«آزاده نامداری» به عرصه اجرا برمی‌گردد؟

«آزاده نامداری» به عرصه اجرا برمی‌گردد؟

آزاده نامداری معتقد است هیچ کس نباید از زنان قدرتمند بترسد و دفاع از حقوق زنان در جامعه نباید دچار کج فهمی شود.
سال ها اجرای تلویزیونی می کرد؛ دختر جوانی که روزگاری با روسری های رنگی و چادر متفاوتی که آن روزها می پوشید، خیلی زود توجه ها را در یکی از ساعات مرده تلویزیون به خود جلب کرد. شاخصه اش تند حرف زدنش بود. آنقدر که هنوز هم وقتی حرف می زند، در حرف هایش دنبال آزاده ۱۹ساله  مجری «تازه ها» می گردی اما چیزی که پیدا می کنی، مادر جوانی است با همه دغدغه های مادرانه و زنانه؛ آرام تر حرف می زند و پخته تر.
آزاده نامداری در اولین گفت وگویش پس از سه سال، برای خبرآنلاین از دغدغه هایی می گوید که برای مادران جامعه دارد؛ دغدغه های مادرانه ای که هدف نهایی اش سلامت جامعه است.
گفت وگو با آزاده نامداری به همین یک موضوع ختم نمی شود. بخش های دیگر این گفت وگو را در هفته آینده خواهید خواند.
شما سال ها مجری بودید و بیشتر مردم شما را با اجرای برنامه های مختلف به یاد می آورند اما در بخش معرفی خود در صفحه شخصی تان، عنوان مجری را حذف کرده و نوشته اید روانشناس خانواده و عضو یک کلینیک روانشناسی. دیگر نمی خواهید مجری باشید؟
در زندگی اولویت بندی هایی وجود دارد. من حدود ۱۲ سال مجری تلویزیون بودم. شبکه یک، شبکه جام جم و شبکه دو برنامه داشتم. زمان سال تحویل برنامه داشتم و گاهی هم همزمان دو برنامه داشتم. ۱۲ سال تمام زندگیم برای تلویزیون بود و اصلا از این موضوع ناراحت نیستم. مجری  هم نبودم که یک نفر به عنوان نویسنده یک سری برگه دستم بدهد و بگوید بخوان. از لحظه ای که برنامه می خواست استارت بخورد، حضور داشتم و در مورد محتوا و دکور و چیزهای دیگر نظر می دادم. برای همین واقعا بدون اغراق ۱۲سال همه زندگیم را صرف کاری کردم که عاشقش بودم.
بعد از اینکه به دلایل مختلفی که واقعا نمی دانم دلیل اصلی اش چیست، از تلویزیون فاصله گرفتم، یک سری برنامه با شبکه آپارات کار کردم به نام «آبان» که آن برنامه را هم خیلی دوست دارم، چون مبحث زنان یکی از دغدغه های من است.
اما درباره بیوی اینستاگرامم، جمله اول نوشتم: «خانومی که شما باشی»، این اسم آخرین برنامه من در تلویزیون است و اسم کتابی است که منتشر کردم و سرگذشت سه تا خانم را نوشتم و به نظرم کتابی است که ارزش خواندن دارد. من یک خانم هستم و مسائلی که مربوط به زنان است برایم اهمیت دارد و نمی توانم بی تفاوت از کنار آن بگذرم. در بخش دیگری از بیو هم به تحصیلاتم در حوزه روانشناسی اشاره کردم. من فکر می کنم آدم ها چند بعدی هستند و اگر در طول سال ها آدمی تغییر نکند از نظر من اتفاق خوبی نیست. آدم ها حق دارند که تغییر کنند و در طول زمان بینش شان تغییر می کند و این را شامل حال خودم هم می دانم. یک بعد زندگی من رشته تحصیلی ام یعنی روانشناسی است و نگاه اصلی من خانواده است و به نظرم ستون اصلی خانواده هم مادرها و زنان هستند.
به ترکیب این دو، یعنی عشقی که به اجرا دارید و رشته تحصیلی تان فکر کردید؟
زمانی که در تلویزیون بودم چنین طرحی را مطرح کردم. من جزو مجری هایی هستم که اعتقاد دارم اجرا باید تخصصی باشد. قبلا من شنیده بودم که مجری باید اطلاعاتی به وسعت اقیانوس و به عمق یک سانتیمتر داشته باشد ولی من چنین تصوری ندارم. من دوست دارم تلویزیون برنامه هایی داشته باشد که آن برنامه ها، مجری های متخصص موضوع آن را داشته باشند. من پیشنهاد داده بودم که یک برنامه داشته باشیم و فکر می کنم آن برنامه می توانست خیلی بگیرد و وقتی داشتم دوستان را برای این برنامه مجاب می کردم، می گفتم من دلم می خواهد برنامه ای داشته باشم که پاتوق روانشناس ها و روانپزشک های مطرح کشور باشد و مخاطبان ما مشکلات شان را بگویند.
یک چیزی در فرهنگ ما ایرانی ها هست که دکتر رفتن برایمان سخت است، نزد روانشناس رفتن که دیگر هیچ. شاید از طریق تلویزیون می شد این طور فرهنگ سازی کرد که یک مقدار ما کمک کنیم و یک مقدار هم مردم را راهنمایی کنیم که همانطور که جسم مریض می شود، ممکن است روح هم مریض شود و این بیماری باید درمان شود. به طور مثال افسردگی این روزها مثل سرماخوردگی زیاد شده. در خانواده درمانی این نکته وجود دارد که بیماری های روانی به سه نسل سرایت می کند. وقتی من بیمارم، دکتر نمی روم و درمان نمی شوم باید بدانم که این بیماری به سه نسل بعد سرایت می کند. روش کار آقایی به اسم مینوچین که یک خانواده درمانگر است، این بود که داخل خانواده ها می رود و در میان خانواده مشکلات را حل می کرد. یعنی بیماری های روحی فردی نیستند و باید در داخل خانواده درمان شوند ولی در فرهنگ ما چنین چیزی نیست. بعضی مشکلات باید در خانواده حل شود. امسال هم که سال جهانی «با هم حرف بزنیم» است و این نشان می دهد که ریشه اصلی خیلی از مشکلات خانواده ها این است که با هم حرف بزنیم.
در برنامه «آبان» هم دغدغه شما زنان بود.
من زنم و طبیعی است که دغدغه زنان داشته باشم.
می شود گفت فمنیست هستی؟
ما هیچ تعریف درستی از این واژه نداریم و صرفا مثل یک برچسب بد از آن استفاده می کنیم. من دغدغه خودم و زنان را داشتم به خاطر اینکه فکر می کنم زنان باید قدرتمند باشند، باید عزت نفس داشته باشند، توانایی داشته باشند و اگر نداشته باشند، نیمی از جامعه فلج می شود. حتی اگر زنی فقط نقش مادری داشته باشد، او هم باید قوی باشد چون باید بچه ای را بزرگ کند و زن یک مردی باشد که اگر یک زن ناآگاه خموده و خسته باشد، آن جامعه فشل است.
پس برای همین هم برنامه هایی که ساختی و هم کتابی که نوشتی در حوزه زنان است و الان اولین جمله اینستاگرامت خانومی که شما باشی است؟
من واقعا یک جاهایی از اجحافی که در حق خانم ها می شود، عذاب می کشم. یک چیزهایی را من به عنوان یک زن می فهمم و با لطافت زنانه حس می کنم. در فضای سیاست مثلا وقتی به یک زن پستی می دهند، مطمئنا نگاه او به دنیا لطیف تر است و شاید به بچه ها و خانواده ها بیشتر فکر کند و نوع مدیریتش متفاوت باشد.
ولی در تلویزیون به نظر می رسد نسبت به ساخت برنامه در حوزه زنان ترسی وجود دارد؟
ساختن برنامه هایی شبیه «آبان» در تلویزیون و برای زنان خیلی سخت است.
هدف شما در «آبان» چه بود؟
پیشنهاد ساخت «آبان» را که از دوستان مان در آپارات گرفتیم، واقعا فکر کردیم و آن ۱۶ مهمانی هم که آوردیم، ۱۶ تا خانم از طیف های مختلف بودند. ورزشکار، سینماگر، سیاستمدار و … اینکه درباره بیوی اینستاگرامم هم گفتی، دغدغه من است که از زنان خواهش کنم درباره مشکلات شان حرف بزنند و از این موضوع نترسند. یک کار دیگری که این روزها بسیار برایش دارم، تلاش می کنم و حتما به سرانجام می رسانمش، یا یک برنامه از دلش در می آورم یا یک سری نشست های متفاوتی را برگزار می کنم. می خواهم این جسارت را به مادرها بدهم.
کمی بیشتر توضیح بدهید.
یک طرحی در ذهن من است با عنوان «مادران خسته»، ما باید این جسارت را به مادرها بدهیم که اگر بعد از بچه دار شدن به هر دلیلی مشکلاتی دارند، جرات طرح مشکلات شان را داشته باشند. به نظر من این تفکر اشتباه است که بچه فقط مال مادر است و پدر فقط وظیفه دارد خورد و خوراکش را فراهم کند. زن و مرد با هم تصمیم گرفته اند بچه دار شوند و یک پروژه را شروع کنند. بچه داشتن یک پروژه است و این پروژه یک نفری نیست، یعنی یک بارِ روی دوش یک زن نیست. ما در جامعه زن هایی را می بینیم که بعد از زایمان شان چه به لحاظ روحی و چه به لحاظ جسمی دچار مشکلاتی می شوند، اما حتی جرات نمی کنند درباره آن صحبت کنند. چرا؟ چون این موضوع یک تابو است. اینکه مادری بگوید من خسته ام، یا من تنهایی از عهده نگهداری از فرزندم برنمی آیم و به کمک نیاز دارم این در جامعه پذیرفته شده نیست. انگار که مادرها باید همیشه بگویند که همه چیز خیلی خوب است و جرات اینکه از درونیات شان صحبت کنند را ندارند.
دیروز روز مادر بود، ما به دستبوسی مادرها رفتیم. جایگاه و منزلت مادر مشخص است اما من می خواهم بگویم که باید جامعه این جرات را به مادران ما بدهد که اگر به لحاظ روحی مشکلی دارند، بتوانند از مشکلش حرف بزنند و از دیگران برای حل مشکلش کمک بگیرند. خیلی وقت ها مادرها بعد از بچه دار شدن شغل شان را از دست می دهند یا موقعیت شان را از دست می دهند و یا به دلایل خیلی زیاد و متفاوتی به لحاظ روحی آرامش سابق را ندارند. اینجاست که نقش همسران شان پررنگ تر می شود و جامعه باید به کمک این مادران بیاید و کاش قوانینی در جامعه وجود داشت که از این مادرها حمایت می کرد.
شاید این یکی از دلایلی است که میل به بچه دار شدن کمتر شده.
من در یکی از برنامه های «آبان» از زنی که در سیستان و بلوچستان فرماندار شده بود و کارش خیلی سخت بود، درباره اشتغال زنان در پست های مهم پرسیدم. گفت وقتی قرار است مسندهای مهم را به زنان بدهند یک نگرانی وجود دارد، آن هم این است که ممکن است آن زن صاحب فرزند شود و برای مدتی از شغلش فاصله بگیرد. از آن طرف هم ما می گوییم زن خیلی مهم است و بچه دار شدن هم خیلی اتفاق خوبی است. من می گویم بیاییم خواهش کنیم فرهنگ این را در جامعه جا بیندازیم که علاوه بر اینکه بهشت زیر پای مادران است و مادر نقش بسیار مهمی دارد و باارزش است گاهی جرات کند که بگوید حالم خوب نیست، یک وقت هایی است که می خواهم برای خودم باشم.
به نظر من جامعه این فرصت را از مادرها می گیرد، چون مادرها همیشه باید لبخند بزنند و بگویند که همه چیز خوب است. به نظر تو چقدر پدرهایی داریم که در این زمینه همسرانشان را همراهی می کنند؟ تازه شما بچه های عادی را نبینید. بچه هایی هستند که اختلالاتی دارند و کار را برای پدر و مادر سخت تر می کنند. اینجا باز هم مادر خانواده باید قوی تر باشد و باز هم از طرف خانواده و جامعه نیاز به کمک دارد.
با توجه به اینکه برنامه ای که قرار است در بستر اینترنت ساخته شود باید یک مقدار زردتر باشد تا دیده شود، فکر می کنی اگر چنین برنامه ای بسازی چقدر دیده شود و اگر نتوانی بسازی با این نشست ها چقدر می توانی روی فرهنگ ۸۰ میلیون نفر اثرگذار باشی؟
من همه تلاشم را می کنم. من یک نفرم اما همه زورم را می زنم و تا جایی که بتوانم هم یارکشی می کنم. با دوستان روانپزشک و روانشناسم این نشست ها را ده ها بار برگزار می کنم و از هر زنی از هر صنف و اعتقادی دعوت می کنم، حتی دخترانی که هنوز ازدواج نکرده اند چون آنها باید بدانند بعدا چه اتفاقی قرار است، بیفتد. دلم می خواهد آنها هم در این نشست ها شرکت کنند، بشنوند و آگاه باشند. من هم به عنوان یک زن از تمام قدرتم و روابطم استفاده می کنم و تلاش می کنم و حتی اگر نتوانستم کار اجرایی کنم، درباره اش می نویسم چون این را وظیفه خودم می دانم. من فکر می کنم اثرگذاری، مهم ترین مسئله در این فضای فرهنگی است.
برنامه سازی در این زمینه چه کمکی می تواند بکند؟
برنامه باید اثرش را روی جامعه بگذارد. من به شخصه مجری برنامه های اجتماعی هستم و دردهای اجتماعی را حس می کنم و دوست دارم درباره اش حرف بزنم. یک زمانی ما در برنامه مان راجع به پوشش حرف زدیم. راجع به آدم هایی حرف زدیم که در جامعه پذیرفته شده نبودند اما من معتقدم رسانه باید درباره همه چیز حرف بزند تا بتواند به فرهنگ سازی در کشور کمک کند. و من می دانم که کار کردن در این حوزه باعث می شود به شدت مورد انتقاد قرار بگیری.
وقتی برنامه «آبان» را هم شروع کردیم، عده ای بدون اینکه درباره واژه ای به اسم فمنیسم اطلاعی داشته باشند، به برنامه انگ فمنیستی زدند.
برای ساخت «خانومی که شما باشی» در تلویزیون مشکلی پیدا نکردی؟
در همان برنامه هم با سانسور مواجه شدم. خانم ساناز مینایی را دعوت کرده بودم، تماشاچی هایی که با خودش آورده بود، هم زنان و هم مردان، شاگردان کلاس آشپزی خودش بودند. بعد از گفت وگو من از تماشاگران پرسیدم چه کسی آشپزی اش خیلی خوب است؛ سه چهار نفر از آقایان گفتند ما؛ پرسیدم توی خانه هم آشپزی می کنید؟ گفتند اصلا چه معنی دارد مرد در خانه آشپزی کند. چون فکر می کردند آشپزی خانه، کار زن است و فقط شغل اینها آشپزی است. این برنامه را تلویزیون پخش نکرد، چون من در پایان برنامه گفتم خانم ها و آقایان یادتان باشد که آشپزی هم یک مهارت است، مثل رانندگی. زن و مرد ندارد.
شاید اگر این برنامه الان بود، شاید پخش می شد.
شاید اگر الان بود پخش می کرد، شاید. در قسمت دیگری از برنامه که درباره سفر بود. مائده طهماسبی یک مهمانم بود به عنوان کسی که خیلی سفر می رفت و یک زن دیگر که می گفت من سفر را دوست ندارم. خانم طهماسبی حتی به این اشاره کرد که من مادرشوهر پیری دارم که وقتی می خواهیم سفر برویم نمی توانیم او را تنها بگذاریم. گاهی فرهاد پیش او می ماند من به سفر می روم، گاهی من پیش او می مانم فرهاد به سفر می رود. به نظر من این یعنی خیلی خانواده و یعنی من برای مادرشوهرم و شوهرم احترام زیادی قائلم. آن برنامه هم پخش نشد و وقتی من پرسیدم، گفتند برای اینکه شما تنها سفر کردن برای زن ها را ترویج می کنید ولی اصلا من دنبال ترویج چیزی نبودم. این شد که من واقعا به این نتیجه رسیدم که نمی شود اینطور کار کرد. کار کردن درباره خانم ها اما و اگر دارد، سریع انگ فمنیست می زنند در حالی که هیچ تعریف درستی از فمنیسم ندارند. جالب است در یکی از برنامه های «آبان» که دیامیرزا مهمان من بود، در پایان برنامه جمله ای گفت که من پرسیدم شما فمنیست هستید؟ و او گفت: مگر می شود زنی فمنیست نباشد؟ اصلا در فرهنگ آنها فمنیسم جور دیگری تعریف شده.
می دانم که مادر همسر شما کتاب هایی درباره فمنیسم اسلامی دارد. ترکیبی که خیلی ها آن را رد می کنند.
نظرات ایشان بطور دقیق در کتابها و دست نوشته هایشان وجود دارد،اما به نظر شخص من کسانی که می گویند این دو عبارت ترکیب نمی شوند یا با مفاهیم اسلامی آشنایی ندارند یا کلمه فمنیسم را نمشناسند در یک جامعه اسلامی اتفاقا خانم ها بخش مهمی از جامعه هستند و اتفاقا اگر به سال های دور برگردیم و زمان هایی که ائمه و پیامبر ما بودند و اصلا در همین کتاب مقدسمان قرآن مطالعه کنیم متوجه می شویم که چقدر برای زن احترام ویژه ای قائل بودند و اصلا جایگاهی که زن در دین اسلام دارد با جایگاهی که الان در جامعه اسلامی ما دارد متفاوت است.
پس شما در پی احقاق حقوق. خانوم ها هستید؟
درحد توانم بله.و همینطور شأن و منزلت و جایگاه واقعی یک زن. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که جامعه اسلامی است و در این جامعه می خواهیم زن های ما قدرت داشته باشند و می خواهیم که شغل های دون پایه را برای زنان در نظر نگیرند، قرار نیست زن ها همیشه منشی باشند.قصدم توهین به شغلی نیست منظورم رتبه بندی شغل هاست.زن ها قدرتمند هستند و اگر زن را مادر می دانی، آن مادر می تواند نسلی را پرورش بدهد و مدیریت کند. این است که باید به زن بها و قدرت داد. زمان پیامبر زن ها فعالیت اقتصادی می کردند. در زمان اعراب جاهلیت وقتی پیامبر مبحث مهریه را مطرح کرد، عده ای اینگونه رفتار می کردند که مهریه از شوهر به پدر دختر داده می شد ولی مهریه را پیامبر حق زن دانست و در آن زمان زن ها فعالیت اقتصادی می کردند. شما تصور کنید زنی قدرت اقتصادی داشته باشد هرگز زیر بار ظلم نمی رود،و از شما می پرسم چرا باید از زن قدرتمند ترسید؟ چرا موقع انتخاب شغل اغلب در مسند شغل های حساس آقایون می نشینند؟

منبع: khabaronline.ir

بازدید کلی 30 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.