«مسخره‌باز» نقطه‌ ‎عطفی‌ در ویژوال‌ سینمای‌ ایران‌ است

«مسخره‌باز» نقطه‌ ‎عطفی‌ در ویژوال‌ سینمای‌ ایران‌ است

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری جشنواره سی وهفتم فیلم فجر را آقای جواد مطوری از آن خود کرد. مطوری این جایزه را برای اجرای چشم نواز جلوه های ویژه فیلم «مسخره باز» دریافت کرد.
جواد مطوری را باید از جمله استعدادهای ویژه سینمای ایران دانست که به همراه همکارانش در استودیو «الزهرا» توانسته به درجه قابل توجهی از تخصص در زمینه انیمیشن و جلوه های ویژه برسد.
برای آشنایی بیشتر با فعالیت های مطوری و همکارانش با ایشان گفت وگویی انجام داده ایم که اگر سینمادوست باشید قطعاً از خواندنش راضی خواهید شد.

چه شد که وارد کار در حوزه جلوه های ویژه و انیمیشن شدید؟
حدود سال 83 کارمان را با انیمیشن های معماری شروع کردیم. دو سال بعد چند ویدیوکلیپ با موضوع جنگ از طرف صداوسیمای خوزستان به من پیشنهاد شد. کارگردان این کلیپ ها آقای مرتضی مطوری از آشنایان خودمان بود. افکت های ساده ای نیاز داشت؛ اما برای آن زمان کاری جدی به حساب می آمد. در واقع این ویدیوکلیپ ها مقدمه ورودمان به پروژه های جدی تر شد.

رشته تحصیلی تان با این کار مرتبط بود؟
خیر؛ من دیپلم معماری داشتم و کار انیمیشن و جلوه های ویژه را تجربی شروع کردم. این را هم بگویم که ما همین امروز هم هم چنان انیمیشن کار می کنیم. استودیو ما به طور هم زمان انیمیشن و جلوه های ویژه کار می کند. برای مثال انیمیشنی که ایام محرم پخش شد و «باسم کربلایی» در آن خوانده بود، محصول استودیو ما بود.

استودیو الزهرا چطور تشکیل شد؟
از همان ابتدای کار به صورت تیمی حرکت مان را شروع کردیم.
به کیفیت و جزئیات توجه زیادی داشتیم و از آن جایی که کار انفرادی پاسخگوی همه نیازها نیست، کار تیمی را جدی گرفتیم. اساساً فیلم سازی یک کار تیمی است.
هالیوود که سالانه صدها فیلم تولید می کند و مهد سینما به حساب می آید، به فرمولی رسیده که آن همان کار گروهی است. این کار گروهی حتی به استودیوها و کمپانی ها هم کشیده شده و گاهی می بینیم جلوه های ویژه یک فیلم را چند استودیو و تولید یک فیلم را چند کمپانی بزرگ در کنار هم انجام می دهند.

ورود جدی تان به سینما در سال 91 با فیلم «تنهای تنهای تنها» بود؟
قبل از آن «گناهکاران» ساخته فرامرز قریبیان را هم داشتیم. اتفاقاً آن پروژه بسیار جذاب بود و متأسفانه حتی کاندیدا هم نشد؛ درصورتی که اگر امروز در جشنواره شرکت داده شود احتمال دارد حتی سیمرغ ببرد! کارهای آقای مهرداد فرید هم بود که البته من در آن ها مجری بودم.

حالا که اشاره کردید لطفاً بفرمایید تفاوت مسوول، طراح و مجری جلوه های ویژه بصری-رایانه ای چیست؟
طراح و مسوول جلوه های بصری درواقع یکی است. یکی مسوول کارهای هنری است و دیگری تهیه کننده جلوه های ویژه است که البته صرفاً در پروژه های بزرگ کاربرد دارد. سوپروایزر یا همان طراح جلوه های بصری کسی است که مغز کار برعهده اوست.
سرپرست و مسوول جلوه های بصری یکی است و فرقی ندارد. این عناوین متعددی که در کشور ما مطرح می شود غلط است؛ علتش هم این است که هنوز تجربه کاملی از جلوه های ویژه در سینمای ایران صورت نگرفته است.
برگردیم به فیلم های شما؛ اولین پروژه ای که با ریسک بالا انجام دادید چه فیلمی بود؟
تیمی شده بودیم که در حال رشد بود و نیازها را برطرف می کرد. «بهمن» ساخته مرتضی فرشباف پیچیده ترین فیلمی بود که نسبت به زمان خودش ساخته شد. هیچ کس نمی دانست
قرار است برف های داخل فیلم به صورت ویژوال کار شود، چون از ابتدا قرار بود کار به صورت رئال انجام شود. به دلیل عدم بارندگی مناسب ناچار به کار به صورت ویژوال شدیم و راستش خودم هم اولش مطمئن نبودم. هومن بهمنش فیلمبردار کار بود و حمایت بسیار زیادی از ما انجام داد.

هماهنگی مسوول جلوه های ویژه و فیلمبردار حیاتی است؛ درست است؟
دقیقاً همین طور است. با آقای بهمنش تجربیات بسیاری خوبی داشته ایم. تاکنون بیش از هشت فیلم باهم کار کرده ایم که همه آن ها جزو بهترین محصولات ما هستند. به زبان مشترک خوبی با هم رسیده ایم.

در جشنواره امسال چند فیلم مهم داشتید؛درباره آن ها توضیح می دهید؟
به جز «مسخره باز» فیلم های «سرخ پوست»، «متری شش و نیم» و «طلا» را هم داشتیم. قبل از جشنواره هم «قانون مورفی» را انجام دادیم. همایون غنی زاده یکی از آرتیست ترین آدم هایی است که من در ایران دیده ام. به نظرم او تکنیک و هنر را به خوبی می شناسد. وقتی فیلم نامه «مسخره باز» را خواندم برایم خیلی عجیب بود و راستش خیلی متوجه اش نشدم! به مرور در بین گپ ها فهمیدم چقدر کار پیچیده و البته جذابی است. مگر برای هر کس در سینمای ایران چندبار شانس چنین کارهایی به وجود می آید؟ آن قدری تیم تولید از ما حمایت کرد که خودم توقع اش را نداشتم! از یک جایی به بعد هزینه ها بالا رفت؛ اما سازندگان فیلم چون به کار ایمان داشتند، کار را رها نکردند و برای مسائل مختلف با سرمایه گذارها ساعت ها جلسه برگزار می کردند. درابتدا قرار نبود نقش ویژوال در پروژه آن قدر پررنگ باشد؛ اما به مرور این اتفاق افتاد. آقای علی مصفا، تهیه کننده و مدیر تولید کار یعنی ماهان حیدری کمک بسیار زیادی کردند که من بابت آن از ایشان تشکر می کنم. فیلم بسیار خاصی بود که از روی فیلم نامه نمی شد چیز زیادی از آن فهمید؛ نیاز به تخیل داشت. «مسخره باز»
نقطه عطفی در صنعت ویژوال ایران است.

جلوه های ویژه فیلم های هندی که در سایت شما معرفی شده، توسط استودیو الزهرا انجام شده؟!
بله؛ البته نه به طور کامل.
فیلم هایی که هستند پروژه های عظیمی اند و چند استودیو در ساخت شان دخیل هستند. همه ویژوال را ما انجام نداده ایم. در Baahubali2 چند سکانس اصلی برعهده ما بود. یا در فیلم 2.O یکی دو سکانس جدی اش را ما انجام دادیم. در این فیلم با کمپانی ای کار کردیم که چند اسکار در کارنامه اش وجود دارد. این ها تجربه مهمی برای صنعت جلوه های ویژه ایران به حساب می آید.

چگونه با این پروژه های بین المللی ارتباط برقرار کردید؟
از قبل ارتباطاتی وجود داشت. طبیعتاً ما هم مارکتینگ داریم
و دیگران کارهای مان را می بینند. آن ها به ایران سفر داشتند و ما هم به آن جا رفتیم.

پروژه های خارجی که انجام داده اید با توانمندی داخلی بوده است؟
بله؛ تمام آن ها برای خودمان است.

آیا امروز در این صنعت به جایی رسیده ایم که قابل قبول باشد؟ نرم افزار، سخت افزار و نیروی متخصص لازم را داریم؟
تقریباً تمام نرم افزارهای مورد نیاز را داریم. ادعای رسیدن به قله را نداریم؛ اما برخی از محصولات مان مثل فیلم های هندی، «مسخره باز» و حتی «سرخ پوست» نشان داده توانایی بالایی داریم. در فیلم «سرخ پوست» تمام لانگ شات های زندان ویژوال است. فرودگاه یکی از فرنچایزهای (حق امتیاز) کار به حساب می آید. بخش اعظم زندان و اتاق رییس زندان در «سرخ پوست» 3D است و بسیاری از مخاطبان متوجه آن نشده بودند. در حوزه نیروی انسانی هم متخصصان درجه یکی در کشور وجود دارد. در حوزه سواد فنی چیزی کم نداریم؛ اما طبیعی است که از تراز جهانی فاصله داریم که دلیل آن هم عمر فعالیت این صنعت در ایران است.

تحریم ها کارتان را سخت نکرده است؟
این یک حقیقت است که نمی شود انکارش کرد. ممکن است متخصصی باشد که چند سال در کنار شما کار یاد گرفته باشد؛
اما در زمان محصول دادن به خارج از کشور برود؛ البته او هم به فکر آینده اش است. با همه این مشکلات امروز به مرحله ای رسیده ایم که به ما اعتماد بیشتری می شود. امروز پیشنهاداتی جذاب به ما ارائه می شود که متن های خوبی دارند. شخصاً آینده این صنعت را در ایران بسیار روشن می بینم. فراز و نشیب هایی وجود دارد؛ ولی مسیر ما در این صنعت رو به جلو است. خدا را شکر این مسیر آن قدری رو به رشد است که ما به فکر مهاجرت از کشور نباشیم.

منبع: صبح نو

بازدید کلی 25 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.