پل شریدر: هیچوقت برای انتخاب‌های اسکار احترام قائل نبودم

پل شریدر: هیچوقت برای انتخاب‌های اسکار احترام قائل نبودم

پل شریدر نویسنده و کارگردان آمریکایی که فیلمنامه شاهکارهایی مانند «راننده تاکسی» و «گاو خشمگین» را در کارنامه دارد، امسال با فیلم جدیدش در مقام کارگردان «نخستین اصلاح شده» توجه منتقدان را جلب کرد و برای اولین بار نامزد جایزه اسکار شد. او در مصاحبه جدیدی درباره حس خود به این جوایز گفته است.

«نخستین اصلاح شده» در رشته فیلمنامه اریژینال کاندیدای اسکار شده، هرچند که به گمان عده زیادی ایتان هاوک که در این فیلم نقش یک کشیش را بازی می کند، از سوی آکادمی نادیده گرفته شده و نامزد نشده است.

شریدر در پاسخ به سوال بی آنجلس تایمز درباره احساسش از اولین نامزدی اسکار خود می گوید: «این سوال پیچیده ای است. اگر منتقدان فیلم من را دوست نداشتند و اگر آکادمی فیلم من را دوست نداشت، باز هم می دانستم فیلم خوبی است. پس اعتبار و درستی نظر من وابسته به آکادمی یا منتقدان نیست . از سوی دیگر فهمیدن این که دیگران کار من را تایید کرده اند، باعث دلگرمی است.»

شریدر همچنین می گوید که در طول دوران کاری خود هرگز به اسکار فکر نکرده و از این لحاظ نقطه مقابل دوست و همکار قدیمی اش مارتین اسکورسیزی بوده که به گفته شریدر «بسیار چشم انتظار بردن اسکار» بوده است. او یک بار به اسکورسیزی گفته بود: «مارتی، ببین، اگر اسکار اولویت توست، باید اولویت های جدیدی برای خود بسازی.»

فیلمساز ۷۳ ساله در ادامه این مصاحبه صریح تر نظر خود را درباره رقابت اسکار بیان کرده است: «می دانید، این صحبت دشواری است چون من هیچوقت برای انتخاب های آکادمی ارزش و احترامی قائل نبودم. از سوی دیگر بسیار خشنودم که من را انتخاب کرده اند. اینجور وقت ها آدم در یک دنیای پر از کشمکش زندگی می کند. از یک طرف می گویی مهم نیست اما از طرف دیگر می گویی خب، فکر کنم مهم است.»

شریدر درباره نادیده گرفته شدن ایتان هاوک هم نظر جالبی دارد. هرچند بازیگر «نخستین اصلاح شده» در جوایز سالانه منتقدان برگزیده شد و جایزه بهترین بازیگر جوایز سینمای مستقل گاتام را هم برد، اما حتی نامزد اسکار هم نشد. شریدر می گوید در یک مکالمه تلفنی به هاوک گفته است: «ایتان، تو بردی. شاید نامزد نشده باشی، اما بردی. بازی تو تاثیرش را گذاشت. هیچوقت این را فراموش نکن.»

منبع: icinema.ir

بازدید کلی 46 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.