پاسخ خشمگینانه تهیه کننده «کتاب سبز» به معترضان انتخاب این فیلم به عنوان برنده اسکار

پاسخ خشمگینانه تهیه کننده «کتاب سبز» به معترضان انتخاب این فیلم به عنوان برنده اسکار

واکنش های منفی به انتخاب «کتاب سبز» به عنوان بهترین فیلم جوایز اسکار ۲۰۱۹ از همان لحظه اعلام نامش در مراسم آغاز شد و طی دو روز بعد از اسکار هم ادامه داشته است. یکی از تهیه کنندگان این فیلم در پاسخ به این انتقادها، ایمیل های خشمگینانه ای به دو روزنامه نگار ارسال کرده است.

اولین واکنش منفی به برنده شده فیلم پیتر فارلی به عنوان فیلم برتر سال از سوی اعضای آکادمی را اسپایک لی کلید زد که وقتی جولیا رابرتز نام آن را روی صحنه خواند، دست هایش را به نشانه مخالفت بلند کرد و حتی سعی کرد سالن را ترک کند. او در مهمانی بعد از مراسم اسکار هم اهدای جایزه به «کتاب سبز» را یک تصمیم اشتباه خواند.

مخالفت ها در فضای اینترنت و بخصوص توییتر از سوی تماشاگران و فعالان حقوق اقلیت ها ادامه یافت. اغلب آنها معتقدند این فیلم که داستانش در دهه ۱۹۶۰ می گذرد و سفر یک نوازنده سیاهپوست فرهیخته و یک سفیدپوست نژادپرست بدخلق را نشان می دهد، به درستی معضل نژادپرستی را نقد نکرده و تجلیل از این فیلم از سوی آکادمی یک گام به عقب است.

برخی روزنامه نگاران و منتقدان همسو با اکتیویست های معترض به فیلم مقالاتی منتشر کردند که با پاسخ خشم آلود چارلز بی وسلر یکی از تهیه کنندگان «کتاب سبز» مواجه شده است.

گاردین گزارش داده که جنی میلر روزنامه نگار شاغل در شبکه ان بی سی متن ایمیلی از وسلر را منتشر کرده که قضاوت این روزنامه نگار درباره فیلم را زیر سوال برده است. این تهیه کننده در نامه خود تاکید کرده: «اکثریت آمریکایی-آفریقایی ها این فیلم را دوست دارند. چطور می توانید تعیین کنید این فیلم برای سفیدپوست ها ساخته شده، در حالی که در واقع از این موضوع خبر ندارید؟ نمی خواهم ادامه دهم و بگویم شما چه مسئولیت سنگینی برای نوشتن حقیقت دارید.»

میلر در مقاله خود سازندگان فیلم «کتاب سبز» را متهم کرده بود که تجربه واقعی و زیست شده نژادپرستی و افرادی را که از آن آسیب دیده اند و هنوز آسیب می بینند، به نمایش نگذاشته است.

آستین کالینز منتقد مجله ونیتی فیر هم گفته که بعد از انتشار یادداشت منفی درباره «کتاب سبز» از تهیه کننده این فیلم پیغام مشابهی دریافت کرده است.

منبع: icinema.ir

بازدید کلی 21 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.