ثبت رکورد پراکندگی در جوایز سینمایی آمریکا / یک اسکار پیش‌بینی‌‌ناپذیر در راه است

ثبت رکورد پراکندگی در جوایز سینمایی آمریکا / یک اسکار پیش‌بینی‌‌ناپذیر در راه است

شب گذشته ۱۷ فوریه با اهدای جایز اصلی انجمن نویسندگان آمریکا، رکورد جدیدی در تاریخ رویدادهای سینمایی آمریکا رقم خورد و آن این است که برای اولین بار جوایز مهمترین انجمن های صنفی صنعت سینمای آمریکا به آثار مختلفی داده شده و هیچ اشتراکی به وقوع نپیوسته است؛ اتفاقی که مراسم اسکار سال ۲۰۱۹ را به یکی از رقابتی ترین و پیش بینی ناپذیرترین اسکارهای تاریخ تبدیل خواهد کرد.
در طول چند هفته گذشته فصل جوایز سینمایی آمریکا با حرارت زیادی در جریان بوده است و تا این لحظه جایزه اصلی انجمن تهیه کنندگان آمریکا به “کتاب سبز” اهدا شده است، جایزه انجمن کارگردانان به “رما” آلفونسو کوارون رسیده و “پلنگ سیاه” جایزه انجمن بازیگران آمریکا را ربوده است. در عین حال انجمن تدوینگران به “راپسودی بوهمی” در شاخه درام و “سوگلی” در ژانر کمدی روی خوش نشان داده و جایزه انجمن نویسندگان آمریکا به “کلاس هشتم” در رشته فیلمنامه های اصلی و “هرگز می توانی مرا ببخشی؟” در شاخه فیلمنامه های اقتباسی رسیده است.

با این تفاسیر تاکنون ۵ نهاد صنفی بزرگ سینمای آمریکا جوایز خود را به ۷ فیلم مختلف اهدا کرده اند و البته نباید فراموش کرد جایزه اصلی جامعه فیلمبرداران آمریکا نیز به “جنگ سرد” اختصاص یافته است.

این میزان تنوع که تاکنون در تاریخ سابقه نداشته تاکیدی بر این است که برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نود و یکمین دوره این مراسم رقابتی بی نظیر و نفس گیر در جریان است.

البته این همه ماجرا نیست و یکی از فیلم هایی که در بالا ذکر نشد “کوکلاکس کلان سیاه پوست” یا همان “بلک ک کلنزمن” به کارگردانی اسپایک لی است که با نامزدی در رشته های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین تدوین اسکار و البته قرار گرفتن در لیست نامزدهای جوایز انجمن های تهیه کنندگان، کارگردانان، نویسندگان و بازیگران آمریکا و همچنین حضور در لیست نامزدهای بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه بفتا، ضمن ثبت رکوردی بی نظیر تنها اثری است که در شاخص ترین رشته ها حضوری سنگین دارد. از سوی دیگر “ستاره ای متولد شده است” نیز با بالاترین تعداد نامزدی در میان جوایز انجمن  و گروه های صنفی در این زمینه رکورددار شده است.

همه این تحلیل ها نتیجه گیری برای برنده امسال اسکار را بیش از پیش دشوار می کند، اما خوشبختانه تا آشکار شدن این برنده خوش شانس یک هفته بیشتر باقی نمانده است.

منبع: ویستا

بازدید کلی 13 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.