رامبد جوان: درباره پول‌شویی در سینما شک ندارم!

رامبد جوان: درباره پول‌شویی در سینما شک ندارم!
 رامبد جوان می گوید درباره «پول شویی» در سینمای ایران شک ندارد اما حجم این تخلف در سینما را در قیاس با حوزه های مالی دیگر «شوخی» توصیف می کند.
در ادامه مصاحبه با رامبد جوان در این خصوص را بخوانید.

نظرتان درباره بحث داغ این روزها یعنی ورود پول های مشکوک به سینما چیست؟ ارزیابی شما از کیفیت ورود بخش خصوصی به چرخه تولید فیلم در سال های اخیر چیست؟
در این مورد هم به شدت معتقدم که کاش این قدر به جان یکدیگر نیفتیم. آنچه اهمیت دارد این است که سینما هم مانند هر حوزه دیگری، باید خصوصی شود و در اصل این نکته نباید تردید کرد. پای ارگان های حکومتی و اساساً تفکر دولتی باید از سینما بیرون کشیده شود.
* همان چیزی که در دنیا به نام «سینمای مستقل» نامیده می شود.
دقیقاً. البته این نکته را توجه داشته باشید که ما در سینمای حرفه ای جهان، سینما مستقل داریم و سینمای استودیویی. در ایران اما سینمای دولتی داریم و خصوصی. در آنجا استودیوهای بزرگ فیلم سازی به جهت پول های کلانی که دارند، نقشی شبیه دولت در ایران را دارند.
امروز در سینمای ایران سه گروه حضور دارند. سینمای دولتی، سینمای خصوصی و همان سینمای کم هزینه و اندیشه ای که به آن «هنروتجربه» می گوییم و شخصاً معتقدم خیلی به آن ها نیاز داریم. این گروه آخر حکم خوراک فکری برای من سینماگر را دارند. در این مختصات هرچقدر سهم دولت کمتر شود، حتماً اتفاقات بهتری خواهد افتاد. در مقابل اما با پدیده ای مواجهیم به نام «پول شویی» در سینما. واقعیت این است که سینما، تلویزیون و اساساً هنرهای نمایشی همواره در معرض توجه هستند. اگر اتفاقی در جامعه بازیگری رخ بدهد، همه از آن آگاه می شوند اما همین اتفاق اگر در میان پزشکان یا مهندسان رخ بدهد، احتمالاً کسی اصلاً از آن باخبر هم نمی شود! در این شرایط سؤالم این است آیا پول شویی در دیگر بخش های کشور رخ نمی دهد؟
* اینکه شد جواب سؤال را با سؤال دادن! ما درباره سینما صحبت می کنیم…
من شک ندارم در سینما پول شویی اتفاق افتاده و بازهم می افتاد.
* این شد جواب!
در این زمینه که شک ندارم، همه هم می دانیم این واقعیت است و حتی می دانیم چه کسانی هستند و در کدام پروژه ها مشغول اند…
* (با خنده) خب این قدر دقیق اطلاع دارید چرا به قوه قضاییه خبر نمی دهید!
(می خندد) مگر من پلیسم! حرفم هم چیز دیگری است. اساساً گردش مالی سینما مگر چقدر است که بخواهیم این قدر روی آن حساس شویم. به نسبت خیلی از صنایع دیگر، گردش مالی سینما شوخی است.
* فارغ از این قیاس ها، پذیرفتیم که سینما باید خصوصی شود؛ مسیر درست برای مصون ماندن از این عوارض تحقق شفافیت است…
شفافیت یعنی چه؟ این چه منطقی است که برخی فکر می کنند من باید درآمدم را به همه اطلاع بدهم تا شفاف سازی کرده باشم!
* به نظرم حسین انتظامی (سرپرست سازمان سینمایی) پاسخ نسبتاً جامعی از شفافیت ارائه داده است؛ اینکه قاعده و قانون مشخصی در سینما چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی وجود داشته باشد که اگر زمانی نسبت به عملکردهایمان در این حوزه مورد سؤال قرار گرفتیم، بتوانیم به آن قواعد ارجاع بدهیم.
بله. این تعریف درستی است..
* اما امروز در بخش خصوصی سینمای ایران نشانی از این قاعده نیست!
چون تازه در حال شکل گیری است. تازه چند سال است که اساساً سینماداری خصوصی در ایران پا گرفته است…
سعی می کنم آلوده به پول های مشکوک نشوم. نهایت کاری که می توانم بکنم همین است که فیلم هایم را در منطقه امنی محافظت کنم تا به این جریان آلوده نشود
* و اتفاقاً چون در گام های اول هستیم باید حواسمان به اهمیت این قواعد باشد.
بله حتماً این درست است. قانون گذاری در این زمینه را حتماً باید خانه سینما برعهده بگیرد که همه اصناف سینما در آن سهم دارند. در این فرآیند دولت باید «ناظر» باشد، نه «عامل». ناظری از ارشاد باید در فرآیند این قانون گذاری حضور داشته باشد تا بگوید تا کجا می تواند نقش آفرین باشد. خروجی چنین فرآیند می شود «قوانین خصوصی سازی سینمای ایران» که همه ما هم می توانیم به آن پایبند باشیم.
* آن زمان آن قدر حرفه ای می شویم که دیگر مثل امروز ابایی از اعلام دستمزد فلان بازیگر و یا بودجه تولید فلان پروژه سینمایی نخواهیم داشت؛ اطلاعاتی که الان انتشارشان یک چیز عجیب وغریب به نظر می رسد!
چون همه چیز بی دروپیکر است. دلیلش هم این است که تعداد آدم های حرفه ای و آگاه نسبت به حوزه ای که در آن کار می کنند. بسیار کم است.
* رامبد جوان که امروز سه پروژه در بخش خصوصی تهیه کرده است، تن به این شفافیت می دهد؟
من که اعلام کرده ام. برای همین «قانون مورفی» ۳.۵ میلیارد تومان هزینه کرده ایم. ما حساب کرده بودیم با پولی که داریم می توانیم ۴ فیلم بسازیم اما خروجی آن شد ۳ فیلم! این خیلی مهم است که ما آگاه باشیم در فرآیند تولید و سرمایه گذاری یک فیلم دقیقاً چه مراحلی طی می شود. نباید تصور این باشد که مثلاً این ۳.۵ میلیارد که ما اعلام می کنیم در جیبمان بوده و آن را درآورده و خرج فیلم کرده ایم!   نه، جمع آوری و تأمین این بودجه خودش یک تخصص است و بلدی می خواهد.
اینکه شما از روی فیلم نامه بتوانید برآورد مالی داشته باشیم و بدانید از چه فرآیندی می توانید بودجه آن را تأمین کنید، نیاز به آموزش دارد. مثل سرمایه گذاری در ساختمان سازی است که پیش بینی و تنظیم آن با شرایط بازار، واردی می خواهد. آموزش کافی در این زمینه پیش شرط آن شفافیتی است که از آن صحبت می کنیم.
* فارغ از شرایط و ایده آل هایی که در آینده باید به وجود بیاید، امروز و در قبال آن «پول شویی» که اشاره کردید تردیدی در وجود آن ندارید، چه باید کرد؟
من سعی می کنم آلوده نشوم. نهایت کاری که می توانم بکنم این است که فیلم هایم را در منطقه امنی محافظت کنم تا به این جریان آلوده نشود. همیشه معتقدم که باید سعی کنم کاری نکنم فردا از صحبت درباره آن احساس شرمندگی داشته باشم. دقیقاً مانند «دروغ».
دروغ گفتن خاصیتش این است که فردا روزی تو را دچار شرمندگی می کند. سعی می کنم کاری نکنم که فردا مجبور شوم بگویم مرا ببخشید، ای کاش این کار را نمی کردم. اصل «اخلاق» که درباره آن باهم صحبت کردیم هم به نظرم همین است.

منبع: مهر

بازدید کلی 18 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.