از غش‌کردن بازیگر تا مخاطبانی که با بلیت پشت در ماندند/ حواشی عجیب جشنواره تئاتر فجر

از غش‌کردن بازیگر تا مخاطبانی که با بلیت پشت در ماندند/ حواشی عجیب جشنواره تئاتر فجر

سومین تا پنجمین روز جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ایستگاه سی و هفتم برخلاف دو روز نخست این رویداد پر بود از حاشیه هایی پر رنگ تر از متن جشنواره که در این گزارش به آنها پرداخته ایم.

اصلی غیرقابل انکار است که برگزاری جشنواره های هنری در بهمن ماه و همزمان با ایام پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، جلوه ای خاص به فعالیت های فرهنگی – هنری در جامعه می بخشد.

در حقیقت می توان برگزاری رخداد هایی مانند جشنواره فیلم فجر، جشنواره بین المللی تئاتر فجر، جشنواره هنر های تجسمی و جشنواره بین المللی موسیقی را بهار هنر های مختلف کشور در زمستان بدانیم؛ چرا که شروع حرکت کاروان فعالیت های فرهنگی – هنری به عنوان آغاز سال هنر های مختلف همواره از تاریخ برگزاری جشنواره های فجر برای بازه زمانی یک ساله پیش رو رقم می خورد.
هر چند متن اتفاقات و رویداد های جشنواره محور فجر در حوزه فرهنگ و هنر در مواجهه مخاطبان با آثار ارائه شده در این رخداد ها گره خورده است و همین امر مهم ترین بار بخش اخبار و اطلاعات را شامل می شود، اما گاه برخی از حاشیه ها دامنه فعالیت جشنواره های هنری را متاثر می کند، حتی می بینیم که به دلیل پررنگ بودن این حاشیه ها، گاهی حواشی، پر رنگ تر از متن اتفاقات جشنواره های هنری فجر خود را نشان می دهد.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر روز های اول و دوم خود را (دوشنبه و سه شنبه ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه) با کمترین حاشیه ها پشت سرگذاشت و همین مساله نوید دهنده روز های آرام و کم حاشیه ای در خلال برگزاری این رویداد بود، اما طی روز های سوم تا پنجم (چهارشنبه تا جمعه؛ ۲۴ تا ۲۶ بهمن ماه) حاشیه هایی متعددی را تجربه کرد که گاه در مواردی پررنگ تر از متن برگزاری این رویداد خود را نشان می داد.

آن چه در ادامه از خاطر شما می گذرد نگاهی بر حاشیه های روز های سوم تا پنجم (چهارشنبه تا جمعه؛ ۲۴ تا ۲۶ بهمن ماه) سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است.

** بخش بین الملل با طعم فارسی
یکی از مهم ترین بخش های جشنواره تئاتر فجر برگزاری بخش بین الملل این رخ داد است که وزن کیفی آثار هنرمندان ایرانی حاضر در این بخش و همچنین سنجش محتوایی آثار بخش بین الملل هنرمندان خارجی را پیشاروی مخاطبان نشان می دهد.

آنچنانکه در اساسنامه حضور گروه های تئاتری در بخش بین الملل بر آن تأکید شده است: گروه های نمایش ایرانی که در این بخش اثر خود را به روی صحنه می برند موظف به ارائه زیرنویس یا بالانویس برای اثر نمایشی خود جهت روایت آن برای مخاطبان غیرایرانی و همچنین داوران خارجی بخش بین الملل هستند و همچنین نمایش هایی که از کشور های دیگر به عنوان میهمان در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر حضور دارند نیز موظف هستند تا نمایش خود را به شکل زیرنویس یا بالا نویس فارسی در اختیار مخاطبان قرار دهند که در درک زبان آن اثر مشکلی پیش نیاید.

اما آنچه که در طی پنج روز از جشنواره بین المللی تئاتر فجر مشخص است آن است که آثار حاضر در بخش بین الملل این رویداد به جر نمایش «نامبرده» به کارگردانی علی اصغر دشتی بدون ارائه بالانویس یا زیرنویس در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

هرچند مخاطبان فارسی زبان در مواجهه با آثار هنرمندان ایرانی حاضر در بخش بین الملل مشکلی در درک این آثار از نظر زبانی نداشتند؛ اما برخی از چهره های گروه های بین الملل که به عنوان مخاطب به دیدن این آثار آمده بودند در درک مفهوم روایت و داستان این نمایش ها با مشکل مواجه می شدند.

همچنین نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند» به کارگردانی کوروش زارعی که به زبان عربی اجرا می شد نیز دارای زیرنویس برای مخاطبانی که با این زبان آشنایی چندانی نداشتند نبود؛ زارعی بر این مسئله تأکید کرد که با توجه به آنکه مخاطبان با مضمون این نمایش (مروبط به داستان اسرای کربلا و جنایات داعش در سوریه و عراق) آشنا هستند، نیازی به زیرنویس یا بالانویس برای مخاطبان ایرانی نبود.

از غش کردن بازیگر تا مخاطبانی که با بلیت پشت در ماندند/هرآنچه باید از حواشی عجیب جشنواره تئاتر فجر بدانید

گروه های ایرانی حاضر در بخش بین الملل نیز در پاسخ به پی جویی دلایل عدم زیرنویس انگلیسی متن آثارشان مساله مالی و هزینه بالای ترجمه آثار را بهانه نداشتن زیرنویس یا بالانویس عنوان می کردند.

اینکه این دسته از توضیحات آیا می تواند برای جشنواره ای با قدمت ۳۷ سال با پیشوند بین المللی از یک سو به کیفیت این جشنواره در نگاه استاندار در قیاس با جشنواره های بین المللی و از سوی دیگر مورد قضاوت قرار گرفتن توسط داوران خارجی بخش بین الملل، کافی باشد را برعهده مخاطبان می گذاریم.

** حضور خوشایند مدیران تئاتربین
حضور نادر برهانی مرند به عنوان دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و همچنین شهرام کرمی به عنوان مدیر کل اداره هنر های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن های نمایشی به عنوان مخاطبان این دسته از آثار می تواند بدیهی به شمار آید؛ اما با گذشت پنج روز از جشنواره تئاتر فجر در ایستگاه سی و هفتم، شاهد حضور دیگر مدیران فعال در کشورمان بودیم که شاید یکی از مهمترین آن ها حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در پنج روز به تماشای سه نمایش نشست.

نمایش خیابانی «شدن» که نمایش افتتاح کننده جشنواره بین المللی تئاتر فجر به شمار می رفت در روز بیست و دوم بهمن ماه، همچنین نمایش «چکامه هایی که حباب می شود» به کارگردانی کمیل جعفری در دومین روز از جشنواره و همچنین نمایش «پدران» به کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر در چهارمین روز از جشنواره، آثاری بودند که سیدمجتبی حسینی به تماشای آن ها نشست.
حضور معاون امور هنری در چهار روز نخست جشنواره تئاتر فجر در سه نمایش می تواند نوید دهنده تعلق خاطر او به حوزه تئاتر و تلاش های او برای ارتقای این هنر در طول روز ها و ماه های آینده در کشورمان باشد.

همچنین حضور سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در یکی دیگر از نمایش های بخش تئاتر خیابانی از دیگر اتفاقات جالب توجه در طی پنج روز نخست جشنواره بین المللی تئاتر فجر بود. اوحدی که به دیدن نمایش خیابانی «نامیرا» به کارگردانی امیرحسین شفیعی نشست و بعد از این نمایش علاوه بر گفتگو با کارگردان این اثر با تعدادی از بازیگران و همچنین برخی از مخاطبان این اثر نمایشی به گفتگو پرداخت.

** بازیگری که از هوش رفت
در سومین شب جشنواره بین المللی تئاتر فجر (چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه) علی شادمان بازیگر نمایش «طناب» به کارگردانی نصیر ملکی جو پیش از آغاز اجرای دوم این اثر نمایشی به دلیل فشار کاری بیش از حد دچار افت فشار شد!

وی که بعد از اجرای نخست نمایش طناب در ساعت ۱۸ در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر برای ایفای نقش در «زهرماری» باید به سالن دیگری می رفت؛ به محض اتمام «زهرماری» برای اجرای سانس دوم به تماشاخانه ایرانشهر برگشت. همین رفت و برگشت و فشار بازی در دو نمایش یاد شده باعث شد تا شادمان دچار افت فشار شود و به همین ترتیب اجرای سانس دوم نمایش طناب با تاخیر ۵۰ دقیقه ای به جای ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه در حوالی ساعت ۲۱ و ۳۵ دقیقه به صحنه رفت.

** افرادی از جنس نظارت و ارزشیابی
از دیگر اتفاقاتی که طی جشنواره بین المللی تئاتر فجر پچپچه های فراوانی را در میان اهالی هنر، فعالان رسانه ای و البته برخی از مخاطبان آثار نمایشی با خود به همراه داشت به حضور افرادی در سالن های نمایشی باز می گشت که به شکل ایستاده در گوشه ای مشخص حواس و چشم و گوش خود را به اجرای آثار نمایشی داده بودند.

بعد از پرس وجو ها مشخص شد که این افراد نمایندگانی از طرف شورای نظارت و ارزشیابی و بخش های نظارتی جشنواره برای تماشای آثار هستند که اگر در اجرای آثار اتفاقاتی صورت گیرد و یا دیالوگ هایی رد و بدل شود که با قوانین حاضر در بخش نظارت و ارزشیابی در تعارض باشد این موارد را به کارگردان و عوامل گروه انتقال دهند.

** پروژکتور ترکید؟؛ نه فکر نمی کنم!
یکی از پرمخاطب ترین و موفق ترین آثار اجرا شده در طی پنج روز نخست جشنواره بین المللی تئاتر فجر به نمایش «زندگی در تئاتر» به کارگردانی محمد برهمنی بازمی گردد. نخستین اجرای این اثر در جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر که در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه بیست و سوم بهمن ماه به صحنه رفت با ترکیدن یکی از پروژکتور های سالن چهارسو در حین اجرا مواجه شد.

این اتفاق که در بین برخی از تماشاگران با ترس و جیغ های کوتاهی همراه بود بدون توجه توسط بازیگران این نمایش به گونه ای به عنوان یکی از اتفاقات اثر نمایشی جلوه داده شد و بازیگران به شکل بداهه چند دیالوگ درباره این مساله بازگو کردند که شاید مهمترین آن این بود که: «پروژکتور ترکید؟ – نه فکر نمی کنم!» این اقدام خلاقانه و توام با شوخ طبعی بازیگران باعث شد تا تماشاگران در میانه اجرا آن ها را تشویق کنند و بعد از مدتی بار دیگر با آرامش به دیدن نمایش بپردازند.

** به یکی باید شک کرد؛ حرف مدیران یا چشم خودمان
در حالی خبرنگار ما در نخستین گزارش به حاشیه های موجود در جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ایستگاه ۳۷ به حضور دستفروشان در محیط پیرامون مجموعه تئاترشهر اشاره کرده بود که به گفته دست اندرکاران برگزاری این رخداد، قرار بر ساماندهی آن ها و دور کردن افراد از مجموعه تئاترشهر به عنوان محیطی فرهنگی و میزبان جشنواره ای به وسعتِ تئاتر فجر بود، اما هنوز دستفروشان در پیاده رو های این مجموعه حضور پررنگ و چشم گیری داشتند.

روز های سوم و چهارم بار دیگر از زبان مسئولان و دست اندرکاران این رخداد به ویژه سعید اسدی مدیر مجموعه تئاترشهر در گفتگو با رسانه ها عنوان شد که تمامی دست فروشان حاضر در اطراف تئاترشهر ساماندهی و در جای دیگری مستقر شدند و دیگر مخاطبان شاهد حضور این افراد در روز های برگزاری جشنواره تئاتر فجر نخواهند بود.

اما تا لحظات پایانی پنجمین روز از جشنواره بین المللی تئاتر فجر یعنی ساعات پایانی جمعه (۲۶ بهمن ماه) تعداد این دستفروشان کم نشده بود که حتی آن ها در گذرگاه های طراحی شده به عنوان گذر انقلاب در پیاده رو های اطراف تئاترشهر بساط خود را زیر نور ها و پروژکتور های متعدد شان روی مخاطبان و عابران گسترانیده بودند. پس با این حساب باید به یکی از این دو مورد شک کرد یا حرف های مدیران و یا چشم های خودمان….

** تقدیر از پیشکسوت تئاتر ایلام
یکی دیگر از اتفاقات حاشیه ای جشنواره بین المللی تئاترفجر در ایستگاه سی و هفتم به چهارمین روز جشنواره بازمی گردد. جایی که در شامگاه پنجشنبه (۲۵ بهمن ماه) در تماشاخانه سنگلج نمایش «رسم عاشقی آب ها» به کارگردانی محمداسماعیل بیگی به عنوان نماینده شهرستان ایلام در این دوره از جشنواره به صحنه رفت.

به محض پایان این نمایش، نادر برهانی مرند دبیر جشنواره تئاتر فجر، سعید اسدی مدیر بخش بین الملل جشنواره، پریسا مقتدی رئیس تماشاخانه سنگلج و عمران خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام با حضور بر صحنه تماشاخانه سنگلج از علی باسره هنرمند و بازیگر پیشکسوت تئاتر ایلام و یکی از چهره های تاثیرگذار تئاتر دفاع مقدس این استان تقدیر کردند.

علی باسره یکی از نام های شناخته شده در حوزه تئاتر و سینمای کشورمان است که سال ها حضور مستمر در تولید آثار تئاتری داشته که همین مساله دست اندرکاران برگزاری جشنواره بین المللی سی و هفتم تئاتر فجر را بر آن داشت تا به محض پایان اجرای این نمایش با حضور بر صحنه تماشاخانه سنگلج از یک عمر دستاورد هنری این هنرمند پیشکسوت تقدیر کنند.

این رخداد یکی از اتفاقات زیبای جشنواره سی و هفتم را در بحث جاشیه های داغ آن با خود به همراه داشت.

** درگیری هایی که در شأن جشنواره نیست!
شاید یکی از مهم ترین حاشیه های جشنواره بین المللی تئاتر فجر که طی روز های اول و دوم برگزاری این رخداد شاهد آن نبودیم و در گزارش خبرگار ما نسبت به اجرای منظم نمایش ها در راس ساعت مقرر و نحوه پذیرایی از مخاطبان در این جشنواره جهت حضور در سالن ها به تعریف و تمجید آن پرداختیم؛ آرام آرام با ورود جشنواره به روز های سوم تا پنجم به خصوص روز های پنجشنبه و جمعه به عنوان روز های پر ترافیک جشنواره به دلیل تعطیلات پایان هفته، این اتفاق در شکل معکوس بیش از پیش خود را به عنوان یک حاشیه مطرح کرد!

ماجرا از آنجا آغاز شد که تعدادی از مخاطبانی که بلیت نمایش را تهیه کرده بودند و بلیت های شان از نوع بلیت های دارای جایگاه صندلی و ردیف بود به دلیل ازدحام جمعیت در مقابل سالن ها اجازه حضور در سالن را پیدا نکردند! افرادی که با وجود صرف هزینه و داشتن بلیت نتوانستند به دیدن نمایش موردنظر خود بنشینند.

هرچند این اتفاق در روز سوم در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر برای نخستین بار اتفاق افتاد، اما تماشاخانه ایرانشهر به ویژه در روز چهارم خود (۲۵ بهمن ماه) هنگامی که میزبان نمایش «نامبرده» به کارگردانی علی اصغر دشتی در تالار استاد سمندریان بود در متن حاشیه قرار گرفت. این نمایش با چنان حجم مخاطبانی مواجه شد که مسئولان سالن صرفاً برای خلوت کردن ازدحام درِ سالن را به روی جمعیت باز کردند و افراد داخل سالن را به تالار فرستادند، با تکمیل ظرفیت سالن و بستن در ها بسیاری از افرادی که بلیت در دست داشتند در بیرون سالن ماندند که همین امر باعث ایجاد درگیری ها و تنش هایی شد. درگیری هایی که با برخورد های فیزیکی برخی از مخاطبان با یکدیگر همراه شد.

این اتفاق زمانی شکل غم انگیزی به خود می گیرد که در مقام پرسشگری تعدادی از مخاطبان صاحب بلیت از مسئولان سالن به دلیل پشت در ماندن آن ها با پاسخ عجیبی مواجه می شوند. پاسخ مسئولان سالن این است: «جشنواره است دیگر!»

آن ها خود را با یک جمله راحت می کردند که جشنواره است دیگر؛ گویا قرار نیست که این جشنواره چه در شکل برگزاری و چه در نوع همراهی مسئولان از مهمترین ویژگی یک فستیوال بین المللی یعنی «نظم در برگزاری» تبعیت کند.

از سوی دیگر برخی از دیده ها و شنیده ها و پچپچه های پشت خط روز های برگزاری جشنواره تئاتر فجر از برخی از نگاه های توام با رفاقت و دوستی و یا رانت های تعدادی از چهره ها با مسئولان سالن های نمایشی حکایت می کرد. افرادی که بدون توجه به در دست داشتن بلیط تعدادی از مخاطبان را با نگاهی دوستانه و رفاقتی وارد سالن می کردند که این باعث برخی از اعتراض ها شده بود.

نکته حائز اهمیت درباره به وجود آمدن چنین حاشیه ای به این مساله باز می گردد که تمامی سالن های میزبان جشنواره سی و هفتم، تعداد صندلی های شان کاملا مشخص است و در زمینه فروش بلیت های صاحب صندلی از یک سو و در سوی دیگر فروش بیش از ظرفیت برای مخاطبان و دوستداران هنر نمایش که همواره بخشی از جلوه های شکوه همراهی مخاطبان با جشنواره را با خود حمل کند نیز باید دارای قانون و ظرفیت مخصوصی باشد؛ و این اصل بدیهی را نباید فراموش کرد که در میزبانی سالن ها از مخاطبان، اولویت افرادی هستند که دارای بلیت در هر دو نوع دارای صندلی و بدون صندلی هستند که برای دیدن آن نمایش هزینه ای را علاوه بر بحث مالی به شکل زمانی صرف کردند و بیرون ماندن این افراد در پشت در سالن ها و موفق نشدن آن ها به تماشای آثار نمی تواند خاطره شیرینی در ذهن آن ها از بزرگترین رویداد تئاتری کشور یعنی جشنواره بین المللی تئاتر فجر ثبت و ضبط کند.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با سکان داری نادر برهانی مرند در ۱۱ بخش مسابقه ای و جنبی که از بیست و دوم بهمن ماه آغاز شده تا چهارم اسفندماه در تهران ادامه خواهد داشت.

منبع: سینماخبر

بازدید کلی 16 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.