نظر یک روان شناس درباره انگیزه بازیگران از پوشیدن لباس های نامتعارف

نظر یک روان شناس درباره انگیزه بازیگران از پوشیدن لباس های نامتعارف

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر هم به پایان رسید. شاید بیشتر از هر چیز دیگری، پوشش عجیب بعضی بازیگران در این جشنواره به چشم آمد. همان طور که به احتمال زیاد خودتان هم دیده اید؛ پیج ها و کانال های زیادی در شبکه های اجتماعی، چندین پست با کنار هم قرار دادن عکس های تعدادی از بازیگران جشنواره فجر امسال منتشر کردند و در توضیح اش نوشتند: «خوش پوشی را از که آموختی؟ از هنرمندان ایرانی در فرش قرمز جشنواره فجر!». آن چه واضح است این است که بعضی از بازیگران سعی کردند با لباس های عجیب و نامتعارف شان، شش دانگ حواس ها را به نام خودشان جلب و نام شان را در ذهن ها ثبت کنند. لباس هایی که باعث تعجب همگان شد و یک سوال را در ذهن مخاطب شکل داد: «آیا این همه جلب توجه لازم است و به چه دلیل، بازیگران دنبال این میزان از جلب توجه هستند؟»

میل به دیده شدن طبیعی است اما…
میل به توجه و دیده شدن، یک نیاز طبیعی است که در همه انسان ها وجود دارد اما نکته مهم این است که یک نیاز طبیعی را چگونه برطرف می کنید؟ نمی شود انکار کرد که خیلی از بازیگرها، دوست دارند که بیشتر و بیشتر دیده شوند اما این که خودشان را چطور در کانون توجه ها قرار می دهند، قابل تامل است. بخشی از شیوه برآورده شدن این نیاز به فضای فرهنگی جشنواره فیلم فجر مربوط می شود. اگر پوشش های مضحک و … در بزرگ ترین جشن سینمای ایران تبدیل به یک عُرف شود، بعضی بازیگران هم سعی می کنند طبق همین قاعده پیش بروند و گوی سبقت را از بقیه بربایند تا این بار خودشان به جای بقیه، در قاب تصویر عکاسان جا بگیرند و توجه بیشتری را به خودشان جلب کنند.
به این 3 سوال پاسخ دهید
با این حال، به نظر می رسد که عامل اصلی دیدن چنین پوشش هایی در جشنواره، شخصیت و منش بازیگران است که تعیین می کند چه انتخابی داشته باشند. قرار نیست شخصیت آن ها را قضاوت کنیم اما لازم است بازیگرانی که در این جشنواره پوشش های غیر متعارف و پرحاشیه داشتند، به این سوال ها پاسخ بدهند:
* آیا بیشتر اوقات سعی می کنید با وضعیت ظاهری تان، جلب توجه کنید؟
* اگر در مرکز توجه نباشید، احساس ناراحتی می کنید؟
* معمولاً با جلب توجه، احساس امنیت می کنید؟
اگر به هر سه سؤال، پاسخ «بله» می دهید، بهتر است از فرصت جشنواره فیلم فجر استفاده کنید و کمی، خودآگاهی تان را افزایش دهید و کشف کنید چرا مایل هستید به هر قیمتی (حتی با مسخره شدن)، نگاه ها را به سمت خودتان برگردانید.
وقتی احساس ارزشمندی درونی نداریم
معمولاً بازیگرانی که لباس پرحاشیه دارند، در جواب منتقدان می گویند: «آیا الان مشکل جامعه، لباس های ماست؟». خیر اما حتماً لباس متظاهرانه بعضی هایتان «بخشی» از مشکل است. هنرمند باید بتواند استعدادش را در قالب هنری جامعه پسند، نشان بدهد و هرچقدر دستش خالی باشد به راه های ساده ای مثل تیپ های نامتعارف رو می آورد. جالب است که گاهی این لباس ها را بیشتر به تن بازیگرانی می بینیم که تازه وارد هستند و حرف و هنر کمتری برای ارائه دارند. تلاش افراطی برای دیده شدن روی فرش قرمز یک جشنواره، می تواند ناشی از احساس
خودکم بینی، ضعف، چشم و هم چشمی، رقابت با دیگران و … باشد. توصیه ما به این بازیگرها، تقویت عزت نفس (احساس ارزشمندی درونی) است تا مجبور نباشند با پوشش های خاص، جلب توجه کنند.

لباس ساده «مریلا زارعی» نشان از عزت نفس اوست

همان طور که بازیگرها با نقش هایشان درباره سلیقه و عقیده شان با ما حرف می زنند، با انتخاب لباس شان هم پیام هایی را به ما منتقل می کنند. لباس ساده «مریلا زارعی» که با استقبال کاربران شبکه های اجتماعی هم رو به رو شد، این پیام را به مخاطب می دهد که او نیاز ندارد برای دیده شدن به شکل اغراق آمیزی، خودی نشان بدهد. «زارعی»، سادگی را ترجیح می دهد و تلاش نمی کند با تیپ پرزرق و برق، خودش را یک بازیگر خاص معرفی کند. هرچقدر عزت نفس یک بازیگر بیشتر باشد و از درون احساس امنیت بیشتری کند، روی فرش قرمز هم معقول تر و جامعه پسندتر ظاهر می شود.

منبع: روزنامه خراسان

بازدید کلی 94 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.