«پولاد کیمیایی» قهرمان‌سازی بومی پدرش را شکست!

«پولاد کیمیایی» قهرمان‌سازی بومی پدرش را شکست!

پولاد کیمیایی می گوید که در فیلم «معکوس»، شکل قهرمان سازی بومی پدرش را شکسته و نگاهی نو به این مسئله داشته است.
نشست خبری فیلم سینمایی «معکوس» به کارگردانی پولاد کیمیایی و با حضور عوامل این فیلم، شامگاه چهارشنبه ۱۰ بهمن در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.
در ابتدای این نشست، پولاد کیمیایی ضمن تشکر از عوامل فیلمش برای همراهی در این فیلم، گفت: «درست است که پدر من فیلمساز است و جزو فیلمسازان مولف است. اما از اعتماد عوامل فیلم به کارگردانی جوان مثل من ممنون هستم. یک بار ساخت این فیلم متوقف شد، اما گروه پای کار من ایستادند.»
تفاوت جهان کارگردانی و بازیگری از نظر پولاد کیمیایی
او در پاسخ به این سوال که وسوسه نشده است در کار خودش بازی کند بیان کرد: «جهان کارگردانی بسیار متفاوت از بازیگری است. وقتی از کل به جز نگاه می کنی، خودت نمی توانی بازیگر باشی و تمام کارگردان هایی که این موقعیت را تجربه کردند، زیاد موفق نبودند. اصلا در این فیلم جای بازی من نبود. آنقدر سرم شلوغ بود که اصلا وقت نداشتم، به بازی فکر کنم. از طرف دیگر، دوست داشتم کارگردانی کنم.»
کیمیایی درباره محمد خوشنام، سرمایه گذار فیلم گفت: «آقای خوشنام، مردی قوی است. واقعا از ابتدا بسیار مردانه و پاک پای من ایستاد. این حوزه را نمی شناخت. اما حوزه ای است که هرکسی با لرز و ترس واردش می شود. آنقدر همه برای سرمایه گذاری ترسیدند که او با ترس وارد این میدان شد. آقای خوشنام تاجری در چین هستند. او شجاعانه ایستاد.»
شکل تازه ای از قهرمان سازی در سینما
پولاد کیمیایی در پاسخ به سوالی درباره شخصیت پدر سالار و تلخی شخصیت او در این فیلم، گفت: «شخصیت پدر مرموز و گم شده  است که نمی خواستم چندان به آن بپردازم و می خواستم در ابهام بماند. یک موضوعی آرمانی مثل انقلاب شکل گرفته و یک فردی تلاش کرده که خود را برای یک آرمان بزرگتری فدا بکند و همین باعث شده که زندگی شخصی اش فرو بپاشد. این خشم فرو خورده که این روزها هم در نسل جوان دیده می شود، در این شخصیت وجود دارد. وقتی او می آید و اتفاقاتی که برای شخصیت اول فیلم افتاده را به وسیله یک پرسش و پاسخ نقد می کند، نکاتی را مطرح می کند که باعث می شود او در نهایت به نتیجه برسد. این قهرمان پروری و این شکل روایت از قهرمان سازی که از سینمای غرب می آید و در سینمای مسعود کیمیایی هم بومی سازی شده را می خواستم بشکنم.»
تلاشی برای بازگشت هیجان به سینما
کیمیایی در مورد دغدغه اش برای فیلمسازی و انگیزه اش برای ساخت این فیلم گفت: «احساس می کردم هیجان از سینمای ما رفته و سینمای ایران نصیحت گرا شده و سعی کردم این فیلم را تغییر دهم. من خواستم یک چالش تکنیکی در کار داشته باشم و روایتگر چند قهرمان باشم که در یک راستا قرار می گیرند. دوست داشتم سینما را تجربه کنم و فیلمی بسازم که در مدیوم تلویزیون نباشد و با ضربان قلب تندی ساخته شود. می خواستم فیلم در لایه اول نماند و فقط فیلمی نباشد که ژانرش اکشن است و می خواستم فیلمم ژانر اجتماعی هم داشته باشد.»
شهرام حقیقت دوست هم در ادامه نشست خبری فیلم «معکوس» در مورد نقشش در این فیلم گفت: «من هنوز نتوانسته ام فیلم را بخاطر این برنامه ریزی اشتباهی که پیش آمد ببینم. پولاد کیمیایی در اولین تجربه کارگردانی اش فیلم سختی را انتخاب کرد و به او تبریک می گویم. آنقدری که پولاد با انگیزه کار می کرد که باعث می شد ما همه جان مان را هم برای فیلم بدهیم.»
لیلا زارع هم در مورد حضورش در این فیلم گفت: «من تجربه زیست با نقشم را داشتم. خیلی از دختران این سرزمین هم چنین تجربه ای داشته اند. خوشحالم که این نقش را بازی کردم. کار سختی بود اما تجربه خوبی بود.»
تورج منصوری مدیر فیلمبرداری فیلم «معکوس» هم در مورد این فیلم گفت: «برای همه این سوال پیش می آید که آیا فیلم پولاد کیمیایی نمونه کوچک شده کارهای پدرش است یا نه؟ مگر می شود مسعود کیمیایی پسری تربیت بکند که با سینما بیگانه باشد؟ خوشحالم که پولاد راه خودش را رفته است. فکر می کنم که این دو نفر کاملا با هم متفاوت هستند و فقط فامیلی شان مشترک است.»
قهرمانی که برنده مسابقه نمی شود
پولاد کیمیایی در بخش دیگری از این نشست با تایید وام گرفتن از سبک فیلمسازی پدرش و ادای دین به او گفت: «من گرامر سینما را از پدرم یاد گرفتم و اصلا این نبوده که بخواهم پُز متفاوت بودن بگیرم. سینمای مسعود کیمیایی در نهایت قهرمانش آن پاکی و ایستادگی را دارد و در ذهن مخاطب همیشه محکم می ماند، اینجا اما اینگونه نیست. اینجا قهرمان ما برنده مسابقه نمی شود. من در ابتدا خواستم از جامعه و خودم دور نمانم. می خواهم دوربینم را در زاویه ای قرار بدهم که خودم را در آن پیدا کنم، من به آن سینمایی که پدر دارد و ریشه در فرهنگ کهن ایرانی دارد علاقه دارم اما در اینجا به گونه ای دیگر روایت شده است.»
در ادامه این نشست، علیرضا کمالی از دیگر عوامل فیلم گفت: «تم فیلم را دوست داشتم و پس از کلنجارهای زیادی که با پولاد داشتم در نهایت در این فیلم بازی کردم. افتخاری بود برای من که در کنار مسعود کیمیایی و پولاد کیمیایی باشم.»
پولاد کیمیایی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا در مورد چیزی که از آن شناخت نداشته، فیلم ساخته است گفت: «تا کی قرار است این گاردها را داشته باشیم، من ۱۴ سال است که در سینما حضور دارم. تا کی قرار است این حرف ها ادامه بیابد؟ ما با پول تمیز فیلم ساختیم و از جایی هم سفارش نگرفته ایم. آن کسانی که می گویند من از موضوعی که شناخت نداشته ام فیلم ساخته ام می تواند بیاید اینجا و درباره ساختار فنی فیلم و سینما صحبت کنند؟ من از کوچکی در این سینما کار کرده  و بزرگ شده ام. این که ما یک پلان را از فیلم مان حذف کنیم باعث از بین رفتن رانت و چیزهای دیگر نمی شود. ما این چیزها را می دانیم.»

منبع: khabaronline.ir

بازدید کلی 15 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.