تمجید منتقدان از «مسخره‌باز» همایون غنی زاده

تمجید منتقدان از «مسخره‌باز» همایون غنی زاده

پس از اکران فیلم سینمایی «مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی زاده در جشنواره فجر 37، منتقدان سینما از این اثر سینمایی تمجید کردند.
آنالی اکبری: کارهای همایون غنی زاده رو همیشه دنبال می کردم. سلیقه ش رو دوست دارم. مسخره باز اولین تجربه ی کارگردانی غنی زاده در سینماست. یک فانتزیِ خل و خلاق پر از ریزه کاری با یک صابر ابر بانمک و یک هدیه تهرانی زیبای دلچسب. یک کارگردانی فوق العاده با یک داستان معمولی که کاش کوتاه تر بود. فضای فیلم من رو یاد سیزن اول سریال و همه ی نمایش های قبلی غنی زاده می نداخت. از ددالوس و ایکاروس تا میسی سیپی نشسته می میرد. خلاصه که جای چنین کارگردانی در سینما خالی بود. مرسی همایون غنی زاده.
محسن آزرم: حقیقت این است که نمی شود. حقیقت این است که چاره ای جز این نداریم. فیلم های جشنواره ی ملّی فیلم فجر را باید دید. سال هاست هیچ کس همه ی فیلم های جشنواره را نمی بیند؛ حتا آن ها که می خواهند پنج دقیقه بعدِ شروع شدن فیلمی، یا حتا بعدِ تمام شدن تیتراژْ قیدِ دیدنش را بزنند، برای دیدن همه ی فیلم ها آماده نمی شوند. زمانه به هرحال عوض شده و برای همین باید از حالا، اسم  فیلم ها را یک جا نوشت؛ چه در گوشی تلفن و چه روی کاغذ کوچکی که قرار است چندروزی در جیب پیراهن های مختلف بماند، یا کاغذی که قرار است لابه لای کتاب های مختلف نقش چوب الف را بازی کند.»

مسخره باز، ساخته ی همایون غنی زاده فیلم اول کارگردان جوان تئاتر، درست مثل تئاترهایش، بلندپروازانه است؛ فیلمی ظاهراً بی زمان که چندان بی مکان نیست. تجربه ای (تاحدی) فرمال در سینمای محافظه کار و سالخورده ای که از شنیدن کلمه ی فرم لرزه به اندامش می افتد. تجربه ای در روایت (تاحدی) غیرمتعارف یک داستان جنایی؛ با ارجاع های مکرری به «بیل رو بکش»، «لئون»، «پاپیون» و «هزاردستان» که (تاحدی) به شیوه ای تارانتینویی روایت می شود.

منبع: akharinkhabar.ir

بازدید کلی 76 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.