هنرمندان مشهوری که بیماری روانی داشتند!

هنرمندان مشهوری که بیماری روانی داشتند!

این ایده که بیماری روانی به نوعی به خلاقیت کمک می کند یا آن را تقویت می کند قرن هاست که مورد بحث است. حتی فیلسوف یونان باستان «ارسطو» نیز معتقد بود هیچ ذهن بزرگی تا به حال بدون مقداری دیوانگی وجود نداشته است. اگرچه ارتباط بین بیماری روانی و خلاقیت تاکنون تایید نشده، اما برخی از مشهورترین هنرمندان بصری غربی گرفتار بیماری های روانی بوده اند. در برخی از این هنرمندان شیاطین درونی به آثارشان راه یافته اند و در برخی دیگر، خلاقیت به عنوان تسکین بیماریشان عمل کرده است.

فرانسیسکو گویا (Francisco Goya)، ۱۷۴۶ تا ۱۸۲۸
شاید بیماری روانی در آثار هیچ هنرمند دیگری به اندازه فرانسیسکو گویا به راحتی قابل تشخیص نباشد. آثار این هنرمند به سادگی به دو دوره تقسیم می شود: دوره اول با پرده های نقش دار، کارتون ها و پرتره ها و دوره دوم با مجموعه های «نقاشی های سیاه» و «فجایع جنگ» شناخته می شود و موجودات شیطانی، جنگ های خشونت آمیز و صحنه هایی از مرگ و نابودی را به تصویر می کشد. بیماری روانی گویا با شروع ناشنوانی او در سن ۴۶ سالگی مرتبط است که طبق نامه ها و خاطراتی که از او باقی مانده، باعث شد بیشتر منزوی، بدبین و وحشت زده باشد.

ونسان ونگوک (Vincent van Gogh)، ۱۸۵۳ تا ۱۸۹۰
نقاش هلندی «ونسان ونگوک» در سن ۲۷ سالگی در نامه ای به برادرش تئو نوشت: «تنها نگرانی من این است که چطور می توانم برای جهان مفید باشم؟» ده سال بعد به نظر می رسید ونگوک به پاسخ سوال خود نزدیک تر شده، او با هنر خود می توانست اثری ماندگار روی جهان بگذارد و رضایت شخصی خود را در این فرآیند پیدا کند. متاسفانه علیرغم خلاقیت فوق العاده اش در این دوران، او هم چنان از اختلال دو قطبی و صرع رنج می برد.
ونگوک در سال های ۱۸۸۶ تا ۱۸۸۸ در پاریس زندگی کرد. او در نامه هایش در این دوران از وحشت های ناگهانی، احساسات عصبی خاص و کم شدن آگاهیش می نویسد. به خصوص در دو سال پایان عمرش، پس از دوره های افسردگی عمیق، دوره های کوتاهی از خوشحالی و انرژی زیاد را تجربه می کرد. او در سال ۱۸۸۹ داوطلبانه خودش را به یک بیمارستان روانی معرفی کرد و تحت درمان روانی مجموعه از نقاشی های خیره کننده خلق کرد.
ونگوک تنها ۱۰ هفته پس از مرخص شدن از بیمارستان در سن ۳۷ سالگی خود را کشت. او میراث بزرگی به عنوان یکی از خلاق ترین و بااستعدادترین هنرمندان قرن بیستم از خود به جای گذاشت. علیرغم اینکه او در دوران حیات خود ناشناخته بود چیزهای زیادی برای ارائه به این دنیا داشت.  می توانید تصور کنید که اگر بیشتر زنده می ماند چه آثار بی نظیری از او داشتیم.

پل گوگن (Paul Gauguin)، ۱۸۴۸ تا ۱۹۰۳
گوگن پس از چند بار تلاش برای خودکشی از استرس زندگی در پاریس به پلینزی فرانسه فرار کرد و در آنجا برخی از مشهورترین آثار خود را خلق کرد. اگرچه این سفر الهام بخش او بود، اما کافی نبود و هم چجنان از سفلیس و اعتیاد به دارو و الکل رنج می برد. او در سال ۱۹۰۳ و در ۵۵ سالگی پس از مصرف مورفین درگذشت.

ادوارد مونک (Edvard Munch)، ۱۸۶۳ تا ۱۹۴۴
هیچ کس بدون کمک اختلال درونی نمی تواند تابلویی مثل جیغ را خلق کند. علاوه بر این مونک مشکلات روانی خود را در خاطرات روزانه اش ثبت کرده است که در آن افکار خودکشی، توهم ها و فوبیاها ( از جمله آگروفوبیا) و سایر احساساتی که باعث درد فیزیکی و روانی او می شده را توصیف کرده است.

اگنس مارتین (Agnes Martin)، ۱۹۱۲ تا ۲۰۰۴
اگنس پس از تعداد شکست روانی همراه با توهم، در سال ۱۹۶۲ و در سن ۵۰ سالگی مبتلا به شیزوفرنی تشخیص داده شد. او بعد از اینکه سرگردان در خیابان پیدا شد به بیمارستان روانپزشکی سپرده شد و تحت درمان شوک الکتریکی قرار گرفت. مارتین پس از مرخص شدن از بیمارستان به بیابان نیومکزیکو رفت، جایی که توانست راهی برای کنترل شیزوفرنی خود پیدا کند و در نهایت در ۹۲ سالگی فوت کرد. او مرتبا در جلسات گفتار درمانی شرکت می کرد، مدیتیشن می کرد و ذن بودیسم انجام می داد. برخلاف سایر هنرمندانی که با بیماری روانی روبرو بودند، مارتین ادعا می کرد شیزوفرنی هیچ تاثیری روی کارش نداشته است. با این وجود، می توان تاثیر آن را روی آثارش دید به خصوص نقاشی های آبستره ذن مانند.

 

منبع: akharinkhabar.ir

بازدید کلی 29 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.