حقایق شخصی درباره مشاهیر تاریخی که نمی‌دانستید!

حقایق شخصی درباره مشاهیر تاریخی که نمی‌دانستید!

شخصیت های مشهور تاریخی اغلب همه شخصیت خود را رو نمی کنند. شاید آن ها رهبران یا هنرمندان برجسته ای باشند، اما مثل همه مردم عادی عادات و اشتباهاتی دارند. حقایق جدید و کمیاب درباره شخصیت های تاریخی آن ها را در یک سطح انسانی تر از نو معرفی می کند و پیروزی ها و کشمکش های خانوادگی، نشانه هایی از موفقیت های آینده در دوران کودکی و حتی رازهای ویرانگری را درباره آن ها آشکار می کند. این حقایق به ما درک بهتری از تاریخ و شناخت آن ها می دهد.

نقاشی دیواری نیوتن
ظاهرا سِر ایزاک نیوتن در کودکی عادت داشت روی دیوار نقاشی کند. نیوتن به خاطر آزمایش هایش با نور و منشور مشهور شد. کشفی که با به کارگیری تکنولوژی انجام شد که از نور به روش جدیدی استفاده می کرد. محققان در سال ۲۰۱۷، وولزتروپ مانور را در انگلستان بررسی کردند. وولزتروپ مانور همان جایی بود که نیوتن در سال ۱۶۴۲ به دنیا آمد و سال های کودکی خود را گذراند.

تمرکز تیم تحقیقاتی روی دیوارهای مانور دلیل خاصی داشت. نقاشی های قدیمی نیوتن در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در آنجا کشف شدند. دوست او، ویلیام استاکلی در سال ۱۷۵۲ نوشت که نیوتن به طرز وحشیانه ای روی سطوح نقاشی می کرده است حتی سقف ها هم از نقاشی های ذغالی او در امان نبودند. احتمالا او والدین بسیار مهربان و باگذشتی داشته است.

دیوار ها با نور و همزمان از جهات مختلف اسکن شدند. این تکنیک عکاسی که RTI نام دارد یک حکاکی نامرئی کشف کرد. برای اولین بار یک آسیاب بادی در نقاشی های او دیده می شد. نقاشی هایی که استاکلی توصیف کرده بودند شامل انسان، حیوان، گیاهان و اشکال ریاضی و هندسی بودند. تصور می شود که نیوتن، مجذوب آسیاب بادی بوده که در آن زمان ساخته شده بوده است.

جین آستین احتمالا مسموم شده
دلیل مرگ نویسنده مشهور، جین آستین از زمان مرگش در سال ۱۸۱۷ یک راز بوده است. او در ۴۱ سالگی درگذشت و نامه هایی از خود به جای گذاشت که به یک مرگ فریبکارانه اشاره داشت. تصور می شد او در اثر سرطان یا بیماری آدیسون مرده باشد. اما بعد علت غیرطبیعی برای مرگش در نظر گرفته شد.

زمانی که نویسنده جنایی، لیندسی آشفورد می خواست کتاب بعدی خود را بنویسد، این کار را در خانه قدیمی برادر آستین انجام داد. او نامه های آستین را خواند و علائمی از بیماری یافت که نویسنده چند ماه قبل از مرگش بدان ها اشاره کرده بود. جین فکر می کرد بهتر شده است. آشفورد متوجه شباهت زیاد بیماری او به مسمومیت آرسنیک شد، هم چنین رئیس سابق انجمن جین آستین به آشفورد گفت که آزمایش آرسنیک موی جین مثبت بوده است.

برخلاف آشفور که فکر می کرد استین به قتل رسیده، کارشناسان فکر کردند شاید او سم را به روش دیگری مصرف کرده باشد. در آن زمان دارویی به نام محلول فاولر برای مشکلات زیادی از جمله روماتیسم تجویز می شد. نامه های جین نشان می دهد که او روماتیسم داشته است. یکی از مواد موجود در محلول فاولر آرسنیک بود.

دختر چرچیل در جنگ جهانی دوم جنگید
شوخی های چرچیل معروف بود، اما یکی از آن ها دخترش مری را خوشحال کرد. وقتی ژنرال پیل به نخست وزیر شکایت کرد که هیچ سربازی برای حملات ضدهوایی ندارد، چرچیل گفت: «نه من نمی توانم هیچ مردی بدهم، شما باید از زنان استفاده کنید.»

مری فورا به ارتش زنان بریتانیا در جنگ جهانی دوم پیوست. اگرچه او با پیش داوری های زیادی مواجه بود، اما پشرفت کرد. در این مورد با جنسیت او کاری نداشتند بلکه، چون دختر نخست وزیر بود او را قضاوت می کردند. بسیاری انتظار داشتند که او مثل یک دختر لوس و نازپرورده رفتار کند، اما او در کنار بقیه کف را می سایید و تمیز می کرد. تواضع و سختکوشی او باعث شد همه همسالان و رهبران به او احترام بگذارند. مری در سال ۱۹۴۴ در سن ۲۱ سالگی به مقام فرماندهی رسید. او ۲۳۰ زن را در خط مقدم رهبری کرد، حقیقتی که پدرش به آن افتخار می کرد. مری در سال ۱۹۴۶ از ارتش بازنشسته شد.

مادر چرچیل ارثیه او را دزدید
جنی چرچیل یک زن اجتماعی و فعال بود. وقتی شوهرش، لرد راندولف در سال ۱۸۹۵ درگذشت، به وینستون ۲۰ ساله و جک ۱۴ ساله گفت که پدرشان از آن ها متنفر بوده و هیچ ارثی برایشان باقی نگذاشته است. مورخان اخیرا کشف کرده اند که او دروغ گفته است. به آن ها اجازه داده شد نامه های خانوادگی را که فرزندگان جک نگهداری می کردند بخوانند و مشخص شد او اولین کسی بوده که فهمیده مادرش آن ها را فریب داده است.

جک در حال تلاش برای کمک به مشکلات مالی جنی بعد از جدایی از همسر دومش، وصیت پدرش را به دقت بررسی کرد. از آنجا که مجبور شده بود به خاطر مشکلات مالی شغل مورد علاقه اش را دنبال نکند و ازدواجش را به تاخیر بیندازد، از اینکه فهمید پدرش برای او و وینستون سرمایه ای به جا گذاشته شگفت زده شد. جنی میراث آن ها را دزدیده بود، مبلغی که معادل ۱.۱ میلیون پوند امروز است. او همه این پول را در دهه ۱۸۹۰ خرج خوشگذرانی و زندگی اجتماعی خود کرد. همچنین نامه های خانوادگی نشان داد که لرد راندولف بر خلاف تصویری که جنی از او ساخته بوده، پدر مهربان و دلسوزی بوده است.

اولین داستان همینگوی
ارنست همینگوی، نویسنده آثار کلاسیک، به ندرت چیزی را دور می انداخته است. این عادت به محققان اجازه می دهد او را بهتر بشناسند. یکی از هیجان انگیزترین کشف ها درباره اولین ریشه های استعداد او در سال ۲۰۱۷ بود. همینگوی آرشیوی از متعلقات شخصی خود را به خانواده بروس داده بود که دوستان همیشگی او بودند. بعد از مرگ همینگوی در سال ۱۹۶۱، آن ها به همسرش اجازه دادند هرچه می خواهد با خود ببرد و بقیه را نگه داشتند.

در ۱۵ سال اخیر، مورخان شروع به فهرست بندی مجموعه بروس در کی وست کردند. از آن میان یک دفترچه توجه آن ها را جلب کرد. باتوجه به تاریخ ۸ سپتامبر ۱۹۰۹ که روی آن نوشته شده بود محققان متوجه شدند که اولین داستان همینگوی بوده است. این داستان کوتاه در ۱۰ سالگی همینگوی نوشته شده و سفری به اروپا همراه با نامه هایی به والدینش و نوشته های مجله را شرح می دهد.

ابتدا محققان فکر کردند این داستان یک گزارش واقعی است. سپس فهمیدند همینگوی هرگز به چنین سفری نرفته است. پس از آن بود که اهمیت این داستان ۱۴ صفحه ای آشکار شد. نه تنها این اولین داستان او بوده بلکه نشان دهنده واقع گرایی و صنایع ادبی همینگوی است.

والت دیزنی بدجنس بود
وقتی زندگینامه نویسی به نام «نیل گابلر» به آرشیو دیزنی دسترسی پیدا کرد، یک والت دیزنی بسیار متفاوت را کشف کرد. دیزنی که عمدتا به عنوان یک پیرمرد مهربان شناخته می شد و عموی همه بچه ها بود، در واقع یک رئیس ترسناک بود. او کمونیست ها را همه جا می دید و عمیقا از آن ها متنفر بود. او اغلب کارمندان خود را تحقیر می کرد و وقتی سعی کردند با هم متحد شوند، نگهبانان مسلح استخدام کرد، رهبران آن ها را اخراج کرد، حقوق ها را کم کرد و به کافی شاپ استودیو دستور داد ساعت ها را کم کند. وقتی اعتصاب می شد، دیزنی سعی می کرد به مردی که کارمندان ناراضی را رهبری می کند حمله فیزیکی کند. او سیاه پوستان را در دیزنی لند استخدام نمی کرد.

خانواده دیزنی هم استثنا نبودند. او ترجیح می داد به جای اینکه با همسرش باشد با قطار بازی کند. برادرش «روی» برای والت کار می کرد و او مثل همه کارکنانش با او هم بدرفتاری می کرد. حتی والت دیزنی در خاکسپاری پدرش شرکت نکرد، چون نمی خواست سفر کاری خود را تعطیل کند.

مونالیزای برهنه
۱۵۰ سال بود که یک طراحی زغالی در کلکسیون هنری فرانسه وجود داشت تا اینکه یک نفر شباهتی بین آن با مونالیزای لئوناردو داوینچی پیدا کرد. تصور می شد این نقاشی که مونا وانا نامیده می شد توسط دانشجویان استودیوی هنرمند کشیده شده باشد. در سال ۲۰۱۷ کارشناسان موزه لوور پاریس اعلام کردند که احتمالا خود هنرمند در ایجاد این اثر دست داشته است.

این پرتره یک زن برهنه را نشان می داد که همانند مونالیزا نشسته بود. صورت او کمی متفاوت است، اما دست های هر دو یکسان است. هم چنین هر دو عکس تقریبا هم اندازه هستند. این نقاشی رغالی هم مانند موالیزا کیفیت باشکوه نقاشی های داوینچی را نشان می دهد. مونا وانا به اواخر عمر داوینچی برمی گردد. این یعنی هر دو اثر همزمان ایجاد شده اند. اینکه چرا آن ها اینقدر شبیه هستند کاملا مشخص نیست. شاید آن ها یک جفت بودند و مونا وانا که اثر اولیه و آزمایشی یک نقاشی رنگ روغن بوده هرگز کامل نشده است.

بازدید کلی 29 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.