«پایتخت 6» در چه صورتی ساخته خواهد شد؟

«پایتخت 6» در چه صورتی ساخته خواهد شد؟

تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «پایتخت» گفت: ساخت فصل جدید این سریال به نظر مدیران تلویزیون بستگی دارد و ما در زمینه قصه و داستان مشکلی نداریم.
در پی انتشار مطالبه ای از سوی مردم با این مضمون که «از عوامل صدا و سیما و کارگردان سریال پایتخت جناب آقای سیروس مقدم درخواست داریم تا ادامه سریال پایتخت ساخته شود، سریال پایتخت گرمی خاصی به محیط خانواده ها می بخشد و همه را دور هم جمع می کند.» با الهام غفوری تهیه کننده این سریال گفت وگویی کردیم که در ادامه می خوانید:
-ما مشکلی برای ادامه تولید مجموعه پایتخت نداریم اما جمع شدن گروه کار سختی است و از چندین ماه قبل باید برنامه ریزی ها صورت بگیرد.در فصل های قبلی این مشکل وجود نداشت اما این روزها مشکلات بسیاری وجود دارد.
-مدیران ماجرا را ساده تر از ما که درگیر تولید هستیم می بینند و فکر می کنند کارها به راحتی ساخته می شود درحالی که این طور نیست و به عنوان مثال هزینه های تولید و دستمزدها تصاعدی بالا می رود.
-ما هیچ وقت برای قصه مشکل نداشته ایم ولی بستر و شرایط باید از طرف تلویزیون مهیا شود. مردم هم در پایتخت همین نقش ها را می خواهند و ما نمی توانیم بازیگران را عوض کنیم. در سریال های دیگر امکان جابجایی بازیگر وجود دارد ولی در پایتخت حتی هنرورها و نقش های فرعی هم قابل جابجایی نیستند. تنظیم شدن با این آدمها احتیاج به حمایتی دارد که این اتفاق امسال نیافتاد و ما هم نتوانستیم پایتخت را بسازیم و از این لحاظ شرمنده مردم هستیم.
-شرایط تولید طوری است که حتی همین الان هم بودجه را به ما بدهند تا حداقل 5 ماه آینده نمی توانیم کار را کلید بزنیم. چون دوستان و همکاران ما سر کارهای دیگر هستند و باید شرایطی پیش بیاید که همه بازیگران آزاد باشند و کسی سر کاری نباشد تا بتوانیم دور هم جمع شویم و کار را بسازیم. جمع شدن بازیگران کار بسیار سختی است هرچند که همه بچه های ما انگیزه بسیار بالایی برای حضور در سریال دارند اما وقتی درگیر قرارداد کار دیگری باشند ما ناچاریم که صرف نظر کنیم.
این در حالی است که سیروس مقدم در اختتامیه جشنواره عمار که 20 دی ماه برگزار شد، در سخنانی درباره ساخت سری جدید مجموعه پایتخت گفته بود: «پایتخت» متعلق به مردم است. نه متعلق به سیروس مقدم و محسن تنابنده است و نه متعلق به مدیران فرهنگی تلویزیون و هیچ ارگان دیگری. این سریال متعلق به مردم است و تا زمانی که آن ها بخواهند ادامه پیدا می کند.
کارگردان «پایتخت» تأکید کرد: در مصاحبه های این کلیپی که پخش شد، این طور به نظر می رسید که ما خواهان ادامه پایتخت نیستیم، اما این طور نیست. خیلی از مسائل را نمی توان اینجا گفت اما مطمئن باشید این موضع، نظر تیم سازنده نیست. تا زمانی که مردم دلزده نشدند از پایتخت، قطعا ساخته می شود ولی ما هم باید سوژه های خوب پیدا کنیم. موضوعاتی که توقعات مردم نسبت به پایتخت را برآورده کند. واقعا کار سختی است که با یک مضمون اجتماعی بتوانیم ایجاد خنده کنیم.
وی افزود: پایتخت یکی از عوامل همفکری و اتحاد آحاد مختلف فکری جامعه ماست؛ از حوزه های علمیه تا ایرانی های خارج از کشور نسبت به این مجموعه نظر دارند. از قشر ضعیف جامعه که تنها سرگرمی اش را پایتخت می داند تا قومیت های مختلفی که به شدت ابراز تمایل می کنند، این داستان به زادگاه آن ها هم برود. در مجموع احساس می کنم از نظر برنامه ریزی و مدیریت فرهنگی در حق پایتخت کم لطفی شده و به مطالبه و خواست مردم پاسخ درستی داده نشده است. به همین دلیل هم تیم پایتخت امروز متلاشی شده است و فکر می کنم جمع کردن آن ها سخت باشد.
مقدم ادامه داد: ساختن یک کار دنباله دار بسیار دشوار است چرا که تنها متعلق به یک نفر نیست. تیم بازیگران به سختی باید استمرار حضور داشته باشند. مانند دوقولوهای ما یعنی سارا و نیکا که باید از خارج به تیم ما ملحق شوند. از روزی که کار آغاز شد، نگرانی ما این بود که این تیم متلاشی نشود. نباید این طور باشد که ناگهان متوجه نزدیکی عید و ماه رمضان شویم و بخواهیم کاری را آغاز کنیم. این نیاز به برنامه ریزی دارد.
وی افزود: رکن دیگر هم مدیریت فرهنگی ما است که باید ببنیم آیا آن ها تمایل دارند به این خواست و مطالبه مردم پاسخ مثبت بدهند یا خیر. تا الان که با شما صحبت می کنم، هیچ صحبتی به صورت جدی با تیم پایتخت برای فصل ششم نشده است. آقای تنابنده مالامال از سوژه و قصه است، به تعداد آدم های این سرزمین قصه وجود دارد و می توان آن را روایت کرد. خواسته و مطالبه مردم حتما باید مورد خواست مدیران هم باشد تا به تولید برسد.
کارگردان «پایتخت» در پایان تأکید کرد: با وجود این شرایط، حرفی که می زنم به نمایندگی از تک تک این عوامل است؛ اگر صدای اعتراض شما از نبودن پایتخت به گوش مسئولان برسد شاید از خواب غفلت بیدار شوند و جدی تر به این مجموعه بپردازند. تیم پایتخت آمادگی ادامه این راه را دارد.

منبع: فارس

بازدید کلی 62 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.