تصاویر بازیگران سریال «بانوی عمارت» قبل و بعد از گریم

عزیرالله حمیدنژاد درباره گریم بازیگران بانوی عمارت می گوید: ما تلاش کردیم تا آنجا که ممکن است از کسانی استفاده کنیم که کمتر جراحی کرده اند و از نظر فیزیکی مناسب شخصیت موردنیاز فیلمنامه هستند. در انتخاب نابازیگران مشکل چندانی نداشتیم چون کسانی را انتخاب کردیم که با ویژگی های مورد نظر ما مطابق باشند.
طراحی چهره  یکی از مهمترین حرفه ها در سینما، تئاتر و تلویزیون به شمار می آید. اهمیت این حرفه در سریال های تاریخی به مراتب بیشتر از دیگر آثار است. چراکه طراح چهره پرداز در این سریال ها نقش مهمتری در نشان دادن شخصیت واقعی کاراکترها در صورت بازیگران دارد و علاوه بر اضافه کردن جنبه بصری به اثر، می تواند به بازیگر نیز در باور کردن شخصیت نمایشی کمک ویژه ای کند. به این صورت مخاطبان و مردم نیز شخصیت های ارائه شده در یک سریال تاریخی که در دوره ای متفاوت از زمان امروز زندگی می کنند را راحت تر باور می کنند.
آثاری همچون سریال سربداران، هزاردستان، امام علی(ع) و موادری از این دست نمونه های خوبی برای این موضوع به شمار می آیند. چراکه هر کدام از این آثار برای طراحی چهره شخصیت ها اهمیت ویژه ای را قائل بودند و حتی بازیگرانشان در اظهارنظرهای خود، به این موضوع اشاره کردند که گریم تا چه اندازه در کارشان تاثیرگذار بوده است.
به عنوان مثال بارها دیده ایم که داریوش ارجمند (بازیگر نقش مالک اشتر در سریال امام علی(ع)) تا چه اندازه از گریم های این فیلم تعریف کرده و آن را در باورپذیر کردن نقش ها تاثیرگذار می داند. همه این موضوعات نشان از اهمیت بالای حرفه چهره پردازی به خصوص در سریال های تاریخی دارد.
اما متاسفانه با وجود اهمیت طراحی چهره پردازی شخصیت  های نمایشی، ما بعضا شاهد کم توجهی به این حرفه هستیم. به صورتی که همواره آثاری در تلویزیون به نمایش گذاشته می شوند که آنچنان که باید این حوزه را جدی نگرفته و تنها به زیبایی چهره ها فکر کرده اند.
سریال «بانوی عمارت» تازه ترین اثر تاریخی تلویزیون بوده که به هر دلیلی توانسته بسیاری از مخاطبان را به سوی خود جذب کند.
عزیز الله حمیدنژاد کارگردان این سریال در این باره این طور توضیح می دهد: من به عنوان کارگردان سعی می کنم صورت های طبیعی تر را انتخاب کنم. چون طبیعت زیبایی خاص خودش را دارد. حتی اگر آن صورت دچار نقصی هم باشد من باز هم این صورت طبیعی را به غیرطبیعی ترجیح می دهم. اما به هر حال ما در انتخاب بازیگران تا حدی دچار محدودیت هستیم.
وی در ادامه می گوید: ما تلاش کردیم تا آنجا که ممکن است از کسانی استفاده کنیم که کمتر جراحی کرده اند و از نظر فیزیکی مناسب شخصیت موردنیاز فیلمنامه هستند. در انتخاب نابازیگران مشکل چندانی نداشتیم چون کسانی را انتخاب کردیم که با ویژگی های مورد نظر ما مطابق باشند اما در مواردی که با بازیگر طرف هستیم دست مان بسته است ولی باز هم سعی کردیم با گریم آن جلوه امروزی را کمتر کنیم.
توضیحات این کارگردان تا حدی قابل قبول است. چراکه امروزه بسیاری از بازیگران برای زیبایی دست به جراحی می زنند و این موضوع مشکلاتی را برای گروه تولید فیلم ها به همراه آورده است.
البته گریم های بانوی عمارت نیز آنچنان معرف شخصیت های ارائه شده در این سریال نیستند و انگار بیشتر زیبایی مدنظر گروه تولید بوده است. چراکه براساس اسناد تاریخی باقی مانده در دوره قاجار نیز می توان به این موضوع پی برد که تا چه حد زنان بانوی عمارت با زنان دوران قاجار متفاوت هستند. با این تفاسیر بازهم اگر بخواهیم گریم های ارائه شده در این سریال را با سریال های دیگری که بعضا مخاطبی هم نداشتند مقایسه کنیم، نمی توان به آنها لفظ بد را داد و تا حدی آبروی تلویزیون را حفظ کرده اند.
در ادامه عکس های قبل و بعد از گریم  برخی از بازیگران اصلی این سریال را انتشار دادیم.

مینا وحید که در سریال بانوی عمارت شخصیت جواهر را ایفا می کرد.
حسام منظور که در سریال بانوی عمارت نقش شازده ارسلان قوانلوی قاجار را ایفا می کرد.
مریم مومن که در سریال بانوی عمارت ایفای نقش فخر الزمان را برعهده داشت.
پانته آ پناهی ها که در سریال بانوی عمارت ایفای نقش افسرالملوک را برعهده داشت.
شبنم فرشاد جو که در سریال بانوی عمارت نقش مهر النسا را برعهده داشت.
منبع: ilna.ir
بازدید کلی 168 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.