بازیگران سینما و نقش قهرمانان ورزشی؛ از «خط پایان» تا «سونامی»

بازیگران سینما و نقش قهرمانان ورزشی؛ از «خط پایان» تا «سونامی»

روزنامه همشهری به بهانه حضور فیلم «سونامی» در جشنواره فجر امسال، در گزارشی به بازیگرانی پرداخته که در فیلم های ورزشی نقش قهرمان یا ورزشکار را بازی کرده اند. این فیلم های بعد از انقلاب موفقیت های متفاوت داشتند.

این گزارش را در ادامه بخوانید.

بهرام رادان

رشته ورزشی: تکواندو

در کدام فیلم: سونامی/ میلاد صدر عاملی

چندمین نقش ورزشی اش بوده: «سونامی» اولین فیلم ورزشی بهرام رادان به حساب می آید که در آن نقش یک تکواندوکار را بازی کرده. فیلمبردای این فیلم اواخر خرداد امسال به پایان رسید و در حال حاضر مراحل فنی را سپری می کند تا برای نمایش در جشنواره فجر آماده شود. «سونامی» اولین فیلم بلند صدرعاملی است و علاوه بر رادان، مهرداد صدیقیان، علیرضا شجاع نوری و رعنا آزادی ور بازیگران آن هستند.

زاویه نگاه فیلم: قصه «سونامی» داستان تکواندوکاری به نام مرتضی نژادی با بازی بهرام رادان است که بنا به دلایلی از تیم ملی کناره گیری می کند. این اتفاق دریکی از مسابقات مهم رخ می دهد وزندگی مرتضی تحت الشعاع قرار می گیرد …

مسیری که بازیگر طی کرده: در خبرهای رسمی «سونامی»، آیتمی با عنوان «مربی و مشاور تکواندو: کوروش رجلی» به چشم می خورد. اسم رجلی برای پی گیران ورزش آشنا است؛ او قهرمان طلایی تکواندو ایران است که افتخارات زیادی به دست آورده. ازقضا در طول دوران قهرمانی با اتفاقات عجیب وغریبی روبرو شده وزندگی ورزشی اش دراماتیک است که شرح جزئیات آن در حوصله گزارش نیست. کوروش رجلی در فیلم «سونامی» مسئولیت آموزش تکواندو به بهرام رادان را بر عهده داشته و این بازیگر بیش از دو ماه پیش او فنون این رشته ورزشی را یاد گرفته است.

چالش هایی که بازیگر داشته: گفته می شود «سونامی» دو غافلگیری برای مخاطبان جشنواره دارد؛ یکی اشاره آن به اتفاقی حساس در ورزش کشورمان است و دیگری قرابت فراوان رادان به یک ورزشکار حرفه ای که بدون بدل جلوی دوربین رفته. نکته جالب این که او پیش از ضبط هر سکانس بدن خود را گرم می کرده و مواجهه اش با صحنه های مسابقه دقیقاً شبیه یک مبارزه بوده است. حتی یکی از عوامل می گوید اگر مشکلی در حین فیلمبردای پیش می آمد و سکانس گرفته نمی شد، رادان بار دیگر بدنش را گرم می کرده. علاوه بر کارگردان، کوروش رجلی هم بر صحنه های مربوط به تکواندو نظارت داشته است تا بازی بازیگر مطابقت کامل با مبارزه یک تکواندوکار داشته باشد.

موفقیت هایی که به دست آورده: «سونامی» در جشنواره امسال رونمایی می شود و تلاش بهرام رادان در این رویداد محک می خورد. کسانی که صحنه هایی از بازی اش را دیده اند عقیده دارند بعید است هیئت داوران جشنواره، از تلاش رادان برای نمایش باورپذیر زندگی دراماتیک یک قهرمان ورزشی چشم پوشی کنند.

ایرج طهماسب

رشته ورزشی: دوچرخه سواری

در کدام فیلم: خط پایان / محمدعلی طالبی

کاراکتری که بازی کرد: خلیل سمندر

تجربه دیگری دارد: این فیلم تنها تجربه طهماسب در نقش یک قهرمان ورزشی است

زاویه نگاه فیلم: خط پایان جز اولین فیلم هایی سینمای پس از انقلاب محسوب می شود، اگر مبنای حرکت جدی سینما بعد از دوران پهلوی را از سال 1360 بگذاریم، خط پایان به نوعی جز نخستین محصولات این سینما محسوب می شود. در آن سال ها فیلم ها اجتماعی بیشتر به نقد روابط و مناسبات حاکم در دوران پهلوی می پرداختند. خط پایان هم در همین اتمسفر قرار دارد، منتها اینجا یک رقابت ورزشی بستری  شده برای نقد و تحلیل همان روابط و مناسبات.

چالش هایی که بازیگر داشته: خط پایان و آن سوی مه جز اولین تجربه های بازیگری ایرج طهماسب است. او قبل از این به عنوان عروسک گردان و مجری در تلویزیون فعال بود و نقش یک قهرمان دوچرخه سواری در همان ابتدای مسیر برایش یک چالش بزرگ بود. او به لحاظ فیزیک بدنی، کاملاً استایل یک دوچرخه سوار حرفه ای را داشت و زمانی که دوچرخه سوار در فیلم رکاب می زد مخاطب او را می پذیرفت. طهماسب زیاد به عنوان بازیگر در سینما فعالیت نکرده، اما در همین کارنامه جمع وجور نقش خلیل سمندر بیشتر از بقیه می درخشد.

موفقیت هایی که به دست آورده: خط پایان برای ایرج طهماسب موفقیت فردی نداشته اما این فیلم در دوره چهارم جشنواره فیلم فجر توانست نظر هیئت داوران جلب کند و درنهایت جایزه ویژه این هیئت را از آن خودش کند.

مجید مجیدی

رشته ورزشی: فوتبال

در کدام فیلم: تا مرز دیدار / حسین قاسمی جامی

کاراکتری که بازی کرد: مصطفی موسوی

تجربه دیگری دارد: تا مرز دیدار آخرین فیلم مجیدی به عنوان بازیگر است. او بعدازآن وارد دنیای کارگردانی شد و اصلاً دور بازیگری را برای همیشه خط کشید.

زاویه نگاه فیلم: تا مرز دیدار در راستای همان فیلم هایی است که در حوزه دفاع مقدس در سال های دهه 60 ساخته می شد. فیلم به لحاظ محتوا و البته پیامی که می خواهد منتقل کند چیزی بیشتر از فیلم های هم سلفش ندارد و چه بسا حتی شعاری تر هم از آب درآمده است؛ اما تنها نکته اش همینتم ورزشی قصه است که موجب شده تا فضای فیلم فقط مختص به خاکریزیها و منطقه جنگی نباشد و بخشی عمده ای از آن در فضای شهری بگذرد.

چالش هایی که بازیگر داشته: مجیدی کلاً استایلش به یک فوتبالیست حرفه ای نمی خورد. اضافه وزن او در سکانس هایی که لباس ورزشی بر تن دارد کاملاً مشخص است و همین بین او و مخاطب برای پذیرش کاراکتر یک فوتبالیست حرفه ای در سطح تیم ملی فاصله می انداخت و همین نشان می داد که مجیدی برای هماهنگ کردن فیزیکش با یک فوتبالیست هیچ زحمتی به خودش نداده. علاوه بر این در تمامی سکانس های که او را مشغول بازی می دیدیم، کارگردان بیشتر از نماهای بسته پاها استفاده کرده بود تا ضعف مجیدی در عدم تسلط بر تکنیک های فوتبالی هم به چشم نیاید.

موفقیت هایی که به دست آورده: تا مرز دیدار از فیلم های بسیار معمولی سینمای دفاع مقدس است. فیلمی که تنها افتخارش حضور در هشتمین جشنواره فیلم فجر است. «تا مرز دیدار» البته یکی از کم مخاطب ترین فیلم های ژانر خودش هم محسوب می شود.

باران کوثری

رشته ورزشی: فوتسال

در کدام فیلم: عرق سرد / سهیل بیرقی

کاراکتری که بازی کرد: افروز اردستانی

تجربه دیگری دارد: در کارنامه چهل وسه فیلمی باران کوثری، نقش افروز تنها، نقش ورزشی اوست.

زاویه نگاه فیلم: فیلم اگرچه به شکل رسمی اعلام نشد که ماجرای این فیلم از یک اتفاق واقعی الهام گرفته شده، اما داستان عرق سرد ممنوع الخروج شدن کاپیتان تیم ملی فوتسال توسط همسرش را به تصویر کشیده است.

چالش هایی که بازیگر داشته: باران کوثری کاملاً نقش را برای خودش کرده، او همان زمان که نقش به او پیشنهاد می شود، به اهمیت و جایگاهی که می تواند این کاراکتر در کارنامه اش داشته باشد پی می برد، از همین همه تلاشش را به خرج می دهد تا از فرصت پیش آمده نهایت بهره را ببرد. او وارد یک چالش اساسی می شود و برای اینکه این نقش را برای خودش و مخاطب قالب باور کند، تصمیم می گیرد تا استایلش را به استایل یک ورزشکار حرفه ای نزدیک کند.

موفقیت هایی که به دست آورده: ضمن اینکه هیئت داوران جشنواره سی ششم اسم کوثری را در بین پنج نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره قرار داد. جایزه ای که البته درنهایت به سارا بهرامی رسید.

محسن تنابنده

رشته ورزشی: کشتی

در کدام سریال: فصل سوم پایتخت/ سیروس مقدم

کاراکتری که بازی کرد: نقی معمولی

تجربه دیگری دارد: محسن تنابنده در این سریال برای اولین بار بازی در نقش یک قهرمان ملی پوش ورزشی را تجربه کرد

زاویه نگاه سریال: فصل سوم پایتخت یکی از بهترین فصل های این سریال است؛ فصلی که مخاطب با وجه دیگری از کاراکتر نقی معمولی آشنا می شود. کاراکتری که به دلیل بیکاری خانه نشین شده و کلی مشکل روحی دارد؛ در همان ابتدا یک شکست ورزشی هم به همه مشکلات قبلی اش اضافه می شود تا شخصیت نقی کلاً دگرگون شود و از اینجاست که زوایای پنهان کاراکتر او مثل بخل و حسادت و خودبزرگ بینی اش بیرون می زند. در ابتدا این شکست وجوه منفی نقی را عیان می کند؛ اما حضورش براثر یک اتفاق در تیم ملی کشتی پیشکسوتان باعث می شود تا دوباره این کاراکتر دوست داشتنی وجوه مثبت شخصیتی اش را احیا کند.

چالش های که بازیگر داشته: تنابنده از تئاتر آمده او آموخته که باید برای به نتیجه رسیدن کار تا آخر توانش تلاش کند؛ او از همین رو برای اینکه کشتی گیر بودن نقی به باور مخاطب بنشیند؛ تمرینات سخت کشتی را پیش از شروع تصویربرداری پشت سر می گذارد و با تسلط بر فنون کشتی جلوی دوربین مقدم می رود.

موفقیت های نقش: به هرحال سریال چون امکان حضور جشنواره ای ندارد موفقیتی به لحاظ کسب جایزه نداشت؛ اما به لحاظ جذب مخاطب به نوعی رکوردشکنی کرد. محبوبیت تنابنده بعد از پخش این فصل خیلی قبل تر از گذشته شد.

علیرضا خمسه

رشته ورزشی: دوچرخه سواری

در کدام فیلم: روز باشکوه / کیانوش عیاری

کاراکتری که بازی کرد: گل آقا

تجربه دیگری دارد: روز باشکوه هم خیلی تق و لق جز کاراکترهای ورزشی قرار می گیرد، چون عملاً به جز اینکه در کلام گفته می شود که گل آقا قهرمان دوچرخه سواری آسیاست، هیچ نمایی از دوچرخه سواری خمسه نمی بینیم.

زاویه نگاه فیلم: روز باشکوه فیلمی متفاوت در کارنامه عیاری است. فیلم ماجرایش در دوران پهلوی اتفاق می افتد و داستانش بستری است برای نقد قدرت و روابط آن که چطور از قهرمانان محبوب مردم در راستای رسیدن به اهدافشان استفاده می کردند. در این محتوا آمیخته شده به نگاه عیاری و از زاویه دید او مخاطب وارد چنین محتوایی می شود. همین نگاه منحصربه فرد عیاری موجب شده تا روز باشکوه برخلاف خیلی از فیلم هایی که در آن سال ها با چنین محتوایی ساخته می شد، شعارزده از آب درنیاید.

چالش هایی که بازیگر داشته: همانطوریکه پیش تر اشاره شد، قهرمان بودن گل آقا در رشته دوچرخه سواری فقط بهانه ای است برای ورود به محتوای موردنظر کارگردان از همین رو مخاطب اصلاً به دنیای قهرمانی کاراکتر وارد نمی شود و از طریق دیالوگ ها فقط متوجه می شود که او قهرمان دوچرخه سواری آسیاست از همین رو ما هیچ گاه گل آقا را در موقعیت مسابقه نمی بینیم؛ بنابراین با حذف این بخش از کاراکتر، گل آقا تبدیل به یک شخصیت کاملاً معمولی در کارنامه خمسه شده است.

موفقیت هایی که به دست آورده: فیلم جز کارهای قدر نادیده، کیانوش عیاری است. در جشنواره هفتم فیلم فجر هیچ موفقیتی به دست نیاورد و فقط یکی از فیلم های حاضر در این رویداد بود. فیلم حتی اکران عمومی موفقی هم نداشت و در پخش تلویزیونی اش بود که دیده شد.

امیر جدیدی

رشته ورزشی: کشتی

در کدام فیلم: غلامرضا تختی / بهرام توکلی

کاراکتری که قرار بود بازی کند: غلامرضا تختی

تجربه دیگری دارد: امیر جدیدی در آستانه تجربه یک نقش ورزشی قهرمانی بود که این تجربه هم درنهایت برایش اتفاق نیفتاد.

زاویه نگاه فیلم: فیلم هنوز در مرحله تولید است و قرار است در جشنواره پیش روی جشنواره فیلم فجر از آن رونمایی شود؛ اما طبق شنیده ها زندگی غلامرضا تختی از دوران نوجوانی و بعد ورود به دنیای حرفه ای کشتی در این فیلم روایت شده است. البته نکته مهم فیلم در زاویه دیدی است که در آن به مرگ تختی شده، گفته می شود مرگ او به گونه ای روایت شده که درنهایت شائبه خودکشی جهان پهلوان پررنگ تر خواهد بود.

چالش هایی که بازیگر داشته: بی شک این مهم ترین نقش کارنامه کاری امیر جدیدی بود. یک شاه نقش به تمام معنا. خود جدیدی بیش از همه به اهمیت این نقش پی برده بود، به خاطر همین باانرژی منحصربه فرد و البته انگیزه بالا به مصاف آن رفت. او ضمن تماشای فیلم های به جامانده از رقابت های تختی، به شکل فشرده زیر نظر منصور برزگر، به فراگیری فنون کشتی پرداخت. او حدود چهار ماه تمرینات کشتی را زیر نظر این مربی سپری کرد. میزان فراگیری فنون توسط او به گونه ای بود که برزگر در مصاحبه ای به تمجید از جدیدی پرداخت.

موفقیت هایی که به دست آورده: درست در آستانه کلید خوردن، اعلام شد که امیر جدیدی از حضور در این پروژه انصراف داده است. هیچ گاه به شکل رسمی از سوی عوامل اصلی فیلم دلیل کنار گذاشتن جدیدی اعلام نشد.

شیلا خداداد

رشته ورزشی: ووشو

در کدام سریال: گلشیفته / بهروز شعیبی

کاراکتری که بازی کرد: مژگان میرزایی

تجربه دیگری دارد: سریال «گلشیفته» تنها تجربه شیلا خداداد از بازی در اثری با محوریت ورزش محسوب می شود.

زاویه نگاه سریال: بهروز شعیبی برای سریال خانگی «گلشیفته» چند قصه را به طور هم زمان روایت کرد که یکی از آن ها داستان مژگان میرزایی ورزشکار رشته ووشو است. او برای مسابقات المپیک بلغارستان انتخاب شده اما شوهرش، ضیاء شریفی (محمد بحرانی) با این سفر مخالف است. او اصرار دارد که همراه همسرش به سفر برود ولی فدراسیون با این درخواست موافقت نمی کند. این ماجرا تا قسمت های پایانی سریال ادامه دارد و کارگردان با زبان طنز محدودیت های خانم های ورزشکار را به چالش می کشد. درنهایت متوجه می شویم مژگان به مسابقات خارجی رفته و مدال هم به دست آورده است.

چالش هایی که بازیگر داشته: سریال «گلشیفته» برای شیلا خداداد نقش سختی به حساب نمی آید. دلیل؟ به خاطر این که او را درصحنه مبارزه نمی بینیم. چند سکانس هم که مربوط به تمرین است، نیازمند تسلط کامل بر ووشو و نمایش آمادگی جسمانی نیست. خداداد باید محدودیت های زنان ورزشکار را بازی می کرده که به خوبی از پس این کار برآمده و بازی اش در راستای طنز سریال است.

موفقیت هایی که به دست آورده: سریال «گلیشفته» موفقیت و محبوبیت سریالی چون «شهرزاد» را به دست نیاورد. بااین حال مخاطب ثابت خود را داشت و خانم خداداد هم نقشش را خوب بازی کرد.

منبع: icinema.ir

بازدید کلی 28 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.