گران‌ترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸؛ «داوینچی» صدرنشین است

گران‌ترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸؛ «داوینچی» صدرنشین است

کتاب ها همیشه به طرق گوناگون منافعی برای مردم دارند و به عبارت دیگر کتاب ها به عنوان بهترین دوست انسان قلمداد می شوند که فراهم آورنده علم و دانش و فرهنگ و خیلی چیزهای دیگر برای نوع بشر هستند.

بسیاری از کتاب های تاریخی هستند که قیمت های گزافی دارند و بیشتر بخاطر قدمت به ارزش میلیون ها دلار قیمت گذاری می شوند و از آن میان برخی کتاب ها هستند که بیشترین خواهان را داشته و به کتاب های مشهور و کم یابی بدل شده اند و همین باعث گرانی آن ها شده است. «کادکس لِیسِستِر» کتابی ۷۲ صفحه ای است که در اصل دفتر یادداشت های نقاش بزرگ «لئوناردو داوینچی» است. این کتاب سال گذشته به مبلغ ۳۰ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۵۰۰ دلار توسط «بیل گِیتس» مالک شرکت جهانی کامپیوتری «ماکروسافت» خریداری شد و با این خرید به عنوان گران ترین کتاب جهان ثبت شد.

در ادامه فهرست ۱۰ عنوان گران ترین کتاب ها آمده است:

۱۰-«انجیل گوتنبرگ» قیمت ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار

«انجیل گوتنبرگ» همچنین با عنوان «انجیل ۴۲ خطی» مشهور است. حتی به «انجیل مازارین» هم خوانده می شود. این کتاب گران بها توسط «یوهان گوتنبرگ» در ماینز چاپ شد که به عنوان اولین کتاب چاپی از آن یاد می شود. این کتاب برای «دیپلماسی هنری» و «کیفیت فیلسوفانه» برنده جایزه شده که به زبان لاتین نوشته شده است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۸۴۷ توسط «جیمز لِناکس» خریداری شد.

۹- «کمدی ها، تراژدی ها و تاریخ شکسپیر» قیمت ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار

این کتاب در سال ۱۶۲۳ توسط «ویلیام جَگِرد» و «ادوارد بلونت» چاپ و منتشر شد. این کتاب محتوی معروف ترین آثار ادبیات انگلیس از نویسنده بزرگ «شکسپیر» است. این کتاب همچنین با عنوان «فرست فولیو» (اولین جلد کتاب) شناخته می شود که شامل ۶۳۰ صفحه از انگلیسی اوایل دوران مدرن است و شامل حدود ۲۰ نمایشنامه از شکسپیر بوده که ۲۳۳ کپی از جلد اول آن (فرست فولیو) گرفته شده که سه جلد از آن در اختیار «مرکز رَنسام» است.

۸-«حکایت های کانتِربِری» با قیمت ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

«حکایت های کانتِربِری» دیگر کتاب مشهور است که در سال ۱۳۸۷ میلادی به قلم «جفری چاوسِر» نوشته شده است. این کتاب مشتمل بر ۲۴ داستان از دوران «ویدل انگلیش»(دوران میانه) در طی سال ۱۳۸۶ که چاوسر به عنوان کنترل گر گمرک کار می کرد و سه سال بعد که به عنوان مامور کارهای پادشاه در سال ۱۳۸۹ بود، و طی این سال ها بود که او نوشتن این کتاب «حکایت های کانتربری» را آغاز کرد. داستان آن در مورد گروهی از زائرین است که با هم از لندن به کانتربری سفر می کنند و از معبد «سن توماس بِکِت» دیدن و زیارت می کنند.

۷-«پرندگان آمریکا» به قیمت ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

این کتاب نوشته «جان جیمز اودوبان» است که در سال ۱۸۲۷ تا ۱۸۳۸ در ادینبورگ و لندن چاپ و منتشر شد و بخاطر تازگی اندیشه و سبک نویسندگی و زندگی واقعی ۶ گونه پرنده که شامل نقاشی هایی بسیار زیبا و متفاوت بود، به شهرت و محبوبیتی بی نظیر رسید.

۶-«بشارت های هنری شیر» به قیمت ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار

این یکی از بهترین کتاب های تاریخی است و طراحی بسیار زیبای محراب مریم مقدس در کلیسا بین مردم جهان بسیار شناخته شده و محبوب است. این کتاب که اولین سری چاپی محسوب می شود ۲۶۶ صفحه دارد که اولین بار در سال ۱۹۸۳ در حراجی «ساته بیز» لندن به فروش رسید.

۵-«کتاب دعای روتشیلد» به قیمت ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

کتاب دعای روتشیلد واقعا اثری هنری و شگفت انگیز است که با جدیّت و مشارکت چند هنرمند در طی سال های ۱۵۰۰ تا ۱۵۲۰ به رشته تحریر درآمده است. این کتاب با طرح های مینیاتوری بسیار زیبا ابتدا در سال ۱۹۹۹ در یک حراجی به فروش رسید و سپس در سال ۲۰۱۴ توسط تاجر معروف «کِری استاکس» از حراجی کریستی در نیویورک خریداری شد و آن را به کتابخانه ملی استرالیا اهدا کرد.

۴-«سرود مقدس خلیج» (Bay Psalm Book) به قیمت ۱۴ میلیون و ۱۶۵ هزار دلار

این کتاب اولین کتاب چاپ شده بریتانیایی در آمریکای شمالی در سال ۱۶۴۰ در کمبریج، ماساچوسِت است. این کتاب تاریخی ارزشمند توسط تاجر و بشر دوست دیوید روبن اِستاین خریداری شد. چاپ سوم این کتاب در سال ۱۶۵۱ با تجدیدنظر و ویرایش «هنری دانستر و ریچارد» با نام «سرود مقدس لیون» منتشر شده است.

۳-«انجیل استونی هارست یا سَنت  کاتبرت» به قیمت ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

این کتاب به زبان لاتین در قرن هشتم نگاشته شده و مشتمل بر ۱۳۸ صفحه بوده و به کوچک ترین نسخه آنگلو ساکسون حفظ شده، مشهور است. این کتاب نام و شهرتش را از «سَنت کاتبرت لیندیس فارن» بدست آورده و از پاییز سال جاری در کتابخانه بریتانیا به نمایش گذاشته شده است.

۲-«مگنا کارتا»(منشور آزادی) به قیمت ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار

این کتاب در سال ۱۲۱۵ میلادی توسط «جان، پادشاه انگلستان» «بارون های پادشاه» و «استفن لَنگتون» نوشته شد. کتاب «مگنا کارتا» در کتابخانه بریتانیا و کلیسای جامع لینکولن و سالیزبِری قرار دارد. «مگنا کارتا» به معنی «منشور بزرگ» است و هدف از نگارش آن، معاهده صلح بود لیکن در آغاز تلاشی نافرجام برای نیل به صلح بین خانواده سلطنتی و گروه های شورشیان بود.

۱-«کادکس لِیسِستِر» (دفترچه یادداشت های لئوناردو داوینچی) به قیمت ۳۰ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۵۰۰ دلار

«کادکس لِیسِستِر» که «کادکس هَمِر» نیز خوانده می شود به عنوان گران ترین کتاب تمام تاریخ جهان شناخته می شود. این کتاب در واقع دفترچه یادداشت لئوناردو داوینچی و به قلم خود وی است و کتابی بسیار جالب است که داوینچی در آن مجموعه ای از مطالب علمی شامل ۷۰ صفحه را در آن نوشته است. این کتاب در سال ۱۵۱۰ میلادی منتشر شده است. در تاریخ یازدهم نوامبر سال ۱۹۹۴ در شهر نیویورک توسط «بیل گِیتس» و در حراجی «کریستی» به قیمت ۳۰ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۵۰۰ دلار خریداری شد و رکورد گران بهاترین کتاب جهان را به نام خود ثبت کرد.

بیل گیتس این کتاب را به موزه های منتخب قرض داده است. متن «کادکس لِیسِستِر»(Codex Leicester) به سبک مخصوص داوینچی نوشته شده یعنی به نظر می رسد که لغات باید از سمت راست به چپ خواند شوند. کلمه ها به زبان ایتالیایی قدیم نوشته شده اند که در نمایشگرهای لمسی که در موزه ها وجود دارد ترجمه آن ها آمده است.

متن این کتاب در مرحله اول بیشتر به تفکرات داوینچی در مورد «آب» «جزر و مد» «جریان های پیچشی» و «سدها» و «ارتباط بین ماه، زمین و خورشید» اختصاص دارد.

بیل گِیتس برخی از صفحه های این کتاب را عکس برداری کرده و به عنوان تصویر «اسکرین سِیوِر»(محافظ صفحه) و «وال پِیپِر»(کاغذ دیواری) در «سی دی رام» به عنوان بخشی از «مایکروسافت پلاس» برای تِم دسک تاپ «ویندوز۹۵» و همچنین در «ویندوز۹۸» و «ویندوز ام ای» طراحی کرده بود.

منبع: فارس

بازدید کلی 32 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.