نکاتی جالب از زندگی و رموز موفقیت نخستین دختر ایرانی که نایب قهرمان مسابقات شطرنج جهان شد

نکاتی جالب از زندگی و رموز موفقیت نخستین دختر ایرانی که نایب قهرمان مسابقات شطرنج جهان شد

رقابت های شطرنج قهرمانی جهان به میزبانى روسیه برگزار شد و «سارا خادم الشریعه» برای نخستین بار توانست به عنوان نایب قهرمان مسابقات سریع شطرنج جهان دست یابد و مدال نقره مسابقات قهرمانى جهان را از آن خود کند. شایان ذکر است خادم الشریعه با این نایب قهرمانی صاحب جایزه ۲۵ هزار دلاری مسابقات شد. همچنین او با نایب قهرمانی در این مسابقات با 13 پله صعود در رنکینگ جهانی در رده بیستم برترین شطرنج بازان سریع جهان قرار گرفت. به بهانه این شگفتی ساز شدن، نگاهی خواهیم داشت به چند برش جالب از زندگی خادم الشریعه.

کاش تک فرزند نبودم
خادم  الشریعه متولد 20 اسفند 1375 در تهران و نخستین دختر شطرنج باز ایرانی با درجه استاد بزرگی جهان است که در ۱۸ سالگی توانست عنوان استاد بین  المللی شطرنج را به دست آورد. وی مهم ترین دلیل موفقیت هایش را حمایت های پدر و مادرش هم از نظر مالی و هم معنوی می داند و گفته است که اگر آن ها نبودند، نمی توانستم به این جا برسم، هرچند دلم یک برادر یا خواهر دیگر می خواست ولی تک فرزندم.
توجه ویژه به اخلاق جوانمردانه
یکی از خبرسازترین رفتارهای او، رفتار جوانمردانه اش در مسابقات گرندپری 2016 بود. خادم الشریعه در مسابقات گرندپری ۲۰۱۶ با حرکتی جوانمردانه پس از آن که حریف اوکراینی اش به دلیل بیماری دوست فرانسوی خود وضعیت روحی مناسبی نداشت، با درخواست وی مبنی بر رضایت برای تساوی موافقت کرد تا حریفش بتواند به بیمارستان برود. او در این مسابقات سوم شد و اگر مسابقه را با پیروزی پشت سر می گذاشت، نه تنها دومی اش قطعی می شد بلکه مبلغ نقدی جایزه اش هم دو برابر می شد. با این حال، حرکت جوانمردانه او از دید کمیته اخلاق IOC و همچنین کمیته بین المللی بازی های منصفانه پنهان نماند تا نام او در فهرست ورزشکار ان کاندیدای اخلاق سال 2016 درج شد.
ازدواج در 20 سالگی
خبر ازدواج او در شهریور 96 رسانه ای شد. او با یک فیلم ساز ازدواج کرده است که باید در همه سفرهایش همراه او باشد. به گفته مربی خادم الشریعه، این موضوع انتخاب و تشخیص خود اوست زیرا وجود همسرش باعث آرامش او می شود و در موفقیت های او تاثیر گذار است.
رموز موفقیت خادم الشریعه از زبان خودش
خادم الشریعه در مصاحبه های گوناگون درباره دلایل موفقیت هایش، صحبت هایی کرده است که در ادامه گزیده ای از این اظهار نظرها را خواهید خواند.
* پس از شرکت در هر مسابقه ای، ابتدا نقاط ضعفم را بررسی می کنم، سپس تمریناتم را زیادتر از قبل می کنم.
* بعد از هر مسابقه بخشی از جایزه ام را برای هزینه مربی شخصی و یادگیری بیشتر کنار می گذارم.
* برای شبکه های اجتماعی وقت زیادی صرف نمی کنم. برخی اوقات عکسی در اینستاگرام می گذارم و کامنت ها را بررسی می کنم. اگر هم فردی سوالی داشته باشد، جوابش را می دهم اما در کل زمان زیادی را در اینترنت نمی گذرانم.
* هر انسانی که تصمیم به انجام کاری می گیرد، باید برای رسیدن به هدفش تلاش کند. من از همان ابتدا شطرنج را کاملا جدی و علمی دنبال کردم و هدفم رسیدن به مدارج بالا بود.

منبع: روزنامه خراسان

بازدید کلی 85 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.