«مریم ایران‌دوست»؛ چهره معروف فوتبال بانوان

«مریم ایران‌دوست»؛ چهره معروف فوتبال بانوان

«مریم ایران دوست» به جرئت شناخته شده ترین چهره فوتبال بانوان است. او تا چند سال پیش به عنوان مربی- بازیکن فعالیت می کرد اما حالا فقط به حرفه سخت مربیگری مشغول است. کنار زمین داد می زند، برای تیمش حرص می خورد و مشکلات بازیکنانش را رتق و فتق می کند. شاید این قسمت از مصاحبه های اخیر او که فوتبال بازی کردن را برای زنان دیوانگی دانسته بود، به گوش شما هم رسیده باشد. به هر حال با او که دختر «نصرت ایران دوست» از پیش کوست های باشگاه ملوان انزلی و فوتبال گیلان است، پیرامون لیگ فوتبال کشورمان و جذابیت های این دوره صحبت کرده ایم که در ادامه می خوانید.

چطور توانستید تیم ملوان را دوباره جمع کنید؟
تیم ما یک تیم بومی است که از سال 81 یک عده از بچه ها کنار هم جمع شدیم و این تیم را ساختیم. در واقع می توانم بگویم ما یک تیم نیستیم و یک خانواده ایم و درون یک خانواده هر  قدر که مشکلات باشد، همدیگر را هیچ وقت ول نمی کنند. این اصل به ما کمک می کند که همیشه باشیم و بجنگیم. در این دو سال و نیم سال هم که نبودیم این طور نبود که هر کسی برود به خانه اش و امور شخصی اش را پیگیری کند. ما در این مدت همیشه دنبال این بودیم که تیم را مجدد احیا کنیم که این دوره با حمایت مدیرعامل آقای رسول نیا و مسئولان انزلی برگشتیم.

دو بازی اول نتیجه دلخواه را نگرفتید.
چیزی که ما می خواستیم حضور موفق در لیگ برتر بود. به هر حال اگر منطقی و براساس علم روز دنیا نگاه کنیم تیم ما مدت ها نبوده، به فاصله 3 ماه برای لیگ آماده شده و از طرفی ما نتوانستیم بازیکنانی را که خواستیم را جذب کنیم. قرعه سختی هم به ما خورد و با تیم های گردن کلفت مسابقه داشتیم، با این شرایط طبیعی است نتیجه دلخواه را نگیریم. با این حال بچه های من شاهکار کردند و نشان دادند ملوان همیشه ملوان است و حتی بازی سپاهان را باید 4-1 می بردیم اما در نهایت یک بر صفر شکست خوردیم.

برای بازی سپاهان تماشاگر خوبی به ورزشگاه تختی آمده بود، این هفته هم که مهناز افشاردر تهران تماشاگر ویژه بازی شما بود. حضور تماشاگران چقدر می تواند به جذابیت لیگ بانوان کمک کند؟
بازی سپاهان اولین میزبانی ما بود و فقط نزدیک 2000 بلیت فروخته شد. این نشان می دهد انزلی شهر متفاوتی در وزش بانوان است. به خاطر این که شهر برابری هاست و تبعیض جنسیتی وجود ندارد. همه و همه فوتبال و ورزش را دوست دارند و ما پیش بینی مان این است که هفته آینده تماشاگر بیشتری هم بیاید. من فکر می کنم اگر به لحاظ تماشاگر تیم ما با لیگ برتر آقایان مقایسه شود ما می توانیم رتبه بالایی را داشته باشم. از خوشبختی ماست که نگاه ویژه ای به ملوان وجود دارد و همین حمایت ها که از سمت هنرمندان، مسئولان و مردم می شود بزرگ ترین افتخار ی برای ماست. همین که این هفته خانم افشار به رختکن تیم ما آمد حس فوق العاده ای برای ما بود و احساس کردیم بعد از مدت ها تلاش، دیده می شویم.
ملوان رو همه با تیم آقایان می شناسند اما انگار تیم بانوان هم خیلی محبوب است و همه از بازگشت تیم بومی و پرطرفدار در لیگ خوشحال هستند.
خب همان طور که گفتم انزلی شهر متفاوتی است. همان طور که به فوتبال آقایان بها می دهند تیم بانوان را هم دوست دارند. فرقی نمی کند مریم ایراندوست باشی یا پژمان نوری، سارا قمی باشی یا مازیار زارع، پگاه نوری باشی یا محمد احمدزاده. همه مردم تیم  ملوان و بازیکنان را دوست دارند و از آن ها توقع دارند.

اوضاع قراردادها در لیگ بانوان بهتر شده؟
خب ورزش بانوان نوپاست و فاصله زیادی باورزش آقایان دارد لذا زمان می برد تا شکل حرفه ای پیدا کند. از طرفی من و خیلی از کسانی که در این حوزه فعال هستیم خیلی به مسائل مالی فکر نمی کنیم و سعی می کنیم از فوتبال لذت ببریم. مشکلات زیاد هست و الان مثلا یک عمل رباط صلیبی 20 میلیون هزینه دارد اما برای یک گلادیاتور همیشه موفقیت تیم مهم است.

به عنوان سئوال آخر چه رتبه  ای برای ملوان متصور هستید؟
بزرگ ترین ثروت ملوان هواداران هستند و من فکر می کنم این هواداران خیلی به ما کمک کنند. از لحاظ هماهنگی و تدارکات شاید بین 12 تیم ما آن پایین ها باشیم اما غیرت و تعصب ما را به رتبه اول می آرود. ان شاءا… ما این دو را بالانس می کنیم که جام کسب کنیم حالا رنگ جام هرچه شد برای من خیلی مهم نیست.
نویسنده : مازیار حکاک

منبع: سایت جیم
بازدید کلی 63 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.