«رامین ناصر نصیر» چه کتاب‌هایی را برای خواندن پیشنهاد می‌دهد؟

«رامین ناصر نصیر» چه کتاب‌هایی را برای خواندن پیشنهاد می‌دهد؟

رامین ناصر نصیر گفت: دو کتاب را که از خواندنش لذت زیادی برده ام به دوستداران کتاب پیشنهاد می کنم که یکی «استالین» نوشته ادوارد رادزینسکی و دیگری «نوت بوک» اثر ژوزه ساراماگو است.

وی درباره کتاب «نوت بوک» اظهار کرد: ژوزه ساراماگو در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ وبلاگی را راه اندازی کرده که در آن یادداشت هایی درباره مسائل روز جهان منتشر شده است. بر همین اساس کتاب «نوت بوک» فرصتی برای آشنایی با نظریات و اندیشه های ساراماگو در درباره مسائل اجتماعی و سیاسی و موضوعات مبتلا به بشر است.

این مترجم و بازیگر تئاتر و تلویزیون بیان کرد: در حقیقت ژوزه ساراماگو در کتاب «نوت بوک» دیدگاه خود به عنوان یک نویسنده و رمان نویس بزرگ را برعکس شیوه همیشگی اش که در قالب داستان مطرح می شد، به صورت مستقیم با مخاطبانش در میان گذاشته است.

وی تاکید کرد: ساراماگو در «نوت بوک»، خاطرات یک سال خود در سال ۲۰۰۸ را در شهر لیسبون روایت می کند و با اشاره به اتفاقاتی که در پیرامونش روی می دهد بحران اقتصادی را با دیدی انتقادی تشریح کرده است.

ناصر نصیر درباره دیگر کتابی که خوانده هم گفت: «استالین» نوشته ادوارد رادزینسکی است که نشر ماهی آن را با ترجمه آبتین گلکار منتشر کرده است. این کتاب روایت و زندگینامه ایوسیف استالین، رهبر شوروی است که ژانر مورد علاقه من است. این کتاب بافت نمایشی و داستانی دارد و از رمان های جذاب است.

وی یادآور شد: این کتاب با ترجمه آبتین گلکار از زبان روسی به فارسی برگردانده شده و از سوی انتشارات ماهی به چاپ رسیده است.

ادوارد رادزینسکی از نمایشنامه نویسان است و در کتاب «استالین» با زبانی جذاب و رویکردی تازه به ابعاد پنهان و پرداخته نشده زندگی استالین می پردازد. این کتاب از آن جا که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نوشته شده به اسناد زیادی دسترسی داشته که محققان پیش از آن دسترسی نداشته اند.

وی در این کتاب پس از ترسیم فضای کلی حاکم بر دوران حکومت استالین سؤالی کلیدی طرح می کند که چرا استالین با نابود کردن بخشی از اسناد حزب درصدد آن بود که گذشته واقعی خود را پنهان کرده و تصویری دیگرگونه از خود در برابر دیدگان مردم مشتاقی که، چون خدا به او نگریسته و او را می پرستیدند، بگذارد؟ بر اساس چنین سؤالی طرح کلی کتاب شکل گرفته و در ضمن پاسخگویی به زندگی یکی از دیکتاتوران بی رحم تاریخ پرداخته می شود.

منبع: mizanonline.ir

بازدید کلی 73 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.