ماکان بند و بالا گرفتن بحث درباره دانش موسیقیایی خوانندگان آن

ماکان بند و بالا گرفتن بحث درباره دانش موسیقیایی خوانندگان آن

با گذشت چند روز از حضور ماکان بند در برنامۀ زندۀ «فرمول یک» به مجری گری علی ضیا و سوال این مجری از رهام هادیان در مورد اطلاعات این خواننده از موسیقی و جواب نچندان جالب این خوانندۀ تازه کار، و رفتن این بند، زیر ذره بین خبر 20:30 حواشی زیادی ایجاد شد.
هفت دستگاه موسیقی ایرانی، سوالی بود که توسط علی ضیا مجری برنامه ای که ماکان بند مهمان آن بود، مطرح شد.
و اما جوابی که رهام هادیان به این مجری داد، را بخوانیم:
“موسیقی ایرانی کار نکردم، ولی میدونم، حالا ولی دستگاه با گوشه رو نمیدونم. گوشه ی بیات ترک، دستگاه اصفهان: سه گاه، چهار گاه. شور دشتی اصفهان، نمیدونم گوشه ست یا دستگاه”
و جالبتر اینکه با وجود جواب اشتباه رهام هادیان، آقای مجری این خواننده را تائید می کند و می گوید: درست بود و آفرین!
همین موضوع سوژۀ خبر 20:30 شد و مجری خانم این خبرِ حاشیه ساز با کنایه اینطور گفت:
“تلویزیون هم که داره این وسط براتون تبلیغ می کنه، فقط بد نیست این گوشه موشه ها چند تا دستگاه موسیقی هم یاد بگیرید.”
واکنش ها به جنجال های ایجاد شده
و اما در یک مصاحبۀ غیر  رسمی امیر مقاره دیگر خوانندۀ ماکان بند در طرفداری از رهام هادیان اینطور اظهار کرد:
“حرف منطقی باشه آدم دفاع میکنه منطقی نبود، ما داریم سعی میکنیم تا مردم وقتی میان کنسرت با روحیه خوب باشن و لذت ببرن و صرفاً فقط نیان که یه موزیکی بشنون و برن، ما اگر از هزینه های خودمون میزنیم و اضافه میکنیم به کنسرت ها بخاطر دل مردم هستش، چون لیاقتشون بالاتر از این چیزهاست.”
و همچنین رهام هادیان نیز گفت:
” اگر قرار به جا زدن باشه یا اگر بخواهیم ناراحت بشیم، همون ماه اول باید اینکار رو میگذاشتیم کنار، طبیعیه که یه سری دنبال طرفدار جمع کردن و دیده شدن هستند.”
علی ضیا به طرفداری از برنامه و ماکان بند نیز اینچنین گفت:
” آدم یه سری حرفهایی یه موقع هایی میشنوه که اینطور پاسخ میشه داد. انگار یه جور مریضی در جامعه داره ایجاد میشه که هر آدم موفقی در هر سطحی به هر نسبتی که موفقِ و توانایی در هر سطحی که داره آدم رو کور میکنه، همه آدم های موفق لزوماً همه تکمیل نیستند نقاط ضعف هم دارن.
با تحقیر و توهین هیچکس بزرگ نشده. منم فکر میکنم آتیش رو با آتیش نباید خاموش کرد. برای حاشیه هایی که برای برنامۀ خودمون پیش اومده فقط باید بگم، بنظرم بعضی ها موفقیت آدم ها رو نمی توانند ببینند، مریضیه دیگه مریضیشون رو باید ببرن دکتر خوب بشه.”
نظر کاربران دنیای مجازی
و اما در آخر بهتر است به سراغ نظراتی از مردم در فضای مجازی در واکنش به این سوژه برویم.
بسیاری از مردم موافق کنایه در خبر 20:30 بودند و این بند موسیقی را بی دانش از موسیقی دانستند و فکر می کنند همان طور که برخی سریع رشد کرده اند، خیلی سریع هم از یادها خواهند رفت و طرفدارانشان را از دست خواهند داد.
نظر یکی از منتقدان بر این بود که چطور امکان دارد خواننده ای که فاصلۀ نت ها را در تئوری نمی داند، بتواند آن را در عمل اجرا کند و لااقل اطلاعات ابتدایی را باید بداند.
و خیلی ها هم از خبر 20:30 انتظار پوشش خبری در مورد کارگران و دزدی های میلیاردی و … را دارند تا رسیدگی به موارد اینچنینی.
و برخی نیز هدف از خلق آثار هنری را لذت بردن و تاثیر گذار بودن آن خواندند، و افزودند شخصی که در حیطه کاری و آثار خود موفق است، مطمئنا اگر تحصیلات آکادمیک داشته باشد به او کمک می کند اما همه چیز نیست. زیرا بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های هنری تا به حال حتی یک اثر هنری خلق نکرده اند، اما نمی توان منکر این شد که سواد موسیقی تاثیری در درون مایه و کیفیت اثر نداشته باشد.

منبع: akharinkhabar.ir

بازدید کلی 28 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.