یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷

اصغر فرهادی: زیرنویس فارسی «همه می‌دانند» را خودمان منتشر کردیم

اصغر فرهادی: زیرنویس فارسی «همه می‌دانند» را خودمان منتشر کردیم

صبا به نقل از شرق نوشت: چند روزی از انتشار نسخه قاچاق فیلم «همه می دانند» اصغر فرهادی در ایران می گذرد و اصلی ترین پرسش این بود که چگونه جدیدترین ساخته فرهادی با زیرنویس زبان فارسی درکشورمان منتشر شد.
اصغر فرهادی در واکنش به این اتفاق گفتگویی مفصل داشته است که بخش هایی از آن را ادامه می خوانید:
با توجه به اینکه فیلم «همه می دانند» امکان اکران شدن در ایران را ندارد و نسخه  قاچاق آن توسط فیلمی ها در ایران دست به دست می شود، مخاطب ایرانی بالاخره می تواند نسخه ای را که روی اینترنت قرار گرفته است تماشا کند یا خیر؟
برنامه ریزی برای نمایش «همه می دانند» در ایران این بود که فیلم را بعد از اکران آمریکا؛ یعنی چند ماه دیگر، به طور رایگان با زیرنویس روان و مورد تأیید روی اینترنت بگذاریم تا هرکس دوست دارد ببیند و چون حقوق پخش این فیلم در ایران متعلق به کارگردان است، با تهیه کنندگان هم روی این موضوع از قبل توافق شده بود که بعد از اکران آنها، به دلیل اینکه در ایران امکان اکران این فیلم وجود ندارد، روی اینترنت منتشر شود، اما اتفاقی که افتاد این بود که از دو هفته پیش و با توزیع رسمی دی وی دی و بلورِی فیلم در فرانسه که طبق قوانین آنجا مدت معینی بعد از اکران انجام می شود حدس زدم که ممکن است فیلم روی اینترنت منتشر شود و برنامه ریزی قبلی ما را به هم بریزد. به همین دلیل زیرنویس را سریع آماده کردیم که اگر فیلم غیرقانونی آمد، لااقل با زیرنویس درست دیده شود. همین هم شد؛ نسخه قاچاق فیلم از فرانسه با کیفیت بالا به فاصله چند روز از توزیع روی اینترنت آمد و به سرعت گسترش پیدا کرد و چندساعت بعد ما به ناچار فایل زیرنویس را روی اینترنت گذاشتیم تا مانع انتشار زیرنویس های متفرقه شویم.
متنی هم روابط عمومی شما منتشر کرد که در آن گفته شده بود انتشار فیلم غیرقانونی است و سازندگان از این موضوع رضایت ندارند.
گفته شده تهیه کنندگان، نه سازندگان. به هرحال وقتی این اتفاق افتاد به نظر نمی رسید با توجه به سرعت انتشار لینک ها کاری بشود کرد و تصمیم من این بود که علی رغم برنامه ریزی که برای چند ماه بعد شده بود که فیلم منتشر بشود، اعلام کنیم که هرکس خواست فیلم را ببیند، اما تهیه کننده ها این میزان از گستردگی لینک ها در اینترنت را که دیدند برایشان خیلی نگران کننده بود. تماس گرفتند و خواهش کردند که روابط عمومی فیلم در ایران از قول آنها انتشار فیلم را غیرقانونی اعلام کند که فیلم انتشارش به بیرون از ایران گسترش پیدا نکند. آنها با توجه به توافقی که برای پخش ایران وجود دارد می دانند علاقه مندان نهایتا در ایران این فیلم را از طریق اینترنت خواهند دید، اما فکر می کردند چند ماه دیگر این اتفاق می افتد که اکران های اصلی انجام شده که این گونه نشد و بدتر از آن، در این بین دو شبکه ماهواره ای فیلم را غیرقانونی پخش کردند که البته پخش کننده آمریکا در مورد آنها اقدام حقوقی اش را شروع کرده است.
با این شرایطی که پیش آمده، چه پیشنهادی به کسانی که مرددند فیلم را ببینند یا نه دارید؟
پاسخ این سؤال دو وجه دارد؛ یک وجه مربوط به داخل ایران است که چون حقوق پخش آن متعلق به من است با وجود اینکه فیلم زودتر منتشر شده، نه تنها با دیده شدنش مشکلی ندارم، بلکه باعث خوشحالی من است که مردم فیلم را ببینند. بخش دوم اما مربوط به بیرون از ایران است و حق پخش فیلم متعلق به پخش کننده های آن کشورهاست که بعضی شان فیلم را سال گذشته پیش خرید کرده اند. اینکه این لینک ها بیرون از ایران هم امکان دسترسی به فیلم را فراهم کرده چیزی است که باعث آسیب به اکران دیگر کشورها می شود.
پس از نظر شما داخل ایران با خیال راحت فیلم را می توانند ببینند.
داخل ایران بله. فقط امیدوارم که دانلود فیلم به خارج از ایران گسترش پیدا نکند. وقتی این لینک ها روی اینترنت می آید دیگر فقط محدود به ایران نیست. در بسیاری از کشور های دیگر که فیلم هنوز اکران نشده برای همه در دسترس است. امیدوارم کسی فیلم را به زبان های دیگر زیرنویس نکند، اما دیدنش در ایران باعث خوشحالی من است.
از آنجا که همیشه دغدغه دیده شدن فیلم هایتان در ایران را دارید و از زمان تولید فیلم می دانستید اکران رسمی در ایران نخواهید داشت و احتمالا با چنین مسائلی هم روبه رو خواهید بود، چقدر این موضوع درگیرتان کرده بود؟
در سفرهای متعددی که به اسپانیا داشتم، متوجه شدم ساخت این فیلم به طوری که در ایران هم قابل نمایش باشد، شدنی نیست. قراری با خودم گذاشته بودم فیلم را هر اسپانیایی هم که ببیند، احساس نکند یک غیراسپانیایی سازنده آن است. این در واقع یک چالش بود. بنابراین دیدم اولین تصمیمی که باید بگیرم این است که آیا این فیلم در ایران اکران رسمی بشود یا نه؟ و به دلایل بسیار، دیدم بهتر است ذهنم را گرفتار این موضوع نکنم؛ حتی به قیمت اینکه فیلم در سینماهای ایران روی پرده نرود و به ذهنم رسید که می توان فیلم را با کیفیت بالا در فضای مجازی منتشر کرد. این از تصمیمات اولیه بود.

منبع: شرق

بازدید کلی ۱۸ , بازدید امروز ۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.