«دنیرو» جایزه افتخاری جشنواره مراکش را دریافت کرد

«دنیرو» جایزه افتخاری جشنواره مراکش را دریافت کرد

«رابرت دنیرو» جایزه افتخاری جشنواره فیلم «مراکش» را از دستان «مارتین اسکورسیزی» دریافت کرد.
«رابرت دنیرو» جایزه افتخاری جشنواره فیلم «مراکش» را از «مارتین اسکورسیزی» که او را دوست و بزرگ ترین موهبت تما زندگی اش نامید، دریافت کرد.

دنیرو دو جشنواره فیلم «تریبکا» و «مراکش» را که در بهبوحه حادثه تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به وجود آمدند، به عنوان پل هایی برای نزدیک تر کردن مردم و فرهنگ ها به همدیگر نامید.

این هنرپیشه دارنده جایزه اسکار همچون همیشه در بخشی از صحبت های خود به انتقاد شدید از سیاست های دولت حاکم آمریکا پرداخت و گفت: «با ابراز غم و تاسف باید بگویم که در کشورم، ما در حال گذار در دوره ای هستیم که نسخه ای گروتِسک (نوعی طنز سیاه) از ملی گرایی است. نه آن نوع از ملی گرایی که ما کیفیت و شخصیت جمعیت متنوع مان را در آن جشن بگیریم بلکه بیشتر شکلی دیابولیک و اهریمنی از ملی گرایی که با حرص و طمع، زنوفوبیا (بیگانه هراسی) و خودخواهی زیر بیرق عبارت «اول آمریکا» مشخص و نمایان شده است. اینها با آن چیزی که امشب ما را گرد هم آورده در تناقض است. هنر مرز نمی شناسد و هنر تنوع و گوناگونی و ایده را محترم می شمارد. به خودمان نگاه کنیم که امشب در حال لذت بردن از فیلم های ۲۹ کشور جهان هستیم. ما در عشقی که به فیلم داریم و انسانیت مشترکمان متحد و یکی شده ایم.»

مارتین اسکورسیزی در سخنانی به تمجید از رابرت دنیرو پرداخت و همزمان کلیپ ها و صحنه هایی از فیلم های این هنرپیشه برای مخاطبین پخش می شد. او در مورد دنیرو گفت: «او توانایی غافلگیر کردن و جذب بیننده را دارد. او سخت ترین شخصیت های ممکن را بازی می کند؛ از بیمار روانی گرفته تا بیمار جامعه گریز و هرنوع شخصیت پیچیده را که شما فکر کنید می تواند نقشش را به نحو احسن ایفا کند و همیشه به مخاطب القاء می کند که قضاوت نکند.»

اسکورسیزی در این شب همچنین از «برناردو برتولوچی» که تازه درگذشته است، یاد کرد و او را الهام بخش خود دانست و اینکه از خبر درگذشتش سخت متاثر و شوکه شده است.

اسکورسیزی همچنین در جشنواره فیلم مراکش برای روز یکشنبه یک «کارگاه آموزشی» برگزار خواهد کرد.

منبع: فارس

بازدید کلی 3 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.