نویسندگانی که داستان زندگی خودشان تبدیل به فیلم سینمایی شد

نویسندگانی که داستان زندگی خودشان تبدیل به فیلم سینمایی شد

از جمله آرزوهای دوستداران کتاب، دیدار با نویسندگان محبوبشان است. کمتر کسی است که نسبت به داستان زندگی نویسنده  ای که تمام آثارش را پی گیری کرده بی علاقه باشد. نحوه شکل گیری یک کتاب مشهور، گذر از سختی ها، تجربه شکست های متعدد و به سرانجام رسیدن شاهکار یک اَبَر نویسنده برای هر نویسنده ی تازه کاری از شنیدنی ترین داستان های دنیا است. امروز به لطف هنرمندان عرصه سینما، علاوه بر اقتباس های درجه یکی که از کتاب های مطرح دنیا تولید می شود، زندگی نامه خود نویسنده ها به تصویر کشیده می شود. در هفته کتاب خوانی، به معرفی چند فیلم دیدنی از زندگی واقعی نویسنده هایی مشهور خواهیم پرداخت.

شورش در گندم زار
داستان زندگی جی.دی.سالینجر یکی از داستان های پر فراز و نشیب  دنیا است. اگر تا به حال نوشتن برای نشریات معتبر را تجربه کرده باشید، حتما بارها طعم تلخ رد شدن مطالبتان چشیده اید. شورش در گندم زار مربوط به دوره ای است که جی.دی.سالینجر به تازگی وارد گردونه نویسندگی شده. اولین داستان کوتاه او بعد از ده ها بار رد شدن، به چاپ می رسد. در این فیلم مراحل شکل گیری رمان ناطور دشت را به چشم خواهید دید. رمانی که به خاطر «هولدن کالفیلد»، شخصیت اصلی اش، از سمت ناشران معتبر زیادی رد شد، اما امروز «هولدن کالفیلد» به عنوان دومین شخصیت معتبر ادبی جهان شناخته می شود.

کاپوتی
شاید تورمن کاپوتی نام چندان آشنایی برایتان نباشد اما رمان های این نویسنده آمریکایی را خیلی ها می شناسند. رمان «صبحانه در تیفانی» اولین گام موفقیت تورمن کاپوتی به حساب می آمد و پس از آن به رشته تحریر درآوردن کتاب «در کمال خونسردی» به عنوانی پر فروش تبدیل شد. کاپوتی برای تکمیل این رمان شش سال وقت صرف کرد. همچنین برای نوشتن داستان که بر اساس روایتی واقعی از قتل عام یک خانواده در کانزاس بود، بارها با شاهدان، پلیس و دو قاتل مصاحبه کرد. در سال 2005 فیلمی با عنوان «کاپوتی» ساخته شد که در آن فیلیپ سمور هافمن به ایفای نقش پرداخت و در همان سال برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب در رشته بهترین بازیگر مرد شد.

در جستجوی ناکجا آباد

داستان «پیتر پن، پسری که هرگز بزرگ نمی شود» را احتمالا بیشترتان شنیده اید. جیمز بری شخصیت پیتر پن را بعد از تجربه های معمولی و شکست خورده بسیار به رشته تحریر درآورد. جیمز بری قبل از نوشتن پیتر پن دوران بسیار سختی را پشت سر گذاشت. مردم، روزنامه ها و حتی همسرش او را نویسنده ای بی استعداد می دانستند. جیمز اغلب اوقات برای نوشتن، به تنهایی به پارک می رفت. او در همین رفت و آمدها با سیلویا دیویس و چهار پسر بازیگوشش آشنا شد. عشق به سیلویا و پسر کوچک خانواده، ایده داستان پیتر پن را در ذهن جیمز به دنیا آورد. در جستجوی ناکجا آباد بر اساس همین قصه، با بازی جانی دپ و کیت وینسلت در سال 2004 تولید شد.

مردی که کریسمس را اختراع کرد

بی شک مردی که کریسمس را اختراع کرد، کسی جز چارلز دیکنز نمی تواند باشد. بخشی از زندگی این بزرگ مرد ادبیات در فیلم «مردی که کریسمس را اختراع کرد» به نمایش درآمده است. این فیلم که محصول سال 2017 است، بر مبنای ماجرای به عرصه ظهور درآمدن کتاب «سرود کریسمس» تولید شده. همچنین در فیلم دیگری با نام زن نامرئی که محصول سال 2013 است، می توانید قصه رابطه عاشقانه چارلز دیکنز با دختر بازیگری به نام نلی ترمن را تماشا کنید.

همینگوی و گلهورن

ارنست همینگوی نویسنده ای است که حتی اگر آثارش را نخوانده باشید، اسمش را فراوان شنیده اید. «پیرمرد و دریا» و «وداع با اسلحه» از شناخته شده  ترین آثار ارنست همینگوی، برنده جایزه نوبل ادبیات، هستند. در فیلم «همینگوی و گلهورن» داستان زندگی عاشقانه همینگوی با همسر سومش مارتا گلهورن را تماشا خواهید کرد. مارتا گلهورن مانند همسرش در دوران خود فردی سرشناس به حساب می آمد. او از بزرگ ترین روزنامه نگاران دوران جنگ در قرن بیستم بود. نیکول کیدمن و کلایو اوون که نقش این زوج را بازی کرده اند برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جوایز فراوانی شدند.

خداحافظ کریستوفر رابین

«وینی پو»، خرس نارنجی رنگ انیمیشنی را به همراه دوستان همیشگی اش خوک صورتی و الاغی حواس پرت به یاد دارید؟ انیمیشن خرس پو، از کتابی با همین نام اقتباس یافته است. در فیلم «خداحافظ کریستوفر رابین» ماجرای پدر و پسری را تماشا خواهید کرد به خلق شدن شخصیت پو و دوستانش منجر خواهد شد. الکساندر میلن با الهام گرفتن از پسرش کریستوفر و عروسک هایش داستان وینی پو را می نویسد.

 

منبع: جیم

بازدید کلی 30 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.