سانسورهای زیاد دادِ کارگردان فیلم «هزارپا» را درآورد

سانسورهای زیاد دادِ کارگردان فیلم «هزارپا» را درآورد

ابوالحسن داودی با تاکید براینکه ژانر کمدی در سینمای ایران هیچ گاه جدی گرفته نشده است، گفت: برای ساخت یک فیلم پرمخاطب با کیفیت استاندارد باید از سد سانسورهای متعدد رد شد و برای اینکه فیلمی ساخته شود که هم رنگ و بوی سفارشی نداشته باشد و علاوه بر استقبال مخاطب، سلیقه فرهنگی مردم را ارتقا دهد به یک استراتژی بلند مدت نیاز است.
این کارگردان سینما که فیلم های کمدی و اجتماعی متعددی ساخته و از «نان، عشق و موتور 1000» او به عنوان یکی از کمدی های موفق سینما یاد می شود و این روزها هم کمدی «هزار پا» را به عنوان یکی از پرفروش ترین فیلم های سینما روی پرده دارد در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت اکران فیلم های اجتماعی در میان تعداد زیاد فیلم های کمدی و اینکه تمایل بسیاری از کارگردان ها به ساخت آثار کمدی بیشتر است، بیان کرد: این مسئله، مشکل امروز و دیروز نیست بلکه مشکلی اساسی است که شاید ناشی از یک نقطه ضعف بزرگ در سینمای ماست؛ آن هم اینکه متاسفانه سینمای ما بیشتر از آنکه شبیه یک صنعت باشد ، غالباً پروسه ای تک محصولی با اهداف به شدت کوتاه مدت است و به لحاظ استراتژی اقتصادی نیز، ترسیده و شدیداً محافظه کار است. بنابراین نباید انتظار داشت که موفقیتِ -گاه حتی تصادفی- یک فیلم به کلی مسیر این سینما را دچار اعوجاج نکند، چرا که مدیریت دولتی و سیاسی سینما هم متاسفانه توان محاسبه و درک و برنامه ریزی مدوّن و درازمدتی را خارج از چهارچوب  های سیاسی یا دولتی اش ندارد.
او ادامه داد: اشکال سینمای ما این است که به دلیل همین تک محصولی بودن و صنعتی نبودن، فقط دولت برای آن تصمیم می گیرد، آن هم تصمیمات الکن و غالبا بر مبنای آزمون و خطا و صنف هم به دلیل ساختار غیراصولی و فرسوده یا نمی تواند تأثیری در این سیکل معیوب داشته باشد یا اگر هم تصمیمی بگیرد  عملاً در تولید، نافذ نیست چون بیش از ۹۰ درصد تهیه کنندگان ما کسانی هستند که به زحمت فیلمی را تولید می کنند و اگر شانس یارشان باشد و بتوانند فیلم خود را به مخاطب محدودش عرضه کنند قادر خواهند بود برای ساخت فیلم بعدی اقدام  کنند. به بیان دیگر برای جذب مخاطب واقعی این سینما هیچ استراتژی و برنامه ریزی مدونی وجود ندارد.
کارگردان «جیب برها به بهشت نمی روند» گفت: براین اساس وقتی یک فیلم در هر ژانری موفق می شود، اقبال بدون برنامه به آن هم زیاد می شود. همچنان که در خیلی از دوره ها دیده ایم فیلم های اجتماعی یا ملودرام های موفق نیز چنین وضعیتی داشتند و یک باره ژانرهای مختلف به دنبال موفقیت یک یا دو فیلم رشد کردند و آنقدر پیش پا افتاده تکرار شدند که دوباره به کما رفتند.
داودی اضافه کرد: برای ساخت فیلم پرمخاطب خوب، حال چه کمدی باشد و چه اجتماعی یا ژانرهای دیگر، عامل اصلی موفقیت نزدیکی به ذهنیت واقعی مردمی است که طالب اینگونه فیلم ها هستند و اتفاقا برای این موضوعات فیلمساز باید زحمت و سختی بیشتری را بکشد تا به نتیجه برسد. برای ساخت یک فیلم خوب باید از سدهای سانسوری متعددی رد شوید تا آن را تبدیل به فیلمی کنید که مخاطب احساس کند فیلمی که انتخاب کرده، به نیازهایش پاسخ می دهد.
کارگردان فیلم های «زادبوم» و «تقاطع» در پاسخ به اینکه آیا همین دلایل باعث شد خودش سراغ ساخت کمدی رود؟ گفت:  دلیل اینکه پس از گذشت 18 سال از ساخت فیلم کمدی «نان، عشق و موتور 1000» سراغ ساخت فیلمی مثل «هزارپا» رفتم یکی این بود که احساس می کردم الان نیاز داریم کمدی خوب و استاندارد بسازیم؛ استاندارد در حد بضاعت اقتصادی و محدودیت های کنونی سینما و دیگر درک جامعه شناسانه از نیاز جامعه. یک جامعه بی امید بیش از هر چیز دیگر به دنبال سرگرمی است و اگر استانداردهای ژانر کمدی جدی گرفته نشود، سینما عاملی برای به هرز بردن سلیقه عمومی جامعه خواهد شد.
او اضافه کرد:  من به عنوان کسی که سابقه کاری ام بیشتر با سینمای کمدی بوده باید بگویم، سینمای کمدی با وجود پتانسیل بالایی که در جذب مخاطب دارد، هیچ گاه از جانب مسئولان سیاست گذار خیلی جدی گرفته نشده؛ آن هم ژانری که کار در آن نسبت به دیگر ژانرهای سینما سخت تر است.
وی بیان کرد: بنابراین در چنین شرایطی هجده سال قبل، باوجود موفقیت فراوان «نان و عشق…» ترجیح دادم از سینمای کمدی فاصله بگیرم، به علایق خودم در سینمای اجتماعی بپردازم و هجده سال بعد وقتی تصمیم گرفتم «هزار پا » را بسازم باز براساس تجربه شخصی و درک خودم بود، چراکه احساس کردم تماشاگر ما در این مقطع نیازمند فیلمی سرگرم کننده است و فضای سخت و عبوس و خشن جامعه طاقت دیدن تلخی های جامعه را از تماشاگر گرفته است. بنابراین سعی می کنم علاقه هایم را در هر دوره براساس ضرورت های جامعه تنظیم کنم، ضمن اینکه اهل تکرار هم نیستم حتی اگر پای موفقیت مالی هم در این میان مطرح باشد.
داودی در پاسخ به اینکه این ارزش گذاری را چطور تعریف می کند چرا که به فیلم «هزارپا» انتقاداتی وارد شده و از آن طرف «نان، عشق و موتور 1000» به عنوان یک کمدی خوب مطرح می شود؟ اظهار کرد: به نظرم در سینمای ما از آنجا که خیلی مباحث فنی نیستند و گاهی مسائل شخصی، بجز نقد و تحلیل در پشت آن ها وجود دارد، خیلی نمی شود همه عکس العمل ها را قضاوت کرد به همین دلیل موافق نیستم که بگوییم یک فیلم مطلقاً بد است یا خوب. فیلم زمانی که ساخته می شود و به تماشاگر می رسد به او تعلق دارد و تماشاگر است که حق دارد از فیلم خوشش بیاید یا آن را نپسندد، قطعاً نظرم به منتقدین حرفه ای نیست چرا که حتی نظر مخالف آن ها هم وقتی مبتنی بر قضاوت حرفه ای است، برایم بسیار محترم است، اما کسانی که خود را تافته جدا بافته می دانند و عادت کرده اند راجع به هر چیزی افاضات کنند و به خود حق می دهند که متولی عام و خاص جامعه باشند و به نام فرهنگ مردمشان! حکم قطعی صادر کنند و برچسب بزنند، احتمالاً ظرفیت ذهنی شان قد نمی دهد که بفهمند با این کارشان، نه تنها غرایز و نیازهای سرکوب شده و فعلیت نیافته شان را به نمایش عام گذاشته اند، بلکه دانسته یا نادانسته، آب به آسیاب فاشیزم فکری می ریزند. به نظرم این گونه نظرات مغرضانه ارزش بحث و پاسخ ندارند. باید ببینیم فیلم ها به چه منظوری ساخته شدهاند. «هزارپا» و «نان، عشق و موتور ۱۰۰۰ »هدف و چشم انداز متفاوت دارند و هر دو در سیر به اهداف شان موفق بودند.
او افزود: منظورم از آنچه در این ژانر به عنوان استاندارد گفتم هم استاندارد فنی قصه گویی و شیوه های درست خنداندن و سرگرم کردن تماشاگر گسترده و با سلایق مختلف است. اگر احتمالاً «هزارپا» در جاهایی به لحاظ شخصیت پردازی و سیر قصه گویی مشکلی دارد به این دلیل است که قرار بود این فیلم در دو نسخه ساخته شود و الان حدود ۷۰ دقیقه از آن حذف شده است، چرا که به دلیل برخی حواشی ترجیح دادم این اشکال به فیلم وارد شود اما آنچه سر «زادبوم» آمد سراین فیلم نیاید. بنابراین شاید اگر خودم بخواهم ارزش گذاری بر فیلم داشته باشم باید بگویم به همان اندازه که برایم «نان، عشق و موتور ۱۰۰۰» ارزش داشت، «هزار پا» هم در جای خود ارزش دارد.
کارگردان فیلم های «تقاطع» و «سفر جادویی» و «من زمین را دوست دارم» با اشاره به برخی نقدهایی که در باره فیلم «هزار پا» خوانده و با وجود منفی بودن آن ها را با نگاهی منصفانه دیده است، گفت: من خیلی با این نظر موافق نیستم که یک فیلمساز باید حتما از یک سیستم فکری یا شیوه بیانی یا یک تکنیک خاص در کارش استفاده کند و بر مبنای آن سنجیده شود. این تفکر درست نیست و خودم هم تا به حال سعی نکرده ام خودم را در یک قالب و ژانر محدود کنم. گاهی که حس کرده ام در یک ژانر حرفی برای گفتن ندارم، مسیرم را تغییر دادم و می دانم این از نظر بعضی منتقدان پذیرفته شده نیست.

 

منبع: akharinkhabar.ir

بازدید کلی 17 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.