نگاهی روان شناسانه به نظر «اشکان خطیبی» درباره ازدواج که مبنای علمی دارد

نگاهی روان شناسانه به نظر «اشکان خطیبی» درباره ازدواج که مبنای علمی دارد

داور خنداننده شو یک و دو، هنرمندی چند بعدی است که در سه دهه فعالیت حرفه ای اش در هنر، تجارب مختلفی را آزموده است. شاید دلیل عمده چنین تجاربی از سوی «اشکان خطیبی» روحیه تجربه گرا و جست و جوگرش باشد. در این بین، «خطیبی» در یکی از جدیدترین مصاحبه هایش درباره مزایای ازدواج، نکته جالبی را مطرح می کند که از نظر علم روان شناسی قابل بررسی است.
انسان ها قبل از ازدواج موجودات ناقصی هستند
«خطیبی» در پاسخ به یکی از سوال های متفاوت خبرنگار «دنیای تصویر آنلاین» که پرسیده: «ازدواج برای یک هنرمند چه دستاوردهایی دارد؟»، می گوید: «اصولا آدم تجرد نیستم. ممکن است زندگی مجردی لحظات خوشی موقتی زیادی نسبت به زندگی روتین زناشویی داشته باشد اما آن چیزی که به عنوان سعادت و خوشی مداوم تعریف شده در زندگی متاهلی خودش را نشان می دهد. انسان ها قبل از ازدواج موجودات ناقصی هستند و با ازدواج به تکامل می رسند.»
اثرات متفاوت ازدواج موفق برای افراد مختلف
درباره صحبت های «خطیبی» باید دانست که تجربه زندگی مشترک از دید هر فرد با دیگری متفاوت است. اگر جامعه هدف را به ازدواج های موفق محدود کنیم که ناشی از انتخاب درست، آگاهانه و برداشتن قدم های درست در زندگی است، ممکن است با تجربه های متفاوتی مواجه بشویم که هر کدام جنبه ای از زندگی مشترک را بازگو کنند. مثلا ازدواج برای کسی ممکن است ثبات هیجانی به ارمغان آورده باشد برای دیگری آرامش ذهنی. اما آیا ازدواج در مقابل تجرد یک انتخاب است؟
ازدواج نکردن در جوانی باعث بحران می شود
طبق نظریه اریکسون افراد در طی زندگی، مراحل مختلفی را تجربه می کنند. در واقع اریکسون برای هر مرحله تکلیفی را مشخص کرده که اگر افراد در آن مرحله نتوانند به تکلیف مورد نظر به خوبی پاسخ بدهند، دچار بحران می شوند. برای مثال تکلیفی که برای مرحله نوجوانی در نظر گرفته شده است، هویت یابی است که مجال صحبت در باره آن در این مطلب نیست. همچنین تکلیفی که برای فرد جوان در نظر گرفته شده، روابط صمیمانه پایدار است. اگر فرد در این مرحله نتواند به این تکلیف پاسخ دهد، دچار بحران می شود. تنهایی، نداشتن ثبات عاطفی و نبود آرامش از جمله پیامدهای حل نکردن درست تکلیف این مرحله است. روابط صمیمانه عاطفی به هیچ عنوان قابل جایگزینی با کار یا روابط دوستانه نیست. حل نکردن درست این تکلیف مستعد کننده بروز انواع حالات روحی نامناسب برای هر فردی است. پس این جمله که انسان ها با ازدواج کامل می شوند، مبنای علمی دارد.
خوشی های مجردی به مرور کاهش می یابد
تجربه زندگی مجردی برای هر فردی لازم است. در این نوع زندگی که بسیاری از انسان ها در دوران دانشجویی آن را تجربه می کنند، فرد یاد می گیرد که مستقل شود. همه ما خاطرات خوبی از دوران تجرد خود داریم ولی لازم است بدانیم تداوم این دوران از خوشی آن می کاهد. همان طور که برای دوران دانشجویی یا سربازی اتمامی است برای زندگی مجردی نیز بهترین و سازگار ترین انتها ازدواج است. به امید آن که همه جوانان ایرانی با انتخاب درست، طعم خوش زندگی متاهلی را بچشند و از مزایای این موهبت، نهایت بهره را ببرند.

 

منبع: روزنامه خراسان

بازدید کلی 18 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.