مواضع دبیر جشنواره کن درباره موضوعات جنجالی امسال

مواضع دبیر جشنواره کن درباره موضوعات جنجالی امسال

نشست خبری هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن دیشب با حضور تیری فرمو در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد. دبیر هنری جشنواره به محض ورود با تشویق ایستاده حاضران در نشست روبه رو شد. او به شوخی گفت: «انتظار داشتم مرا هو کنید!» فرمو درباره سرفصل های مناقشه برانگیز جشنواره امسال از جنبش مبارزه با آزار جنسی معروف به «من هم / Me Too» گرفته تا نتفلیکس، سلفی گرفتن روی فرش قرمز، نمایش های ویژه اهالی رسانه و حضور کمرنگ فیلم های امریکایی در بخش مسابقه گفت.

به نوشته ورایتی، دبیر جشنواره کن به طور مفصل درباره موضع جشنواره نسبت به مسئله زنان صحبت کرد. فرمو تصدیق کرد راه تماس ویژه ای (شامل ایمیل و شماره تلفن) مختص بازدیدکنندگان جشنواره راه اندازی می شود تا در صورت تجربه شخصی یا مشاهده آزار و سوءاستفاده جنسی مرجعی برای رسیدگی داشته باشند. او همچنین به رسوایی هاروی واینستین نیز صریحا اشاره کرد. فرمو گفت: «از فردا شماره تلفن و آدرس ایمیل راه اندازی خواهد شد تا حاضران در جشنواره اعم از زنان و مردان از امکان تماس گرفتن برخوردار باشند. یک گروه ویژه دریافت اطلاعات در جشنواره حاضر خواهند بود.»

دبیر هنری مهم ترین رویداد سینمایی اروپا اضافه کرد: «فقط جشنواره فیلم کن نیست که بعد از رسوایی واینستین تغییر کرده؛ این اتفاق برای کل دنیا افتاده است. بعد از افشاگری هایی که چند ماه پیش رخ داد، ما بلافاصله شگفتی مان را بابت این موضوع ابراز کردیم چون روح مان هم از ماجرا خبر نداشت -پلیس در جریان بود ولی ما نمی دانستیم- و ضمن محکوم کردم اعمال واینستین، با قربانیان اتهامات او ابراز همبستگی کردیم.»

او یادآور شد چند ماه پیش از شروع جشنواره، به همراه گروهی از دست اندرکاران و هنرمندان اتاق فکری تشکیل دادند تا درباره اقدامات ضروری در این زمینه تصمیم گیری کنند.

فرمو همچنین با اشاره به تلاش برای رعایت برابری حقوق زنان و مردان گفت حدود 20 تا 23 درصد از فیلم هایی که در جشنواره نمایش داده می شوند توسط کارگردان های زن ساخته شده اند.

دبیر جشنواره کن در ادامه از تصمیمش مبنی بر حذف نمایش صبح ویژه اهالی رسانه پیشاپیش نمایش های گالا و همین طور تحریم نشست های نقد و بررسی فیلم هایی که ساعت ده شب یا نیمه شب نمایش داده می شوند، دفاع کرد. فرمو تاکید کرد در هر صورت بعضی منتقدان و خبرنگاران امکان دسترسی به فیلم ها پیش از نمایش رسمی شان را خواهند داشت.

دبیر هنری جشنواره کن از حضور کمرنگ فیلمسازان امریکایی در این جشنواره به خاطر مهم تر جلوه دادن مراسم اسکار گله کرد. فرمو در این باره توضیح داد: «فرانسوی ها بیش تر دغدغه کن را دارند و امریکایی ها بیش ترین دغدغه شان اسکار است.»

او در ادامه فیلم «رودخانه میستیک» ساخته کلینت ایستوود که در سال 2003 در بخش رقابتی جشنواره حضور داشت و در ادامه موفق به برد دو جایزه اسکار شد را به عنوان نمونه مثال زد و گفت کاملا ممکن بود که فیلمی در کن نمایش داده شود و چند ماه بعد موفق به دریافت نامزدی اسکار شود. فرمو ضمنا یادآور شد در میان نامزدهای اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، تقریبا هر سال سه فیلم جزو آثار به نمایش درآمده در کن بوده اند.

فرمو همچنین در واکنش به اختلاف نظر با نتفلیکس که نمایش فیلم هایش در بخش مسابقه کن ممنوع اعلام شده گفت: «پارسال اپیزود اول این حماسه بود. امسال اپیزود دومش است و سال آینده اپیزود سومش را خواهید دید.» دبیر هنری جشنواره حرف هایش را این گونه ادامه داد: «رید هیستینگز رییس نتفلیکس اخیرا گفته بود باید سیاستمدارانه تر و محترمانه تر رفتار کرد و من هم در این مورد با او موافقم.» فرمو اضافه کرد فیلم ناتمام «آن سوی باد» ساخته اورسن ولز که با حمایت نتفلیکس بالاخره به سرانجام رسید می توانست در بخش خارج از مسابقه روی پرده برود.

فرمو درباره سلفی گرفتن روی فرش قرمز گفت: «اهمیت دادن به این موضوع تا این اندازه عجیب و غریب و مضحک بود.» او توضیح داد سلفی گرفتن ها باعث تجمع روی فرش قرمز و کند شدن حرکت مهمانان می شد. «علاوه بر این که آدم ها موقع نگاه کرد به گوشی هایشان برای گرفتن سلفی از پله ها می افتادند. ضمن این که شما نه برای دیده شدن که برای تماشا کردن به کن می آیید.»

فرمو در پایان صحبت هایش به مسئله دعوای حقوقی بر سر نمایش ساخته جدید تری گیلیام اشاره کرد و گفت تصمیم نهایی دادگاه درباره امکان نمایش این فیلم در جشنواره تا چهارشنبه بعد از ظهر اعلام خواهد شد.

 

منبع: icinema.ir

بازدید کلی 40 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.