9 فیلم مهم جشنواره کن از نگاه «گاردین»

9 فیلم مهم جشنواره کن از نگاه «گاردین»

«گاردین» در آستانه آغاز هفتادویکمین جشنواره فیلم «کن» مهم ترین فیلم های حاضر در این رویداد سینمایی را معرفی کرد.

هفتادویکمین جشنواره فیلم «کن» از امشب ۸ می (۱۸ اردیبهشت) با نمایش فیلم «همه  می دانند» جدیدترین ساخته اصغر فرهادی افتتاح می شود و تا ۱۹ می ( ۲۹ اردیبهشت) ادامه خواهد داشت. امسال «کیت بلانشت» ریاست هیات داوران بخش رقابتی را بر عهده دارد.

۱جنگ سرد (پاول الیکوفسکی)

یک داستان عاشقانه گرم و رازآلود در دوران پس از جنگ جهانی در کشور لهستان میان موسیقی دان و یک خواننده جوان که به عضویت یک گروه موسیقی تحت حمایت کمونیست ها درآمده است. «پالیکوفسکی» در سال ۲۰۱۳ با درام سیاه و سفید «آیدا» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار شد.

۲ردپایی از خود نگذار (دبرا گرانیک)

این فیلم که در بخش «دوهفته کارگردانان» جشنواره کن حضور دارد اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره فیلم ساندنس آمریکا تجربه کرده است.

«گرانیک» که پیش از این فیلم «استخوان زمستان» را ساخته در فیلم جدیدش داستان زندگی مردی (با بازی بن فاستر) را روایت می کند که به صورت مخفیانه با دختر ۱۳ ساله اش در یک پارک عمومی زندگی می کند.

۳همه می دانند (اصغر فرهادی)

یک فیلم هیجانی و اسپانیولی زبان از اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که فیلم افتتاحیه جشنواره کن نیز هست. «پنه لوپه کروز» در این فیلم در نقش زنی بازی می کند که به همراه همسرش «ریکاردو دارین» به زادگاهش بازمی گردد اما با رازهایی درباره زندگی گذشته اش رو به رو می شود. «خاویر باردم» نیز در این فیلم نقش آفرینی می کند.

۴لازاروی خوشحال (آلیس رورواچر)

این فیلم که جذاب به نظر می رسد از بازی بازیگر چون «سرژی لوپس» بهره می برد. این فیلم که اطلاعات کمی درباره آن در دسترس است، درباره سفر زمان است. «کالبد آسمانی» (۲۰۱۱) و «شگفتی ها» (۲۰۱۴) دو فیلم دیگر این کارگردان ایتالیایی نیز در جشنواره کن رونمایی شده اند.

 

5بلک کلنزمن- نژادپرست سیاه (اسپایک لی)

داستان واقعی یک افسر پلیس در دهه ۱۹۷۰ میلادی به نام «ران استالورث» که توانست به گروه نژادپرست «کو کلاکس کلان» آمریکا نفوذ می کند.

وی از طریق تلفن با اعضای این گروه ارتباط می گرفت و زمانی که نیاز به ملاقات رو در رو بود، پلیس های سفیدپوست را جای خود می فرستاد. این فیلم در بخش رقابتی جشنواره حضور دارد.

6سوختن (لی چانگ-دونگ)

«لی چانگ-دونگ» یکی از کارگردانان محبوب و مورد احترام جشنواره کن است که امسال با اقتباسی سینمایی از داستان کوتاه نوشته «هاروکی موراکامی» به کن بازگشته است. این فیلم درباره نویسنده ای است که با مردی مرموز ملاقات می کند که مدعی است، یک آرسنیست (کسی که عمدا ایجاد حریق می کند) است.

7خانه ای که جک ساخت (لارس فن  تریه)

«لارسن فن تریه» که در سال ۲۰۱۱ با عنوان «چهره نامطلوب» از جشنواره کن اخراج شده بود، پس از چند سال با فیلم جدیدش به این رویداد سینمایی بازگشته است و فیلمش در بخش غیررقابتی به روی پرده می رود. در این فیلم جنایی هیجانی، «مت دیلون» در نقش یک قاتل سریالی بازی کرده و فیلم به داستان زندگی او در ۱۲ سال می پردازد.

8کفرناحوم (نادی لبکی)

فیلمی از سینمای لبنان که توانسته به جمع ۲۱ فیلم بخش رقابتی راه یابد. داستان این فیلم که در لبنان می گذرد درباره پسری است که علیه زندگی تحمیلی خودش از سوی دیگران طغیان می کند و یک شکایت تنظیم می کند.

9صورت فرشته (ونسل فیلهو)

جشنواره کن در چند سال اخیر بدون حضور نام «ملاریون کوتیلار» برگزار نشده است. وی در فیلم «صورت فرشته» حاضر در بخش نوعی نگاه در نقش زنی بازی کرده که فرزند ۸ ساله خود را به خاطر مردی که تازه با او آشنا شده رها می کند.

 

منبع: isna.ir

بازدید کلی 63 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.