پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

دولورس اوریوردن، در سن ۴۶ سالگی درگذشت

دولورس اوریوردن، در سن ۴۶ سالگی درگذشت

جسد دولورس اوریوردن، خواننده و موزیسین مشهور ایرلندی، در هتلی واقع در پارک لین لندن پیدا شد. وی در هنگام مرگ ۴۶ سال داشت.
«دولورس اوریوردن/Dolores O’riorden»، خواننده اصلی گروه مشهور «کرنبریز/Cranberries» که در دهه نود شهرت بسیار زیادی داشت و به نوعی سوپراستار موسیقی راک محسوب می شد، ساعاتی پیش در سن ۴۶ سالگی درگذشت. او برای مدتی کوتاه به لندن رفته بود تا چند قطعه جدید را ضبط کند. علت مرگ دولورس اوریوردن هنوز اعلام نشده است اما مدیر روابط عمومی وی در بیانیه ای که برای بی بی سی تنظیم کرده نوشته است: خانواده اوریوردن از شنیدن این خبر ناگهانی شوکه شده  و در هم شکسته اند. خواهش می کنیم در این روزهای سخت حریم خصوصی ما را رعایت کنید.
کارآگاهان اسکاتلندیارد می گویند با یک مورد مرگ ناگهانی در وست مینیستر لندن روبرو هستند. ساعت ۹:۰۵ صبح روز دوشنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸ گزارش پیدا شدن یک جسد در هتلی در پارک لین لندن به دست پلیس می رسد. جسد مربوط به زنی در دهه پنجم زندگی اش بوده است. اسکاتلندیارد در مراحل اولیه رسیدگی است و تحقیقات برای مشخص شدن علت مرگ ادامه دارد.
بلافاصله پس از اعلام این خبر موزیسین ها و طرفداران این خواننده نسبت به این واقعه واکنش نشان دادند و یاد و خاطره خواننده قطعات مشهور «زامبی/Zombie»، «وقت تلف کنی/Linger» و «رؤیاها/Dreams» را گرامی داشتند. از جمله «جیمز کوردون/James Cordon» در توئیتی نوشت: وقتی ۱۵ سالم بود یک بار دولورس را از نزدیک دیدم. او مهربان و خوش برخورد بود. روی بلیت قطارم را امضا کرد و روزم را ساخت. او صدا و حضوری فوق العاده داشت. بسیار متأسف شدم که شنیدم امروز از دنیا رفته است.

«هوزیر/Hozier» و «کودالاین/Kodaline»، هنرمندان ایرلندی، هم در قالب پیام هایی به وی ادای احترام کرده اند. هوزیر نوشته است: اولین باری که صدای دولورس اوریوردن را شنیدم فراموش نشدنی است. صدای او تعریف اینکه راک می تواند چه صداهایی را در قالب خود جای دهد زیر سؤال می برد. هرگز ندیده ام کس دیگری چنین استفاده  ای از حنجره اش کرده باشد. از شنیدن خبر فوتش بسیار غمگین و شوکه شدم. خانواده اش بدانند که فکر همه ما پیش آنهاست.

کادولاین هم نوشته: از شنیدن خبر فوت دولورس اوریوردن به شدت شوکه شده ایم. او اولین کسی که بود که سال ها پیش وقتی در تور فرانسه با او همراه بودیم، به صورت گسترده از ما حمایت کرد. فکر و ذهن ما پیش خانواده اوست.

جولای سال گذشته بود که گروه «کرنبریز»  ناچار شدند برنامه تور اروپا و امریکای شمالی خود را به دلیل مشکلات جسمی دولورس اوریوردن کنسل کنند. آن زمان گروه در صفحه رسمی خود نوشتند: متأسفانه مشکل کمردرد دولورس طبق پیش بینی ها بهبود پیدا نکرده تا جایی که دکترها می گویند باید تور اروپا و امریکای شمالی خود را که تقریبا تمام بلیت هایش فرو رفته کنسل کنیم.
اما سه هفته پیش اوریوردن به طرفدارانش اطمینان خاطر داد که حالش رو به بهبودی است. او در این پیام نوشته بود: سلام به همه! حالم خوبه. این آخر هفته در نیویورک بعد از ماه ها در مهمانی تعطیلات کارکنان سایت بیلبورد دوباره روی صحنه رفتم و چند قطعه اجرا کردم. خیلی خوش گذشت. کریسمس بر همه شما طرفداران مبارک!

از دولورس اوریوردن سه فرزند به یادگار مانده است؛ پسرش «تایلر/Tyler» بیست ساله است، دخترش «مالی/Molly» که ۱۶ ساله است و آخرین فرزندش هم «داکوتا/Dakota» است که ۱۲ سال دارد.
او در مصاحبه ای که ۱۷ می ۲۰۱۷ با مجله آیریش نیوز داشت می گوید: بهترین دوران زندگی من اوقاتی است که در کنار خانواده بوده ام. من عاشق مادر بودنم. فرزندانم مرا به چشم یک آدم مشهور نگاه نمی کنند و چشم داشتی هم ندارند. برای آنها من فقط مادرم.
آخرین پست او در توئیتر را که مربوط به اوایل ژانویه است در زیر می بینید. او در ذیل عکس نوشته: خداحافط جیو! ما داریم میریم ایرلند.

گفتنی است یکی از مشهورترین آثار دولورس اوریوردن که در ایران هم طرفداران بسیاری دارد قطعه «زامبی» است که در آلبوم سال ۱۹۹۴ گروه کرنبریز با نام «نیازی به جر و بحث نیست/No Need To Argue» گنجانده شده بود. قطعه ای در نقد خصومت های انگلیس و ایرلند شمالی که از سال ۱۹۶۰ تا اواسط دهه ۱۹۹۰ ادامه داشت و به ویژه به ماجرای کشته شدن دو کودک در بمب گذاری های وارینگتون انگلستان (۱۹۹۳) می پرداخت. این قطعه که شعر آن توسط خود دولورس اوریوردن نوشته شده، در امریکا، فرانسه، آلمان و چند کشور دیگر در رأس پرفروش ترین آهنگ های روز بود.

 

منبع: kiosktimes.ir

بازدید کلی ۵۴ , بازدید امروز ۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.