کارگردان برنده اسکار 71 ساله شد

کارگردان برنده اسکار 71 ساله شد

استیون اسپیلبرگ کارگردان مطرح سینمای هالیوود و جهان امروز شمع تولد 71 سالگی خود را خاموش خواهد کرد.
استیون آلن اسپیلبرگ کارگردان، تهیه کننده و فیلم نامه نویس آمریکایی، برنده ۳ جایزه اسکار و یکی از موفقترین کارگردانان تاریخ سینما، هم در میان منتقدان و هم در بین مردم عادی است.
وی دوران کودکی و نوجوانی اش را در شهر هدن، نیوجرسی جایی که اولین فیلم زندگیش را در یک تئاتر دید و همچنین سکاتزدیل، آریزونا که در طول نوجوانی اش یک فیلم آماتور ۸ میلی متری “ماجراجویی” با دوستان خود ساخت، سپری کرد.
اسپیلبرگ از موفق ترین کارگردانان سینما در زمینه تجاری محسوب می شود که با فیلم های آرواره ها (۱۹۷۵)، ای.تی (۱۹۸۲) و پارک ژوراسیک (۱۹۹۳) رکورد فروش سینمای جهان را شکست و هریک از این فیلم ها پرفروش ترین فیلم دوران خود بودند. مجموع فروش فیلم های ساخت اسپیلبرگ تاکنون به رقم چشم گیر ۸/۵ میلیارد دلار رسیده است و نشریه اقتصادی فوربس ثروت این فیلم ساز آمریکایی را بیش از ۳ میلیارد دلار برآورد کرده است.
اسپیلبرگ ابتدا فیلمهای حادثه ای می ساخت اما امروز او را به خاطر چالش هایش در ساخت فیلم هایی با مضامین برده داری، جنگ و تروریسم می شناسند. نخستین فیلم بلند وی دوئل نام داشت که یک فیلم جاده ای است. او اکنون موفقترین کارگردان سینما در زمینه تجاری است. در سال ۲۰۰۴ از دید مجله پریمیر و دیگر نشریات او قدرتمندترین و پرنفوذترین شخص در صنعت سینما بوده است؛ و در پایان قرن بیستم مجله لایف او را پرنفوذترین شخص در این زمینه شناخت.

وی شش بار نامزد جایزه اسکار برای بهترین کارگردانی شده که دو بار برای فیلم های فهرست شیندلر و نجات سرباز رایان برنده آن شده است. همچنین هشت فیلم او نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شده اند و درحالی که تنها فیلم فهرست شیندلر برنده شده است.
وی در سال ۲۰۰۷ در مجله فوربز، مشهورترین مجله معرفی افراد، در لیست سالیانه قدرتمندترین شخصیت ها در رده دهم قرار داشت. همچنین به گزارش مجله فوربز در سال ۲۰۱۲ وی در رده دوم فهرست پر درآمدترین چهره های سرشناس دنیای هنر و سرگرمی با بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد قرار گرفت.
خشی از این درآمد به لطف پخش دوباره ای.تی. موجود فرازمینی به مناسبت سی امین سالگرد ساخت آن و همین طور نمایش نسخه سه بعدی پارک ژوراسیک به مناسبت بیستمین سالگرد اکرانش بوده است. همچنین نمایش فیلم لینکلن در سال گذشته به جای گرفتن او در رده دوم این فهرست کمک کرده است. اسپیلبرگ سهمی از درآمد شهربازی های کمپانی یونیورسال را نیز دارد.
غول بزرگ مهربان، پل جاسوس ها، لینکلن، اسب جنگی، ماجراهای تن تن، ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین، ترمینال، اگه میتونی منو بگیر، گزارش اقلیت، هوش مصنوعی، نجات سرباز رایان، جهان گمشده: پارک ژوراسیک و فهرست شیندلر از جمله مطرح ترین آثار اسپیلبرگ در مقام کارگردان است.
وی این روزها اکران فیلم سینمایی خبرساز “پست” با بازی تام هنکس و مریل استریپ را در برنامه دارد. این فیلم یکی از شانس های بزرگ اسکار برای کارگردانی، بازیگری مرد و زن محسوب می شود.

 

منبع: mizanonline.ir

بازدید کلی 61 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.