نماد شهر شاهرود به شهاب حسينی اهدا شد

نماد شهر شاهرود به شهاب حسينی اهدا شد
در مراسم اختتامییه همايش سالانه انجمن های دوستداران حافظ سراسر کشور که با حضور تعدادی از شخصیت های فرهنگی و هنری از جمله دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، داوود میرباقری کارگردان تلویزیون و تئاتر، مهندس محسن احمدی شهردار شاهرود، مهندس محمدرضا هاشمی فرماندار و دکتر حسن حسینی نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی، استاد منصور پایمرد رئیس هیئت مدیره انجمن  دوست داران حافظ دفتر شیراز، مهران محمدی مدیر عامل انجمن  دوست داران حافظ دفتر شیراز، دکتر مجید پازوکی مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و دبیر همايش سالانه انجمن های دوست داران حافظ در شاهرود، دکتر بهادر باقری دانشیار زبان و ادبیات پارسی دانشگاه خوارزمی و مدیر اجرایی انجمن دوستداران حافظ دفتر تهران، اسرافیل شیرچی هنرمند خوشنویس، کیوان ساکت نوازنده تار و سه تار، حسین پرنیا نوازنده سنتور، سهیل محمودی شاعر، مهدی بهزادپور استاد آواز و خواننده، فاضل جمشیدی خواننده، سید علاءالدین یاسینی نوازنده دف و خواننده موسیقی آیینی و عرفانی کُردستان، محمد معتمدی خواننده، سعدالله نصیری نوازنده دیوان و خواننده کُرد، مسئولان دفاتر انجمن های دوست داران حافظ در شهرهای مختلف کشور و دیگر شخصیت های فرهنگی، در تالار پورسینای دانشگاه علوم پزشکی شهرستان شاهرود برگزار شد؛ نماد شهر شاهرود، عنوان شهروند افتخاری و گلبانگ سربلندی به شهاب حسينی از بازیگران سرشناس سینما، تلویزیون و تئاتر کشور اهدا شد.
دکتر مجید پازوکی مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و دبیر همايش سالانه انجمن های دوست داران حافظ در شاهرود در مورد نماد شهر شاهرود گفت: نماد شهر شاهرود، یک نماد ملی است و حتی در سازمان ملل به عنوان نماد گفت وگوی تمدن ها و نماد ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۶۱ در کوههای بلوار شاهرود در شمال شرق این شهر؛ آثاری از یک تمدن ۳۵۰۰ تا ۴ هزار ساله پیدا شد که از این مجموعه آثار، بخشی از آن کوزه های گِلی و در واقع پیسوزهایی بود که مردم از آنها در آن زمان، به عنوان چراغ استفاده می کردند.
وی افزود: به دستور رییس جمهور وقت آقای خاتمی، با همان ماتریال استاد رضا نوری از سفالگران توانا و مطرح شاهرود، از همین کوزه ها و پیسوزها تعداد ۶۰ عدد را ساختند که توسط آقای خاتمی در سازمان ملل به رؤسای جمهور، سران کشورهای دنیا و دبیر کل سازمان ملل تقدیم شد و از آن به عنوان نماد ملی ایران و نماد گفت وگوی تمدن ها نام بردند. این اثر ارزشمند تاریخی قرار است در شاهرود به وسعت ۲۵ متر که توسط استاد رضا نوری ساخته شده است؛ در کوه بلوار شاهرود نصب شود.
دکتر پازوکی در پایان گفت: یکی از این ۶۰ کوزه یا پیسوز که توسط آقای خاتمی به موزه شاهرود برگردانده شد؛ به عنوان نماد شهر شاهرود و نماد ملی ایران به آقای شهاب حسینی به عنوان شهروند افتخاری شاهرود اهدا شد و همچنین برای نخستین بار، از سوی انجمن دوستداران حافظ سراسر کشور و توسط استاد منصور پایمرد، مهران محمدی و دکتر بهادر باقری؛ نشان سفيران «حافظ» يا «گلبانگ سربلندي» تعدادی از هنرمندها به پاس قدردانی از زحمات آنها برای توسعه، پیشبرد و پاسداشت فرهنگ و هنر ایرانی از جمله؛ شهاب حسيني، كيوان ساكت، اسرافيل شيرچي، حسين پرنيا، داوود میرباقری، سهيل محمودي، مهدي بهزادپور، سعدالله نصيري و علاء الدين ياسيني تقدیم شد.
 همچنین آثار سفالی از ساخته های استاد رضا نوری و استاد مهدی پازوکی از سفالگران توانا و مطرح شاهرود و از طرف شورای شهر شاهرود آینه هخامنش به شهاب حسینی اهدا شد و از سوی شورای شهر بسطام نیز نشان سفال «چهار علی» به این بازیگر سینمای ایران تقدیم شد.
در این مراسم، کیوان ساکت با ساز سه تار با صدای مهدی بهزادپور و بهنام ابوالقاسم با پیانو، حسین پرنیا با ساز سنتور با صدای محمد معتمدی، سعدالله نصیری نوازنده دیوان و خواننده کُرد و گروه «سماع» از مشهد به هنرنمایی پرداختند.
سید شهاب  حسینی بعد از دریافت نماد شهر شاهرود، عنوان شهروند افتخاری و گلبانگ سربلندی در آیین اختتامیه همایش سالانه انجمن دوستداران حافظ گفت: باید به سمت ساخت فیلم بر اساس داستان، مفاهیم و مبانی ارزشمند موجود در آثار شاعران و عارفان بزرگ مانند حافظ حرکت کنیم، پیشقدم شدن ژانر عاشقانه عارفانه در سینما می تواند آثار جاودانه ای را خلق کند. افرادی که دست به قلم دارند؛ با تشکیل گروه هایی برای استخراج مبانی عارفانه و خداجویانه ای که در فرهنگ و ادبیات ایران وجود دارد می توانند به بارورشدن عرفان در سینما کمک کنند.
وی افزود: بیش از هر چیزی باید بر اصالت فرهنگ، هنر و هویت سرزمین تأکید شود، امروزه مناسبات سیاسی جهان به نحوی پیش می رود که بسیاری مسائل پنهان می ماند و یکی از آن ها هویت سرزمین است که برای حفظ این داشته های ارزشمند باید کوشا باشیم.
برنده جایزه نخل طلای بهترین بازیگری جشنواره بین المللی فیلم کن در ادامه گفت: در شرایطی که اکثریت فیلم های ساخت ایران، متمرکز بر پایتخت است؛ شهرهای متفاوتی مملو از استعداد و پتانسیل های عالی برای آثار سینمایی بر اساس داستان های منطقه ای وجود دارد که این ظرفیت تا به امروز مغفول مانده و این مهم می طلبد تا به سوی خلق آثار سینمایی در شهرستان هایی مانند شاهرود نیز گامی به جلو برداریم.
شهاب حسيني در پایان سخنانش تأکید کرد: خلق آثار سینمایی بر اساس عرفان، فرهنگ و هنر ملیتی برگرفته از عرفای نامدار همچون؛ بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی می تواند هویت سینمای ایران را به عنوان یک سفیر به جهان بیش  از پیش معرفی کند؛ لذا با دانستن این امر باید به سمت تقویت پایه های عرفان در سینما حرکت کنیم.
منبع: khabargozarisaba.ir
بازدید کلی 77 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.