حذف ناگهانی فیلم جدید مستندساز برنده اسکار از جشنواره ترابیکا

حذف ناگهانی فیلم جدید مستندساز برنده اسکار از جشنواره ترابیکا

در حالی که کم تر از سه روز به افتتاحیه جشنواره فیلم ترایبکا باقی مانده است، تهیه کنندگان مستند «سنگ تمام» (No Stone Unturned) در اقدامی عجیب و غیر منتظره جدیدترین ساخته الکس گیبنی مستندساز سرشناس امریکایی را از برنامه نمایش های شانزدهمین دوره این رویداد سینمایی بیرون کشیدند. برگزارکنندگان جشنواره و تهیه کنندگان فیلم هر دو با تاکید بر مشکلات قانونی که پیرامون موضوع فیلم وجود دارد، بابت حذف ناگهانی مستند جدید گیبنی اظهار تاسف کرده اند.

مستندساز برنده اسکار «سنگ تمام» را با محوریت پرونده حل نشده قتل شش نفری مقابل دوربین برده است که حین تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۹۴ در میخانه ای واقع در ایرلند شمالی به رگبار گلوله بسته شدند.

تره وور بیرنی به نمایندگی از کمپانی فیلمسازی «فاین پوینت فیلمز» با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: «متاسفانه به دلیل تداوم مشکلات قانونی مرتبط با موضوع فیلم، «سنگ تمام» تا اطلاع ثانوی امکان نمایش بر پرده سینما را نخواهد داشت.»

این نخستین بار نیست که در طول سال های اخیر، فیلم مستندی که در ترایبکا پذیرفته شده است در آخرین دقایق از برنامه نمایش جشنواره حذف می شود. پارسال نیز، فیلم ضد واکسیناسیون و جنجال ساز «واکسینه شده: از لاپوشانی تا فاجعه» توسط برگزارکنندگان جشنواره در آخرین دقایق حذف شد.

گیبنی که آخرین بار مستند بلند «روزهای صفر» با محوریت ویروس استاکس نت و حمله به تاسیسات اتمی ایران را بر پرده سینماها داشت، از جمله فیلمسازانی است که در دوره های مختلف جشنواره ترایبکا حضور داشته و رابطه نزدیکی با برگزارکنندگان این رویداد سینمایی دارد.

طبق برنامه ریزی ها قرار بود «سنگ تمام» هفته آینده – در تاریخ ۲۳ آوریل – در جشنواره ترایبکا به نمایش درآید که با منتفی شدن برنامه اکران فیلم، برگزارکنندگان بازپرداخت بلیت های پیش فروش شده را آغاز کرده اند.

همچنین در بیانیه ای که از سوی برگزارکنندگان جشنواره ترایبکا منتشر شده، آمده است: «امروز، از سوی تهیه کنندگان «سنگ تمام» ساخته الکس گیبنی مطلع شدیم که مشکلات قانونی پیرامون موضوع فیلم همچنان به قوت خود باقی ست و چاره ای جز بیرون کشیدن این مستند از برنامه جشنواره وجود ندارد.» برگزارکنندگان در ادامه بیانیه خود اضافه کرده اند: «از این که مخاطبان از تماشای این فیلم در ترایبکا محروم شدند بسیار متاسفیم و می دانیم خود الکس هم از این که فیلمش در جشنواره اکران جهانی نخواهد داشت، به همین اندازه ناامید شده است.»

در توضیح خلاصه جدیدترین ساخته گیبنی آمده است: «در جریان جشن پیروزی تاریخی ایرلند بر ایتالیا در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۴، شش تن در میخانه ای واقع در ایرلند شمالی به ضرب گلوله از پا درآمدند و پنج تن دیگر نیز زخمی شدند. با تحقیقات سرسری پلیس، هرگز پای هیچ مقصری به دادگاه نرسید و پرونده این کشتار مرموز بلاتکلیف و حل نشده باقی ماند.»

به گفته برگزارکنندگان جشنواره، گیبنی حین ساخت این مستند تلاش کرده است با بازگشایی پرونده اصلی، یک بار دیگر مسیر فرسایشی تحقیقات را مورد بررسی قرار دهد و پرده از حقیقت ماجرای این کشتار مرموز بردارد.

شانزدهمین جشنواره فیلم ترابیکا از ۳۰-۱۹ آوریل (سی ام فروردین تا دهم اردیبهشت) برگزار می شود.

 

منبع: icinema.ir

بازدید کلی 9 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.