دعوای ترمیناتور با ترامپ

دعوای ترمیناتور با ترامپ

نمایش تلویزیونی آرنولد شوارتزنگر به نام «نوآموز» نتوانست انبوه مخاطبان قاب کوچک را جذب خود کند، اما تبدیل به یکی از جنجالی  ترین برنامه  های تلویزیونی ماه های اخیر آمریکا شده است.
امتیاز پایین این برنامه و عدم استقبال بینندگان از آن  باعث شد قهرمان سابق اکشن سینما رسما اعلام کند در فصل بعدی آن (اگر وارد مرحله تولید شود) حاضر نخواهد شد. به این ترتیب، برنامه سازان این نمایش تلویزیونی در صورت تولید فصل جدید آن باید به دنبال یک مجری تازه بگردند. عوامل زیادی در انصراف همکاری آرنولد با نوآموز نقش داشته  و حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور تازه و پرحرف آمریکا هم در آن دخیل است. خود بازیگر که قهرمانی چند دوره از مسابقات جهانی پرورش اندام را هم در کارنامه اش دارد، چنین می گوید: «واقعیت این است که طی این مدت چیزهای بسیار زیادی یاد گرفتم. زمان بسیار خوب و گرانبهایی بود تا تجربه های تازه ای داشته باشم. حقیقت امر این است که فرصتی عالی و استثنایی در اختیار من گذاشته شد. سعی کردم نهایت استفاده را از این فرصت کمیاب ببرم، اما در جریان تولید و پخش برنامه اتفاقاتی رخ داد و حوادثی پیش آمد. تحت شرایطی که پدید آمد و مایل نیستم زیاد درباره  آن حرف بزنم، دیگر نمی خواهم چنین تجربه ای داشته باشم. دوباره به عنوان مجری تلویزیونی جلوی دوربین این برنامه ظاهر نخواهم شد.»
این بازیگر سینما که با اکشن های پرفروش «کونان بربر» و «ترمیناتور» در دهه ۸۰ میلادی به صورت یکی از مطرح ترین چهره های سینما معروف شد، به این نکته اشاره می کند که خاطره خوشی از تجربه تلویزیونی اش ندارد. واقعیت این است که نه تنها منتقدان تلویزیونی نوآموز را کاری کم ارزش ارزیابی کرده اند، بلکه حامیان مالی این برنامه نمایشی تلویزیونی هم از آن راضی نیستند. شنیده ها حکایت از آن می کند که آنها نه تنها برای بازگرداندن آرنولد به برنامه تلاشی نکرده اند، بلکه تمایلی هم برای تولید فصل جدید آن با حضور یک چهره مطرح دیگر ندارند. در این بین، آرنولد در توضیح دلیل موفق نشدن برنامه پای دونالد ترامپ را وسط کشیده و می گوید باید او را مقصر اصلی ماجرا قلمداد کرد. به گفته بازیگر در گفت وگو با شماره تازه نشریه سینمایی امپایر: «دلیل اصلی عدم موفقیت نمایش را نه در خود آن که در جای دیگری باید جست وجو کرد. این خود نمایش نبود که مشکل داشت. تمام کسانی که مرا می دیدند از نمایش تعریف کرده و می گفتند آن را دوست دارند، اما این ابراز علاقه زمانی که نام ترامپ به عنوان یکی از تهیه کنندگان مطرح می شد، رنگ دیگری به خودش می گرفت. شبکه NBC تمام تلاش خود را کرد تا یک کار خوب و سطح بالای تلویزیونی ارائه دهد. واقعا هم یک کار خوب و تماشایی بود. تبلیغات بسیار خوبی هم برایش انجام شد. اولین روزهایی که پخش برنامه آغاز شد، همه چیز خوب بود و هیچ کس نمی دانست (و تصورش را هم نمی کرد) که چه حوادث و اتفاقاتی در راه است.»
به ادعای آرنولد، زمانی که منتقدان و تماشاگران متوجه شدند ترامپ یکی از سرمایه گذاران برنامه است (و بابت موفقیت آن پولی به دست می آورد) سیاست تحریم آن را در پیش گرفتند. باور مخالفان این بوده و هست که بایکوت برنامه به ضرر ترامپ است و باید چنین کاری را انجام داد. آرنولد در این رابطه، شبکه های اجتماعی را یک نیرو و عامل بسیار موثر معرفی می کند و ادامه می دهد: «کارزاری که شبکه های اجتماعی به راه انداختند، اثربخش بود. آنها با یک هشتگ بایکوت باعث رویگردانی بسیاری از برنامه شدند. خیلی زود متوجه شدیم اسپانسرهای برنامه و آگهی دهندگان علاقه ای به ادامه همکاری ندارند و کسی آگهی خود را برای پخش در فواصل مختلف تبلیغاتی آن نمی دهد. موفقیت کار تحریم کنندگان، نتیجه اش را در کاهش چشمگیر تماشاگران برنامه نشان داد. تماشاگران تلویزیون که متوجه ارتباط برنامه با ترامپ شده بودند، آگاهانه و عامدانه از تماشا و دنبال کردن آن خودداری کردند. ناگهان نوآموز تبدیل به برنامه ای با کمترین تعداد مخاطب شد. به صورت طبیعی، زمانی که برنامه ای مخاطبش را از دست می دهد، آگهی دهندگان هم در سیاست های خود تجدیدنظر کرده و آگهی هایشان را برای پخش به برنامه نمی دهند. در بین آگهی دهندگانی که پخش آگهی خود را قطع کردند، طرفداران ترامپ هم حضور داشتند، اما می دیدند پولشان دارد به هدر می رود و در نتیجه سفارش پخش آگهی را قطع کردند!»
آرنولد که خود عضو حزب جمهوریخواه است و هم حزبی ترامپ به حساب می آید، صادقانه اعتراف می کند نام او حس و حال بدی به تماشاگران تلویزیونی می دهد و به همین دلیل نمی خواهد بخشی از جریانی باشد که باعث موضعگیری عمومی منفی مردم علیه آن می شود. جالب این که ترامپ که هیچ سخنی را بی جواب نمی گذارد و کاخ سفیدنشینی اش او را از توئیت بازی دور نکرده، گفته های آرنولد را نیز بی پاسخ نگذاشته و بلافاصله نسبت به آن موضعگیری کرده است. رئیس جمهور تازه آمریکا که ظاهرا وقت زیادی برای پاسخگویی دارد و در کاخ سفید فارغ از کارهای دولتی است، با حمله به هم حزبی خود حضور و «اجرای بد» او را عامل اصلی عدم موفقیت نوآموز معرفی کرده است. ترامپ در واکنشی تند به اظهارات آرنولد، این قهرمان سابق زیبایی اندام را آدمی بی هنر و بی استعداد معرفی و نسبت به موفقیت های هنری و سینمایی او ابراز تعجب و تردید کرده است! با این حال، تحلیلگران و منتقدان هنری که صحبت های هر دو طرف را شنیده اند، روایت آرنولد را روایتی معتبرتر و نزدیک تر به واقعیت ارزیابی می کنند. آنها روی این نکته تاکید می کنند که تا به حال آمریکا رئیس جمهوری مثل ترامپ را به خود ندیده که از همان ابتدای ورود به کاخ سفید، با این همه مخالفت و اعتراض روبه رو شود.

 

منبع: جام جم

بازدید کلی 20 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.