رضا میرکریمی: امیدوارم غیبت فرهادی در اسکار دیده شود

رضا میرکریمی: امیدوارم غیبت فرهادی در اسکار دیده شود

رضا میرکریمی رازِ موفقیت و کامیابی روز افزون سینمای ایران را در سادگی موضوعات آن و کشف معانی بزرگ از دل لحظه های کوچک دانست.
به دنبال برگزاری هفته فیلم ایران در بوسنی و هرزگوین، «رضا میرکریمی»، کارگردان ایرانی که با دو فیلم «دختر» و «خیلی دور خیلی نزدیک» در این کشور حضور دارد و این دو فیلم آغازگر هفته فیلم ایران در بوسنی در دو شب گذشته بودند، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی دولتی بوسنی درباره سینمای ایران و سینمای بوسنی صحبت کرد.
میرکریمی در این مصاحبه تلویزیونی از شدت علاقه اش به سینما گفت، به اندازه ای که در پایان تحصیلاتش در رشته گرافیک، به سمت سینما رفت.
او با بیان این که در ایران مراکز علمی و آکادمیک فراوانی برای علاقمندان سینما وجود دارد، و از لحاظ ایجاد فرصت برای ورود فیلمسازان جوان به عرصه حرفه ای جایگاه بلامنازعی در جهان داریم، افزود: علی رغم این که ۵۰ سال دارم، فکر می کنم خیلی جوان هستم، پس با جوانان رابطه ی خوبی  دارم.
او جشنواره جهانی فیلم فجر را مهمترین رویداد سینمایی خاورمیانه و آسیای مرکزی دانست که از دو سال گذشته دبیری آن را برعهده گرفته و افزود: در رویکرد جدید جشنواره توجه ویژه ای به استعدادهای جوانان دارم.
ایجاد یک بخش جدید در جشنواره  جهانی فیلم فجر از سال گذشته
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه از ایجاد بخشی جدید در جشنواره جهانی فیلم فجر خبر داد و افزود: از سال گذشته برای نخستین بار در این جشنواره بخش دارالفنون را برای کشف استعدادهای جدید ایجاد کرده ایم. امسال جوانان زیادی در ماه آوریل از سراسر دنیا به ایران می آیند و با توجه به علایق مشترک امسال در کنار ۳۰ کشور متقاضی، دو سهمیه برای فیلمسازان جوان بوسنیایی در نظر گرفته شده است که میزبان آن ها خواهیم بود.
میرکریمی درباره ی جایزه منتقدان سینما و این که حضور فیلم های ایرانی در جشنواره های بین المللی می تواند تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: سال ۲۰۰۱ برای فیلم «زیر نور ماه» جایزه منتقدان سینما را در جشنواره کن گرفتم. در سال های گذشته، سینمای ایران و حضورش در جشنواره های بین المللی خارجی رشد چشمگیری داشته است.
جشنواره های بین المللی را برای فیلم سازان مان محلی کرده ایم
او جشنواره ها را یک فرصت دانست که به مردم کمک می کند تا با فرهنگ دیگر کشورها نیز آشنا شوند و ادامه داد: ایران و سینمای ایران از این فرصت های خوب استفاده کرده و تقریبا هیچ جشنواره  مهمی نیست، مگر حداقل یک فیلم از ایران در آن نباشد.
وی اضافه کرد: جشنواره جهانی فیلم فجر بنا دارد در رویکرد جدید خود با هدف دیدار و هم افزایی فیلم سازان منطقه با دنیا محلی باشد، ما می خواهیم پایگاه نشر ارزش های اخلاقی و معنوی همسو با سینمای بومی خود باشیم.
امیدوارم نبودن اصغر فرهادی در مراسم اسکار را ببینند
کارگردان «یه حبه قند» در پاسخ به سوالی درباره رابطه سیاست و سینما گفت: فیلمی از اصغر فرهادی یکی از کاندیداهای اصلی اسکار است که به دلیل محدودیت های تبعیض آمیز و عاری از منطق ترامپ و اعمال محدودیت های ویزایی برای شهروندان ایرانی، از حضور در این مراسم بازمانده است.
وی بیان کرد: امیدوارم حضور نداشتن اصغر فرهادی در مراسم اسکار امسال، چهره زشت و منفی سیاست زدگی را در روابط آزاد فرهنگی ملل بیش از پیش به نمایش بگذارد.

منبع: isna.ir

بازدید کلی 25 , بازدید امروز 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.