سه شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۶

زندگینامه مریلین مونرو به بهانه سالروز درگذشتش

پنجاه و چهار سال از درگذشت مریلین در تاریخ ۵ اوت ۱۹۶۲ می گذرد، به این بهانه به زندگینامه این چهره مشهور سینمای جهان می پردازیم.

مریلین مونرو در روز ۱ ژوئن سال ۱۹۲۶ میلادی در لس آنجلس به دنیا آمد. مادرش که از بیماری شیزوفرنی رنج می برد، او را در سن ۸ سالگی به یتیم خانه سپرد و ۲ سال در آنجا بود.

2129024995-parsnaz-ir

پس از آن ۱۱ خانوادۀ مختلف سرپرستی مریلین را به عهده گرفتند، در ۱۶ سالگی دوباره مجبور شده به یتیم خانه بازگردد. برای نجات از یتیم خانه در ۱۶ سالگی با گریس مک کی که گارگر کارخانه بود، ازدواج کرد.

طی جنگ جهانی دوم وقتی مشغول کار در کارخانۀ اسلحه سازی در کالیفرنیا بود، توجه یک عکاس ارتش را به خود جلب کرد. پس از کشف او توسط این عکاس، شغلش را ترک کرد و در ۱۹۴۴ با یک آژانس مد در هالیوود قرارداد بست و به عنوان مدل عکاسی مشغول به کار شد.

در اولین کارش به عنوان مانکن، فقط ۵ دلار دریافت کرد.پیش از آنکه پا به هالیوود بگذارد، با دوروتی دندریج و اوا گاردنر دوستی نزدیکی داشت. آن زمان هر سه در آرزوی ستارۀ هالیوود شدن تلاش می کردند.نام هنری مریلین مونرو را در سال ۱۹۴۶ برای خود برگزید. اما به طور قانونی در ۱۹۵۶ تغییر نام داد.

در اتوبیوگرافی خود به نام «داستان من» بازگو کرده که از نسل جیمز مونرو (پنجمین رئیس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا) است. مونرو نام اصلی مادرش بود. اما هیچ مدرکی دال بر اینکه یکی از نوادگان رئیس جمهور آمریکا بوده است وجود ندارد.در ۱۹۴۶ بلافاصله بعد از اینکه اولین قرارداد سینمایی   خود را با کمپانی فاکس قرن بیستم امضا کرد رنگ موهایش را تغییر داد. او ۹ نوع رنگ موی بلوند را امتحان کرد تا به بلوند نقره ای رسید.

316530002-parsnaz-ir

اولین درس های بازیگری را نزد مایکل چخوف فرا گرفت. و سپس در سال ۱۹۵۵ برای یک مدت هالیوود را ترک کرد تا در آموزشگاه هنرپیشگی آکتورزاستودیوی نیویورک و تحت نظر لی استراسبرگ آموزش جدی بازیگری را دنبال کند. از ترس لکه های پوستی و عرق، روزی ۱۵ بار صورتش را می شست اغلب از مرطوب کنندۀ نیوه آ استفاده می کرد.

 خودش فکر می کرد که نیم رخ راست صورتش قشنگ تر است.برای بازی در فیلم نیاگارا (هنری هاتاوی، ۱۹۵۳) با وجود بستن قرارداد با استودیوی فاکس، حتی از گریمورش هم دستمزد کمتری دریافت کرد. این تنها فیلم مریلین بود که با مرگ شخصیت او پایان می یافت.

 ابتدا قرار بود آن بنکرافت این نقش را ایفا کند که به دلایلی انصراف داد.حضور او در بعضی فیلم ها کارگردان ها را بابت برداشت های اضافی متعدد به دردسر می انداخت. مثلا بیلی وایلدر در خارش هفت ساله (۱۹۵۵) صحنه های زیادی را فقط به خاطر اجرای او تکرار کرد.

548730785-parsnaz-ir

معمولا کتاب «بیوگرافی آبراهام لینکلن» را همراهش داشت.یکی از گزینه های پیشنهادی برای ازدواج با پرنس رنیۀ سوم بود. اما شاهزادۀ موناکو در جریان جشنوارۀ فیلم کن ۱۹۵۵، با گریس کلی در موناکو دیدار کرد و او را به عنوان همسرش برگزید.اولین بار که می خواست با دست خطش امضا کند و بنویسد مریلین مونرو، از اطرافیانش طریقۀ هجی کردن نامش را پرسید.

 چون دقیقا نمی دانست که حرف i را باید کجای کلمۀ Marilyn بنویسد.ازدواجش با آرتور میلر را دو بار جشن گرفت: اولین بار در یک مراسم مدنی، و دو روز بعد در یک مراسم یهودی. (مریلین به تازگی به آیین یهودیت درآمده بود.)بعد از ازدواج با آرتور میلر دو بار در ژوئیۀ ۱۹۵۷ و نوامبر ۱۹۵۸ باردار شد و در هر دو مورد مجبور به سقط جنین شد.

 در ابتدا قرار بود که او نقش هالی گولایتلی را در فیلم صبحانه در تیفانی (بلیک ادواردز، ۱۹۶۱) بازی کند. اما به جای او آدری هپبرن در این فیلم حضور یافت.یکی از دوستان صمیمی و نزدیک الا فیتزجرالدِ خواننده بود. مریلین به پیشرفت فیتزجرالد در حرفۀ موسیقی خیلی کمک کرد و آوازخواندن در بسیاری از کاباره های مجلل را برای او ترتیب داد.

447889606-parsnaz-ir

مونرو لکنت زبان داشت. واقعیتی کمترشناخته شده که به آسانی به لطف تکنیسین های صدای استودیو پوشانده می شد.برای ایفای نقش در فیلم رودخانۀ بی بازگشت (اتو پره مینجر، ۱۹۵۴) نواختن گیتار، و برای بعضی ها داغشو دوست دارند (بیلی وایلدر، ۱۹۵۹) نواختن یوکللی (سازی زهی از خانوادۀ گیتار) را فرا گرفت.

 اشتیاق زیادی برای خریدن کتاب داشت و در زمان مرگش بیش از ۴۰۰ جلد کتاب در کتابخانه اش موجود بود. آرتور میلر در این باره می گوید: «به استثنای رمان «عزیز» کولت و چند داستان کوتاه، هیچ وقت او را در حال کتاب خواندن ندیدم. او گمان می کرد که می تواند ایدۀ یک کتاب را با خواندن فقط چند صفحه بگیرد. و اغلب می توانست.

 شعر می خواند و شعر می گفت. شاعران محبوب اش والت ویتمن و جان کیتس بودند.تمام عمر لیبرال دموکرات بود.روز شنبه ۱۹ ماه مه ۱۹۶۲ به افتخار ۴۵-مین سالروز تولد جان اف. کندی، در سالن Madison Square Garden در انظار عمومی حاضر شد و ترانۀ «تولدت مبارک آقای رئیس جمهور» را اجرا کرد.

 (تولد واقعی کندی ۲۹ مه بود.) پیراهنی که برای حضور در مراسم جشن تولد کندی بر تن مریلین بود، ۱,۲۶۷,۵۰۰ دلار ارزش داشت. یک رکورد جهانی برای گرانقیمت ترین لباسی که تا به حال فروخته شده و در کتاب رکوردهای جهانی گینس نیز ثبت شده است.

79639267-parsnaz-ir

روز ۵ اوت ۱۹۶۲ جسد او در منزلش در برنت وود کالیفرنیا در حالی کشف شد که در بسترش دراز کشیده بود، سرش به سمت پایین بود و تلفنی در یکی از دستانش قرار داشت.التون جان و برنی توپین در ابتدا ترانۀ «شمعی در باد» را در سال ۱۹۷۳، به یاد مریلین و در ادای احترام به او نوشتند و اجرا کردند. اما بعدها به مناسبت درگذشت پرنسس دایانا و با تغییر شعر، این ترانه را بازخوانی کردند.

 گروه پانک راکِ The Misfits که نامش را از ناجورها (جان هیوستون، ۱۹۶۱) آخرین فیلم زندگی مریلین برگزید، در سال ۱۹۸۱ ترانه ای به نام «چه کسی مریلین را کشت؟» منتشر کرد. گلن دنزیگ خوانندۀ اصلی  گروه اعتقاد داشت که این ستاره به قتل رسیده است.در ترانۀ مشهور مدونا «Vogue» در کنار بسیاری از ستاره های سینما از مریلین هم نام برده شد.

 شوهر سابقش جو دی  ماجو به مدت ۲۰ سال پس از مرگ مریلین، هفته ای سه بار یک دسته گل  سرخ بر آرامگاه او می گذاشت.در فهرست “۵۰ اسطورۀ پرده سینما” که توسط انستیتوی فیلم آمریکا انتخاب شد در رتبۀ ششم قرار گرفت. در اکتبر ۱۹۹۷ نیز رتبۀ هشتم فهرست “۱۰۰ ستارۀ برتر سینما در تمام دوران” از دید مجلۀ امپایر (انگلستان) را به خود اختصاص داد.

 چند گفته اش من آدم خودخواه و بی حوصله و متزلزلی هستم. من نیز اشتباه می کنم، رفتارم از کنترل خارج می شود، و گاهی اوقات کنترل کردنم سخت می شود. اما اگر نتوانید من را در بدترین حال تحمل کنید، مطمئن باشید که لیاقت بهترین حال من را نیز ندارید.نقص زیباست. جنون نبوغ است. و اینکه خنده دار باشی خیلی بهتر از این است که ملال آور باشی.

 من آدم خوبی هستم اما فرشته نیستم. گناه می کنم و شیطان نیستم. من فقط یک دختربچۀ کوچک ام که در یک دنیای بزرگ برای یافتن کسی که دوستش بدارد تلاش می کند.موفقیت باعث می شود بسیاری از مردم ازت متنفر شوند. اما ای کاش این طور نبود. لذت بردن از موفقیت بدون دیدن حسادت در چشم های اطرافیانت چقدر می توانست شگفت انگیز باشد.

754453264-parsnaz-ir

من هم احساس دارم. انسانم. و همۀ چیزی که از دنیا می خواهم این است که به خاطر خودم و استعدادهایم دوستم داشته باشند.همۀ ما ستاره هستیم و انتظار جلب توجه و دیده شدن داریم.تنهایی برای من فرصتی ست تا خودم را بازیابم. همۀ تلاشم را می کنم تا خودم را پیدا کنم. اما همین هم گاهی برایم کار ساده ای نیست.

 اینکه بدبخت و بی کس باشی، خیلی بهتر است از اینکه در کنار یک نفر احساس بدبختی کنی.کارشناسان مسائل خانواده می گویند که یک ازدواج موفق به چیزی بیش از یک عشق پرشور نیاز دارد و برای یک پیوند ماندگار باید یک میل و مهر واقعی به یکدیگر وجود داشته باشد. تعریف خوبی از ازدواج که در دوستی و رفاقت هم جواب می دهد.

90545356-parsnaz-ir

به یک دختر کفش مناسب بده و ببین چطور می تواند با آن همۀ دنیا را فتح کند.ترس احمقانه است و نتیجه اش چیزی جز افسوس نیست.به گزارش پارس ناز وقتی دختربچه بودم هیچ کس دربارۀ زیبایی ام چیزی بهم نمی گفت. الان فکر می کنم باید به همۀ دخترکوچولوها از زیبایی شان گفت، حتی اگر زیبا نباشند.لذتبخش ترین چیز در زندگی من خواب است. حداقلش این است که می توانم رؤیا ببینم.

1755741959-parsnaz-ir

خلاقیت با انسانیت شروع می شود. وقتی که انسان باشی، حس می کنی؛ رنج می بری؛ و بیمار و عصبی می شوی.هدفم از بازیگری پول درآوردن نیست. فقط می خواهم فوق العاده باشم.اگر از همۀ قوانین و قواعد پیروی می کردم، به هیچ جا نمی رسیدم.مردها معمولا در بروز احساسات خود صریح تر و صادق تر از زن ها هستند. دختران تمایل زیادی به پنهان کردن احساسات شان دارند.

668930794-parsnaz-ir

در زندگی هر زن لحظه هایی هست که دوست دارد مورد تحسین و ستایش قرار بگیرد و حس کند که برای یک نفر مهم ترین چیزِ دنیاست. و فقط یک مرد می تواند به این تصور زنانه رنگ بدهد.احترام یکی از بزرگترین گنج های زندگی ست. منظورم این است که اگر احترام نداشته باشی، همۀ دارایی های دنیا هم برایت بی ارزش می شود.شهرت نمی تواند خواسته هایت را برآورده کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.