سه شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۶

زندگی نامه لیونل مسی + فیلم

زندگی نامه لیونل مسی + فیلم

لیونل آندرس مسی کوچیتینی
متولد ۲۴ ژوئن ۱۹۸۷ – آرژانتین، روزاریو
قد ۱٫۶۹ متر
مهاجم بارسلونا

لیونل آندرس “لئو” مسی کوچیتینی فوتبالیست فوق حرفه ای اهل کشور آرژانتین و عضو بارسلونای اسپانیا و تیم ملی آرژانتین است که در پست های مهاجم و بال بازی می کند. از او به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال یاد می کنند. او اکنون کاپیتان تیم ملی فوتبال آرژانتین است.
مسی در ۲۱ سالگی توپ طلای اروپا را ازآن خود کرد. وی همچنین نامزد دریافت عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال جهان شد. در سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۹، اولین جایزه توپ طلای خود را دریافت کرد و همچنین بهترین بازیکن سال شد. وی موفقیت های خود را با دریافت توپ طلای سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ تکمیل کرد. او در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ عنوان بهترین بازیکن سال اروپا را دریافت کرد. مسی در ۲۴ سالگی بهترین گلزن تاریخ فوتبال بارسلونا در تمامی رقابت ها شد.
لئو در سن ۲۵ سالگی جوان ترین بازیکن تاریخ رقابت های لالیگا لقب گرفت که توانسته ۲۰۰ گل در این لیگ به ثمر رساند؛ از او می توان به عنوان بهترین بازیکن نسل خود نام برد. همچنین وی از دیدگاه کارشناسان بزرگ فوتبال و تحقیقات کالج هلند باهوش ترین بازیکن دنیا به حساب می آید. بازیکنی که در یک صدم ثانیه توانایی تصمیم گیری با توپ را دارد.
مسی اولین بازیکنی است که پنج بار برنده توپ طلای اروپا و جهان و یک بار هم به عنوان بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال جهان برگزیده شده است. او هم چنین بهترین بازیکن سال فوتبال جهان در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ بوده است و از این حیث رکورددار است. شیوه بازی او و توانایی هایش باعث شده است که وی با دیه گو مارادونا مقایسه شود؛ این درحالی است که مارادونا مسی را «جانشین» خود می داند. تکنیک و هوش بسیار بالای این بازیکن باعث شده که بزرگان فوتبال به ستایش از او بپردازند.
مسی بهترین گلزن تاریخ باشگاه بارسلونا در بازی های رسمی به شمار می آید. او توانست در سال ۲۰۱۲ صاحب رکورد بیشترین گل زده در یک سال با ۹۱ گل شود. البته این رکورد را فیفا ثبت نکرد. مسی به همراه بارسلونا هشت بار قهرمان لالیگا، سه بار قهرمان جام حذفی اسپانیا، پنج بار برنده سوپرجام فوتبال اسپانیا، چهار بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا، دو بار قهرمان سوپر کاپ اروپا و دو بار قهرمان و یک بار نائب قهرمان جام باشگاه های جهان شده است. مسی اولین و تنها بازیکنی است که در چهار رقابت لیگ قهرمانان اروپا به عنوان آقای گلی دست یافته است. وی همچنین اولین بازیکنی است که در این رقابت ها رکورد بیشترین هت تریک را در اختیار دارد.
او در سال ۲۰۱۲ در لیگ قهرمانان اروپا تاریخ ساز شد و نخستین بازیکنی شد که در یک مسابقه این جام پنج گل به ثمر رسانده است. وی همچنین به رکورد خوزه آلتافینی رسید و در یک فصل لیگ قهرمانان ۱۴ گل به ثمر رساند. مسی رکورد بیشترین گل زده در لیگ های اروپایی را در فصل ۱۲–۲۰۱۱ با ۷۳ گل به نام خود ثبت کرده است. او در همان فصلِ لالیگا رکورد ۵۰ گل را از خود به جای گذاشت و همچنین اولین بازیکنی شد که در شش رقابت مختلف در یک فصل هم گل زده و هم پاس گل داده است. لئو در ۱۶ فوریه ۲۰۱۳ سیصدمین گل خود در تیم بارسلونا را به ثمر رساند و بالاخره در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۴ توانست چهارصدمین گل دوران حرفه ای فوتبال خود را در بازی مقابل گرانادا به ثمر رساند.

او در ۳۰ مارس ۲۰۱۳ در بیست و یکمین بازی متوالی در لالیگا موفق به گلزنی شد و اولین بازیکن تاریخ شد که در یک لیگ حرفه ای فوتبال در تمام بازی های متوالی در برابر همه تیم ها موفق به گلزنی شده است. او در مارس ۲۰۱۴ مقابل رئال مادرید موفق به هت تریک شد که تبدیل به بازیکنی شد که در تاریخِ ال کلاسیکو بیشترین هت تریک را داشته است. او با ۲۸۵ گل زده، بهترین گلزن تاریخ لالیگا است. همچنین با ۸۰ گل جلوتر از کریستیانو رونالدو رکورددار لیگ قهرمانان اروپا ست. او یکی از اعضای تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان ۲۰۰۵ بود که توانستند قهرمان آن مسابقات شوند. او در آن مسابقات بهترین بازیکن و همچنین بهترین گلزن آن مسابقات شد. مسی در المپیک پکن نیز به همراه تیم المپیک آرژانتین به مقام قهرمانی دست یافت. او تیم ملی کشورش را در تورنمنت هایی همچون جام های جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ و مسابقات کوپا آمریکا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ همراهی کرده است. وی جوانترین آرژانتینی است که در جام جهانی بازی کرده و موفق به گلزنی شده است. در سال ۲۰۰۸ مسی به همراه تیم فوتبال آرژانتین مدال طلای المپیک را کسب کرد. در سال ۲۰۱۳، اسپورتزپرو او را در رده دوم پولسازترین ورزشکار جهان جای داد. مسی در سال ۲۰۱۴ با کسب چهار عنوانِ بهترین بازیکن زمین در چهار بازیِ متوالی آرژانتین را به فینال جام جهانی رساند. وی همچنین جایزه توپ طلایی را، به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت ازآن خود کرد.

اوایل زندگی
مسی در روزاریو، سانتا فه به دنیا آمد. پدرش خورخه هوراکیو مسی، کارگر کارخانه بود و مادرش سلیا ماریا کوچیتینی، یک نظافتچی نیمه وقت بود. اصلیت والدین مسی ایتالیایی است و به شهر آنکونا باز می گردد. جد او، آنجلو مسی در سال ۱۸۸۳ به آرژانتین مهاجرت کرده است. لیونل دو برادر بزرگتر به نام های رودریگو و ماتیاس و یک خواهر به نام ماریا سل دارد. او از پنج سالگی فوتبال خودش را در تیم گراندولی آغاز کرد؛ تیمی که پدرش در آن زمان مربیش بود. او در سال ۱۹۹۵ به نیولز اولد بویز رفت تیمی که در همان شهر روزاریو قرار داشت. مسی پس از مدتی به عنوان شخصی جوان به یک نقطه قوت در آن تیم تبدیل شد؛ او تنها یک بازی را در چهارسال بعدی حضورش از دست داد و در آنجا به ماشین شماره ۸۷ مشهور شد. عدد ۸۷ از سال تولد او الهام گرفته شده بود.
در سن۱۱ سالگی تشخیص داده شد که او با کمبود هورمون رشد مواجه است. ریور پلاته به پیشرفت مسی علاقه نشان داد اما تمایلی به پرداخت هزینه های درمان بیماری مسی که ۹۰۰ دلار در ماه بود، نداشت. کارلس رکساچ، مدیر ورزشی وقت باشگاه بارسلونا، توسط بستگان مسی در لیدا و کاتالونیا، از استعداد او آگاه شده بود و مسی و خاله اش آماده برای ترتیب دادن مذاکره با او بودند. رکساچ، بدون کاغذی در دست، پیشنهاد قرارداد مسی را روی دستمال کاغذی نوشت. بارسلونا پیشنهادِ پرداخت هزینه های درمانی را پذیرفت به شرط آنکه مسی حاضر به نقل مکان به اسپانیا باشد. مسی و پدرش به بارسلون نقل مکان کردند، جایی که او در آکادمی جوانان باشگاه ثبت نام کرد.

سابقه ملی
معمولا از لیونل مسی به عنوان یک بازیکن آرژانتینی- اسپانیایی یاد می شد؛ بحث دورگه بودن او زمانی به اوج خود رسید که در سال ۲۰۰۴ از وی برای بازی در تیم ملی زیر ۲۰ سال اسپانیا دعوت شد. او این درخواست را برای اصلیت آرژانتینی خود رد کرد و به او فرصت بازی در تیم ملی زیر ۲۰ ساله های آرژانتین داده شد و در ژوئن ۲۰۰۴ در یک بازی دوستانه مقابل پاراگوئه به میدان رفت. مسی یک بار مقابل پاراگوئه گلزنی کرد و در یک بازی دوستانه در ژوئیه ۲۰۰۴ برابر اروگوئه دو بار موفق به گلزنی شد. او در سال ۲۰۰۵ یکی از اعضای تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان بود که در هلند قهرمان آن مسابقات شده بودند. او در آن مسابقات در مجموع ۶ گل به ثمر رساند و بهترین بازیکن و هم چنین بهترین گلزن آن مسابقات شد.
مسی در ۱۷ اوت ۲۰۰۵ اولین بازی خودش در رده بزرگسالان را مقابل مجارستان، زمانی که فقط ۱۸ سال داشت انجام داد. او در دقیقه ۶۳ به زمین بازی آمد ولی داور بازی، مارکوس مرک او را در دقیقه ۶۵ به خاطر ضربه زدن به مدافع مجارستان، ویلموش وانکزاک از زمین بازی اخراج کرد. هر چند مدافع مجارستان پیراهن مسی را می کشید. این تصمیم بحث برانگیز بود و مارادونا نیز حتی ادعا کرد که این تصمیم داور از پیش برنامه ریزی شده بود. بعد از اخراج مسی نقل شد که او در رختکن گریه کرد. مسی دوباره در روز ۳ سپتامبر در بازی با پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی آلمان در ترکیب تیم قرار گرفت و در نهایت بازی با نتیجه ۱–۰ به سود آرژانتین به پایان رسید. او پیش از این بازی گفته بود: مدت حضورم در بازی اول بسیار کوتاه بود، این بازی برای من بازی اول محسوب می شود.
او دومین بازی خود را برای آرژانتین در برابر پرو انجام داد. مسی در این بازی می توانست یک پنالتی قطعی بگیرد. پس از این بازی، پکرمن، سرمربی وقت آرژانتین، مسی را «جواهر» نامید. او اولین گل خود برای تیم ملی آرژانتین را در ۱ مارس ۲۰۰۶ در یک بازی دوستانه مقابل کرواسی به ثمر رساند.

مسی در ۱۵ می ۲۰۰۶ در ترکیب انتخابی آرژانتین برای جام جهانی جای گرفت. او قبل از جام جهانی در بازی دوستانه مقابل آنگولا برای ۶۴ دقیقه بازی کرد. او در اولین بازی آرژانتین از روی نیمکت ذخیره ها شاهد پیروزی تیمش بر ساحل عاج بود.

در بازی بعدی آرژانتین مقابل صربستان، مسی به عنوان جوانترین بازیکن آرژانتین در جام جهانی، در دقیقه ۷۴ به جای ماکسی رودریگز وارد زمین شد. مسی در همان دقایق اولیه حضورش در بازی به هرنان کرسپو یک پاس گل داد و در نهایت گل ششم تیمش را به ثمر رساند تا جوانترین گلزن مسابقات لقب بگیرد. وی همچنین با گل خود در آن بازی در لیست جوانترین گلزنان تاریخ جام جهانی در جایگاه ششم جای گرفت. مسی در بازی ای که آرژانتین در آن ۰–۰ با هلند مساوی کرد حضور داشت. مسی در بازی بعدی برابر مکزیک زمانی که بازی ۱–۱ بود، به عنوان بازیکن ذخیره در دقیقه ۸۴ وارد زمین شد. خوزه پکرمن در بازیِ مرحله یک چهارم نهایی مقابل آلمان از مسی استفاده نکرد. آرژانتین در ضربات پنالتی بازی را به آلمان واگذار کرد.
مسی اولین بازی اش را در کوپا آمریکا در سال ۲۰۰۷ در مقابل ایالات متحده آمریکا انجام داد، در بازی ای که آرژانتین با نتیجه ۴–۱ بر حریفش چیره شد. در آن بازی، مسی توانایی های خود را در نقش بازی ساز نشان داد؛ او یک پاس گل داد که توسط هرنان کرسپو تبدیل به گل شد و نیز چندین شوت در چارچوب زد.
دومین بازی او در برابر کلمبیا بود که در آن بازی یک پنالتی گرفت و در نهایت کرسپو آن را تبدیل به گل مساویِ بازی کرد و نتیجه نهایی ۱–۱ شد. او همچنین در گل دوم آرژانتین نقش مهمی ایفا کرد. در واقع در خارجِ محوطه جریمه یک خطا گرفت و خوان رومان ریکلمه آن را تبدیل به گل کرد. سرانجام آرژانتین بازی را ۴–۲ برد تا به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند.[۲۱۵]

شیوه بازی
مسی که در سال ۲۰۱۱ برای آرژانتین بازی می کند، با هموطنش دیگو مارادونا و دو بار برنده توپ طلای فیفا، کریستیانو رونالدو مقایسه شده است.
مسی به دلیل شباهتِ بازی و قد و قامتش با هموطنش دیگو مارادونا، با او مقایسه می شود. این قد و قامت مسی برای او نسبت به بازیکنان دیگر مرکز ثقل کمتری ایجاد می کند و او را فِرزتر و تغییر جهت هایش را سریع تر می کند و به او در گریز از تکل ها کمک زیادی می کند. پاهای کوتاه و قوی او در رقابت های کوتاه سرعتی به وی امکان برتری می دهد و پاهای سریعش باعث می شود که او به هنگام دریبل زنی با سرعت زیاد کنترلِ بهتری روی توپ داشته باشد. پپ گواردیولا مربی سابق مسی در بارسلونا بیان کرده که: “مسی تنها بازیکنی است که با توپ سریعتر از بدون توپ می دود.” مسی همانند مارادونا یک بازیکنِ چپ پا است. او معمولا دریبل زنیِ خود را با بیرون پای چپش آغاز می کند؛ درحالی که با داخل پایش آن را به پایان می برد و به هم تیمی هایش پاس یا پاس گل می دهد. مسی به همراه مهاجم پرتغالی کریستیانو رونالدو به طور گسترده به عنوان یکی از دو بازیکن برتر جهان از نسل خود و یکی از بهترین بازیکن های تاریخ فوتبال شناخته می شود.
مسی معمولا در ضد حمله ها دریبل زنی به سمت دروازه را بر عهده می گیرد و در بسیاری از موارد از نیمه زمین یا از جناح راست این کار را آغاز می کند؛ اگرچه از او به عنوان بازیکنی با استعدادِ بازیِ تیمی به همراه دیدِ خوب یاد می شود و همواره برای پاس کاری او و ترکیب شدن فوق العاده اش به خصوص با ژاوی و اینیستا در تیم بارسلونا شناخته می شود. او همچنین پاس های دقیقی می دهد و یک پنالتی گیرِ ماهر است. مارادونا در مورد تواناییِ دریبل زنی مسی می گوید:”توپ به پایش می چسبد؛ من در حرفه ام بازیکنان بزرگی دیده ام، اما هیچ کس با قدرت کنترل توپ مسی ندیده ام.” مارادونا بیان کرده است که او اعتقاد دارد مسی در حال حاضر بهترین بازیکن جهان است.
مسی از لحاظ فنی نقش یک مهاجم آزاد و بازی سازِ مناسب را بازی می کند و برای ضربه آخرهایش، سرعت حرکتش، دریبل زنی اش، تعادلش، جایگیری هایش، دید و توانایی پاسکاری اش شناخته می شود. او توانایی حمله از هر دو جناح و همچنین از مرکز محوطه جریمه را دارد. او حرفه اش را به عنوان مهاجم و بال چپ آغاز کرد اما توسط فرانک رایکارد مربی سابقش به جناح راست منتقل شد؛ چرا که رایکارد معتقد بود مسی از آن ناحیه می توانست در دفاع نفوذ کند و به سمت مرکز محوطه جریمه حرکت کند و با پای چپش به سمت دروازه شوت کند یا اینکه ترجیحاً به هم تیمی هایش پاس دهد. او اخیراً زیر نظر مربی اش گواردیولا در نقش ۹ کاذب بازی کرده است. این نقش بر اساس تمایل مسی برای نمایاندن خود به عنوان مهاجم وسط یا یک مهاجم تنها تعریف می شود؛ اگرچه او معمولاً به عمقِ موقعیت هایی بر می گردد که به مدافعان کمک می کند و همچنین برای بال های تیم، دیگر مهاجمین و هافبک های هجومی فضا ایجاد می کند تا به سمت جلو حرکت کنند. این نقش به مسی کمک می کند تا بتواند به هم تیمی هایش پاس گل دهد یا با فضایی که برایش ایجاد می شود شروع به دریبل زنی سریع کند، گلزنی نماید یا بازیِ هجومی بسازد. لئو در تیم ملی آرژانتین معمولاً در هرجای خط حمله بازی می کند. او بازی اش در تیم ملی را با به عنوان مهاجم یا بال شروع کرد اما تاکنون به خصوص تحت مربی گری مارادونا در نقش های عمقی تر بازی کرده است و در پست های هافبک هجومی و بازی ساز ایفای نقش کرده است.

مقایسه با کریستیانو رونالدو
هردو بازیکن در دو فینال لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کرده اند و همچنین رکورد ۵۰ گل در یک فصل را به نام خود ثبت کرده اند. این دو بازیکن بیش از ۴۰۰ گل برای باشگاه و تیم ملی کشورشان به ثمر رسانده اند. کارشناسان و روزنامه نگاران ورزشی همواره در مورد شایستگی های این دو بازیکن بحث دارند و تلاش می کنند تا به اثبات برسانند که چه کسی از نظر آن ها بهترین بازیکن فوتبال مدرن است. این مقایسه به تقابل افسانه های ورزشی تاریخ، مانند رقابت محمد علی کلی و جو فریزیر در بوکس، تقابل بیورن بوری و پاتریک مک انرو در تنیس و هماوردیِ آیرتون سنا و آلن پروست در فرمول یک تشبیه شده است.
حتی قبل از آنکه او [رونالدو] با مادرید قرارداد امضاء کند، می دانستم در سال های آینده رقیب بزرگی برای من خواهد بود.
بعضی مفسران ورزشی ترجیح می دهند تفاوت های فیزیکی این دو بازیکن را مورد بررسی قرار دهند، درحالی که محور بخشی از مناظره ها حولِ تقابل خلاقیت های این دو بازیکن می چرخد: رونالدو به عنوان یک بازیکن خودمحور و نمایشی توصیف می شود، در حالی که مسی به عنوان یک شخصیت خجالتی و متواضع معرفی می شود.
علاوه بر رقابت تنگاتنگ مسی و رونالدو در دو تیم بارسلونا و رئال مادرید، این دو بازیکن هر فصل حداقل دو بار در بزرگترین رقابت باشگاهی دنیا، ال کلاسیکو که در مارس ۲۰۱۴ دارای ۴۰۰ میلیون بیننده در سراسر جهان بود با یکدیگر مواجه می شوند. آن ها بیرون از زمین فوتبال چهره اصلی دو غول پوشاک ورزشی هستند. (مسی برای آدیداس و رونالدو برای نایک) رونالدو و مسی که دارای بالاترین دستمزد در فوتبال هستند در میان ثروتمندترین ستاره های ورزشی جهان قرار دارند: رونالدو در سال ۲۰۱۳ با ۸۰ میلیون دلار دستمزد در جایگاه دوم و مسی با ۶۴/۷ میلیون دلار دستمزد در جایگاه چهارم قرار دارد. این دو بازیکن در مجموع با ۱۳۸ میلیون طرفدار در فیسبوک، تا مه ۲۰۱۴ بیشترین دنبال کننده های رسانه های اجتماعی در جهان را میان شخصیت های ورزشی دارا هستند.
بسیاری از شخصیت های ورزشی دنیا از مسی و رونالدو به عنوان بهترین بازیکنان نسل خود یاد می کنند؛ از جمله یوهان کرایف، دیگو مارادونا و رونالدوی برزیلی. هر دو بازیکن از سال ۲۰۰۸ هر سال به عنوان بهترین بازیکن جهان توسط فیفا انتخاب شده اند: بازیکن سال فوتبال جهان (رونالدو ۲۰۰۸، مسی ۲۰۰۹) و توپ طلای فیفا (مسی ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و رونالدو ۲۰۱۳). سرمربی سابق کریستیانو رونالدو در رئال مادرید، خوزه مورینیو بیان کرده است: “اگر مسی و رونالدو در دوره های زمانی متفاوتی متولد شده بودند، می توانستند بر صحنه فوتبال حکمرانی کنند و هرکدام ۱۰ توپ طلای فیفا را تصاحب کنند.”

زندگی شخصی
او مدتی با ماکارنو لموس (که او هم اهل روزاریو بود) رابطه عاطفی داشت. گفته می شود چند روز بعد از بهبود یافتن مسی از بند مصدومیت و چند روز مانده به جام جهانی ۲۰۰۶، این دختر توسط پدرش به او معرفی شده است. هم چنین او رابطه ای با مدل آرژانتینی، لوچیانو سالازار داشته است.
مسی در ژانویه ۲۰۰۹ در برنامه «هت تریک بارسا» که از کانال ۳۳ پخش می شد گفت: “من یک دوست دختر دارم که در آرژانتین زندگی می کند. من راحت و خوشحال هستم.” لئو در کارناوالی در شهر سیتخس بعد از داربی بارسلونا-اسپانیول با دختری به نام آنتونلا روکازو دیده شد. روکازو نیز اهل روزاریو است. مسی در ۲ ژوئن ۲۰۱۲ در بازی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل اکوادور گلزنی کرد و یک پاس گل داد و برد ۴–۰ آرژانتین را رقم زد. او در بازی و بعد از به ثمر رساندن گل، بیست و سومین گلی ملی اش برای آرژانتین را هنگامی که دوست دخترش در هفته دوازدهمِ حاملگی اش به سر می برد، با قرار دادن یک توپ زیر تی تیشرتش جشن گرفت. روکازو در پستی در توییتر اعلام کرد که انتظار دارد فرزندش در ماه سپتامبر به دنیا بیاید.
سرانجام فرزند مسی که او و دوست دخترش نام او را تیاگو گذاشته بودند در ۲ نوامبر ۲۰۱۲ به دنیا آمد و او برای اولین بار پدر شد. مسی در صفحه فیسبوکش پستی در مورد پدر شدنش گذاشت: “امروز من خوشبخت ترین مرد دنیا هستم، پسرم به دنیا آمد و خدا را برای این هدیه شکر می کنم!” لئو نام پسرش و همچنین اثر دست او را بر ساق پای چپش خالکوبی کرد.
مسی برای جشن گرفتن تولد پسر اولش، خود و پسرش را عضو کمپین تبلیغاتی یونیسف کرد. کسانی که در کمپینِ رسانه ای-اجتماعی ثبت نام و شرکت می کردند شانس این را داشتند تا یک جفت از کفش های مسی یا تی شرت امضاء شده او را برنده شوند.
مسی سه پسر خاله دارد که آن های هم فوتبالیست هستند: ماکسی بیانکوچی که در تیم باهیای برزیل در پست بال بازی می کند و همانند مسی اهل روزاریو است و فرزند مارسلا کوچیتینی، خواهرِ سلیا ماریا مادر مسی است که تقریبا سه سال از مسی کوچک تر است. پسرخاله دیگر لئو، برونوی ۱۴ ساله است که در تیم جوانان نیوول بازی می کند. امانوئل بیانکوچی پسر خاله دیگر مسی است که در پست هافبک برای تیم باهیا در برزیل در کنار برادر خود ماکسی مشغول به بازی است.
مسی که یک مسیحی کاتولیکِ معتقد است در سال ۲۰۱۳ به همراه بوفون دروازه بان تیم ملی ایتالیا، با پاپ فرانسیس که خود طرفدار یک تیم آرژانتینی به نام سن لورنزو است در واتیکان دیدار کرد و گفت:”بی شک امروز یکی از خاصترین روزهای زندگی من است. ما باید هم داخل و هم بیرون زمین فوتبال بهتر باشیم.”
مسی از زمانی که به اسپانیا رفته است رابطه نزدیک خود را با روزاریو و خانواده اش حفظ کرده است و برای حمایت از آن ها گام های بلندی برداشته است. او روزانه از طریق تلفن و پیام های متنی با دوستان و خانواده خود در ارتباط است. یک بار زمانی که او در بوینس آیرس در حال تمرین با تیم ملی آرژانتین بود بلافاصله بعد از تمرین فاصله سه ساعته تا روزاریو را با ماشین پیمود و شام را با خانواده اش صرف کرد و شب را با آن ها گذراند و روز بعد برای تمرین به بوینس آیرس بازگشت. لئو همچنین مالکیت خانه قدیمیش در روزاریو را حفظ کرده است؛ اگرچه خانواده اش دیگر در آنجا زندگی نمی کنند. او یک پنت هاوس در یک ساختمان مسکونیِ اختصاصی تهیه کرده که مادرش در آن زندگی می کند (پدرش بیشتر وقتش را با او در اسپانیا صرف می کند.)

امور خیریه
مسی در سال ۲۰۰۷ بنیاد لئو مسی را تاسیس کرد. این بنیاد یک موسسه خیریه است که وظیفه حمایت از امور درمانی و تحصیلیِ کودکان آسیب پذیر را برعهده دارد. با توجه به سختی های درمانی- پزشکی که لیونل مسی در دوران کودکی با آن ها دست و پنجه نرم می کرد، بنیاد لئو مسی پیشنهاد حمایت از درمان کودکانی که در اسپانیا نیازمند درمان تشخیص داده شده اند را مطرح کرد و حمایت مالی برای هزینه های انتقال، بیمارستان و بهبودی را بر عهده گرفت. بنیاد مسی توسط سرمایه شخصی خود او و با کمک شرکت هربالایف تامین می شود.
مسی در ۱۱ مارس ۲۰۱۰ به عنوان سفیر صلح یونیسف انتخاب شد. فعالیت های مسی به عنوان سفیر صلحِ یونیسف شامل حمایت از حقوق کودکان می شود. مسی در این زمینه توسط بارسلونا که خود همکاری زیادی با یونیسف دارد حمایت می شود.
او و نیولز اختلاف عمومی طولانی مدت خود را پایان بخشیده اند. مسی برای آکادمی جوانان باشگاه، ساختمان یک خوابگاه شبانه روزی را در استادیوم نیوولز احداث نموده است. وی همچنین یک ورزشگاهِ کوچک نیز برای باشگاه ساخته است. نیوولز نیز برای ابراز خشنودی از پایان اختلافشان با مسی برنامه دارد تا یک کارت خاص عضویت در باشگاه را به نام پسر مسی تدوین و چاپ کند.
مسی در مارس ۲۰۱۳ ششصد هزار یورو برای بازسازی یک بیمارستانِ کودکان در زادگاهش روزاریو در آرژانتین اهدا کرد. این پول برای بازسازی واحد تومور شناسی و غده شناسی در بیمارستان کودکان جِی ویلِلا به کار رفت و هم چنین به عنوان هزینه سفر پزشکان به بارسلونا جهت درمان بیماران به کار گرفته شد.

ثروت
مجله فرانس فوتبال در مارس ۲۰۱۰ مسی را با ۳۳ میلیون یورو(۴۵ میلیون دلار) درآمد حاصل از حقوق، پاداش ها و درآمدهای غیر فوتبالیِ او در ۱۲ ماه گذشته، در ردیف اول پولدارترین فوتبالیست های دنیا، بالاتر از دیوید بکهام و کریستیانو رونالدو قرار داد. مجله فوربز در می ۲۰۱۴ مسی را با ۶۵ میلیون دلار دستمزد در ۱۲ ماه گذشته، در رده دوم لیستِ پردرآمدترین بازیکنان فوتبال پایین تر از کریستیانو رونالدو قرار داد.

دستمزد
بارسلونا در دسامبر ۲۰۱۲ اعلام کرد که یک قرارداد پنج ساله را با مسی امضاء خواهد کرد که او را تا سال ۲۰۱۸ در باشگاه نگه خواهد داشد و حقوق پایه او تا ۱۶ میلیون یورو(۲۱/۲ میلیون دلار) افزایش می یابد که در نتیجه او بیشترین حقوق را در بین بازیکنانِ فوتبال جهان خواهد داشت. ارزش مالی رسمیِ مسی برای باشگاه ۲۵۰ میلیون یورو باقی ماند.

ضمانت های تبلیغاتی
مسی در سپتامبر ۲۰۱۲ سفیر جهانی تبلیغاتی تورکیش ایرلاینز شد. او به همراه کوبی برایانت، ستاره اتحادیه ملی بسکتبال (اِن-بی-اِی) برای این خط هوایی در یک آگهی تبلیغاتی حضور پیدا کرد. در آخرین آگهی تبلیغاتی این خط هوایی، این دو با هم بر سرِ جلب توجهِ یک پسر رقابت می کنند. لئو در سال ۲۰۱۲ در یک آگهی تلویزیونی برای شوینده صورتِ ژاپنیِ اسکالپ-دی حضور داشت. وی در دسامبر ۲۰۱۳ به همراه ۱۰ بازیکن دیگر از سراسر جهان در یک آگهی تبلیغاتی متعلق به شرکت کرهایِ سامسونگ، به عنوان کاپیتان تیم گالاکسی ۱۱ که توسط فرانتس بکن باوئر هدایت می شد حضور پیدا کرد.
مسی در فوریه ۲۰۱۴ به همراه ستاره تنیس راجر فدرر در لیگ آگهی تبلیغاتی متعلق به ژیلت حضور پیدا کرد. او به عنوان چهره جهانیِ کمپین بین المللی فوتبالِ شرکت اعلام شد. ژیلت همچنین به عنوان حامی مالی، شریکِ بنیاد لئو مسی شده است.

تخلف مالیاتی
پدر مسی، خورخه هوراسیو مسی به دلیل عدم پرداختِ چهار میلیون یورو از مالیاتش در خلال سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، مورد پیگرد قانونی قرار گرفت. مسی و پدرش متهم شده اند که به وسیله انتقال سرمایه خود از طریق کشورهای پادشاهی متحده و سوئیس، به تعدادی از شرکت های پوششیِ مالیات در اروگوئه و بلیز و پوششِ مالیات بر درآمدهای بازرگانی و تبلیغاتیِ خود در اسپانیا، از پرداخت حدود ۴ میلیون و ۱۶۵ هزار یورو امتناع کرده اند.
پدر مسی در اوت ۲۰۱۳ برای پوششِ مالیات های پرداخت نشده خود بیش از ۵ میلیون یورو به همراه بهره اش پرداخت کرد. بازرس پرونده موافقت کرد که خورگه مسئول طرح مالیاتی بوده و پیشنهاد کرد تا اتهامات بر لئو ملغی شوند. البته دادگاهی در بارسلون اظهار کرد مدارک کافی در اختیار دارد که ثابت می کند مسیِ جوان از این طرح فرار مالیاتی با خبر بوده و رضایت داشته است و هردوی آن ها را برای پاسخگویی به اتهامات وارده در پاییز ۲۰۱۴ فراخواند. نام وی به عنوان یکی از افراد متخلف موجود در اسناد پاناما بعنوان پولشو درج شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.