دوشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۶

بازیگر مشهور تلویزیون: از گرفتن جایزه فجر خجالت کشیدم

بازیگر مشهور تلویزیون: از گرفتن جایزه فجر خجالت کشیدم

فریبا متخصص که این روزها در نمایش «طپانچه خانم» در نقشی بسیار متفاوت بازی می کند، با تاکید می گوید در سریال های تلویزیونی از بازیگران زن بیشتر خواسته می شود که چای بیاورند و میوه پوست بکنند.

فریبا متخصص، بازیگر با سابقه که سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی بیشتر از او مادری مهربان ساخته است، این روزها توانایی های کمتر دیده شده بیان و بدنش را روی صحنه تئاتر و در نقش اخترالسلطنه در نمایش «طپانچه خانم» به خدمت گرفته است.

او که این روزها مشغول ضبط فصل دوم سریال «شهرزاد» در نقش مرضیه و فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» هم هست، انرژی و توان بسیاری برای نمایش «طپانچه خانم» و نقش اخترالسلطنه گذاشته است؛ چیزی که از چشم داوران سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر هم پنهان نماند و تندیس بهترین بازیگر زن را برای او به ارمغان آورد.

سال گذشته با نمایش «هیچ کس نبود بیدارمان کند» به نویسندگی محمدامیر یاراحمدی و کارگردانی پیام دهکردی و نمایش «طپانچه خانم» باز هم به نویسندگی یاراحمدی و کارگردانی شهاب الدین حسین پور، دوره پَر کاری را بر صحنه تئاتر پشت سر گذاشتید. آخرین باری که پیش از این دو نمایش روی صحنه بودید، به چه زمانی برمی گردد؟

آخرین حضور من روی صحنه تئاتر به نمایش «قرمز و دیگران» به نویسندگی و کارگردانی محمد یعقوبی برمی گردد که اسفند سال ۸۲ در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.

دلیل این فاصله طولانی چه بود؟

پیش از «قرمز و دیگران» من نمایش های دیگری هم داشتم اما حضور در تئاتر برای بازیگری که در رادیو، تلویزیون و سینما هم بازی می کند، بسیار دشوار است و بازیگر باید باقی کارهایش را تعطیل کند و در اختیار تئاتر باشد. اکنون نیز اجرای نمایش «طپانچه خانم» با ضبط سری دوم سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی و فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی همزمان شده است و زمان بندی بین آن ها و رسیدن به هر سه توان زیادی از من می گیرد.

چه شد که شهاب الدین حسین پور برای نقش اخترالسلطنه که با نقش های تان در دنیای تصویر هم متفاوت است، به یاد شما افتاد؟

او خود به یاد من نیفتاد. در نمایش «هیچ کس نبود بیدارمان کند» که خرداد و تیر ۹۴ در تماشاخانه خصوصی باران و سپس در بخش مرور سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر روی صحنه رفت، محمدامیر یاراحمدی مرا به پیام دهکردی پیشنهاد داد.

پس محمدامیر یاراحمدی موجب بازگشت تان به صحنه تئاتر پس از ۱۳ سال شد.

بله. زمانی که شهاب الدین حسین پور براساس پیشنهاد یاراحمدی با من تماس گرفت، اولین چیزی که با تردید گفت این بود که شما بیشتر نقش مادرهای مهربان را بازی کرده اید، فکر می کنید صدای تان برای نقش اخترالسلطنه جواب می دهد؟ پاسخ من این بود که نمی دانم و اجازه دهید اول متن را بخوانم. زمانی که متن را خواندم بسیار از آن خوشم آمد.

گمان می کردید برای نقش اخترالسلطنه جایزه بهترین بازیگر زن را از سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر دریافت کنید؟

نه. من واقعا به نیت دیده شدن در جشنواره این نقش را نپذیرفتم و از همان ابتدا به متن علاقه مند شدم. زنی که حول و حوش ۶۰ سال پیش تفنگ دست می گرفته و دوست داشته مملکتش نظم و نسق داشته باشد برایم بسیار جالب بود. زنی که فرنگ رفته و روستایی ها را امر و نهی می کرده است که تمیز باشید و خوراکی هایتان درپوش و سرپوش داشته باشد برایم جذاب بود. (با خنده) از این که تندیس بهترین بازیگر زن در جشنواره سی و چهارم به من داده شد خجالت کشیدم و دوست داشتم این جایزه نصیب جوان ترها شود. من برای جایزه نیامده بودم و در سنی نیستم که بگویم دریافت جایزه برای آینده کاری ام خوب است. به قول معروف زیادش رفته است و کمش مانده است.

آخرین باری که شما را در قاب تلویزیون دیدیم به نوروز ۹۵ و سریال «قرعه» به کارگردانی برزو نیک نژاد برمی گردد. پس از آن پیشنهاد دیگری داشتید؟

بله. دو پیشنهاد از سعید سلطانی و محمدرضا آهنج داشتم که دقیقا هم زمان با «طپانچه خانم» بود و به دلیل شروع فیلمبرداری «شهرزاد» و تنگی زمان نتوانستم بپذیرم.

منبع: خبرآنلاین

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.