شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶

اولین طراح مد ایران کیست؟

اولین طراح مد ایران کیست؟

نخستین بار در سال های آغازین دهه ۲۰ شمسی بود که برای حرف از مد و سالن های مد بین زنان خانواده های اعیان تهرانی به میان آمد؛ البته اولین شوهای لباس روزگار ما به دلیل محدودیت های معمول آن روزگار، به صورت کاملاً محدود و با تبلیغاتی اندک برگزار شدند کما این که پیش تر هم، سالن های مد و نمایش های زنده لباس، به همین سبک بلکه بسیار بی صداتر و به قولی خزنده، کار خود را شروع کرده بودند. اما ماجرا دقیقاً از کجا و چه طور آغاز شد؟

پاریس ـ تهران؛ شروع داستان
سال ۱۳۲۱ بود که زینت جهانشاه به همراه همسرش از سوئیس به ایران برگشت. یک سال بعد، او خیاط خانه خود را در خیابان امیریه تأسیس کرد و با همراهی پنج کارگر هر آن چه را در طول سفرها و اقامتش در فرنگ آموخته بود به خانم های تهرانی عرضه کرد. جهانشاه برای این که مشتریان علاوه بر آشنایی با طرز کار او، برای اولین بار مجموعه لباس و مد را بشناسند، خیاط خانه خود را با یک نمایش مد لباس افتتاح کرد.
سال ها پیش از آن یعنی حدود ۱۹۳۱ میلادی، او که تا کلاس دوم متوسطه در دبیرستان ژاندارک تحصیل کرده بود، به همراه پدرش سرهنگ حبیب الله فرود سرپرست محصلان وزارت جنگ آن روزها ایران را به مقصد آلمان ترک کرد. سرهنگ برای مأموریت به برلن رفت و دخترش را به مدرسه دخترانه لته فراین که یک آموزشگاه بین المللی معروف بود، سپرد؛ او به مدت یک سال ونیم علوم قضایی، آشپزی، پرنده شناسی، حیوان شناسی و حتی نحوه ذبح و تمیزکردن و پختن جانوران، خیاطی، لباسشویی، اتو و رفو، وصله کردن لباس و … را در این مدرسه آموخت.  بعد از آن او با یک افسر ازدواج کرده و برای اقامتی که دو سال و نیم طول کشید راهی برن پایتخت سوئیس شد. آن جا بود که زینت، علاقه خود را به هنر خیاطی جدی تر از گذشته دنبال کرده و یک سال تمام را صرف یادگرفتن روش برش روی مانکن از یک خانم سوئیسی کرد. گرچه وابستگی نظامی شوهرش باعث شد آنها سوئیس را هم ترک کنند اما در عوض به شهری پاگذاشتند که یکی از مراکز اصلی صدور مد به تمام دنیا بوده و هنوز هم هست؛ پاریس.
زینت جهانشاه تخصص خیاطی خود را در پاریس گرفت. او چنان در کار خود ورزیده شد که لباس های رسمی خودش را هم می دوخت و با آن لباس ها در جمع آشنایان به زنی خوش پوش، معروف شد. پیش از آن که جنگ جهانی آغاز شده و او و خانواده اش به سوئیس برگردند، زینت خبردار شد که پیر بالمن طراح معروف سال های دور برای مادرش بوتیکی باز کرده و برای خیاط خانه های پاریس لباس طراحی می کند. البته بالمن آن روزها چندان شناخته شده و معروف نبود و آشنایی دخترک ایرانی با او به این خاطر بود که زینت از مشتریان مادر بالمن به حساب می آمد. جهانشاه از این مادر و فرزند هنرمند، خواست که مدتی در کنارشان با طرز برش و دوخت آنها آشنا شود. با این تقاضا موافقت شد و در مدت یک ماه این دختر ایرانی به رموز خیاطی مدرن وقت، همین طور طرز اداره یک بوتیک پی برد. همین قضایا به او کمک کرد تا یک سال پس از بازگشت به وطنش بتواند اولین بوتیک ایرانی را در تهران تأسیس کرده و نام خود را به عنوان اولین کسی که پای مد را به ایران باز کرد، در تاریخ ثبت کند.

1

اولین فشن شو در ایران؛ از کریستین دیور تا صفیه فیروز!
با فرستادن کارت دعوت و پیغام و چند تلفن به خانم های معتبر، زینت موفق شد پای حدود ۱۵نفر از زنان سرشناس شهر را به نمایش افتتاحیه خیاط خانه اش باز کند. بیشتر این خانم ها، از فرنگ رفته ها بودند و با نمایش مد لباس، آشنایی داشتند.
در این مراسم ۹۰ دست لباس زنانه مخصوص صبح، عصر و شب به نمایش گذاشته شد. معرفی لباس ها را هم خود جهانشاه برعهده داشت و موقع نمایش هر یک، اسم و توضیحاتی درباره شان می داد. جالب است بدانید نام همه این لباس های ایرانی از روی فصول سال یا گل ها انتخاب شده بود. هر چند که جنس پارچه های شان مثل تمام پارچه های مصرفی آن سال ها، فرنگی بود و متری ۲۰ تا ۲۵ تومان، قیمت داشتند.
مد لباس های طراحی شده توسط جهانشاه هم، بیشتر مطابق مد کریستین دیور بود. او در این باره می گوید: «دیور در آن موقع مد جدیدش را با دامن های بلند عرضه کرده بود و اغلب لباس ها دامن بلند، با ترک های باریک بودند. مثلاً خانم صفیه فیروز که در برنامه حضور داشت چون تازه از پاریس به تهران آمده بود، لباسی به همین مدل به تن داشت». البته این لباس ها نه تقلید از دیور، بلکه آمیزه ای از طرح های او و دید شخصی جهانشاه بود؛ پالتوها گشاد و آزاد بودند با آستین های سرخود گشاد و یقه های بسته. کت و دامن ها مناسب اعتقادات زنان ایرانی طراحی شده بود و پیراهن های شب به سبک دکولته؛ و به جلوی این لباس ها قسمتی اضافه می شد که به تن بایستد. در این لباس ها از مخمل استفاده شده و بازار لمپه هم گرم بود. کفش ها نوک گرد و بی پاشنه و باریک بودند. اما از پالتو پوست و کلاه در این مجموعه خبری نبود؛ چرا که قیمت پوست گران بود و امکان فروش نداشت. از طرف دیگر جهانشاه، کلاهدوز خوبی سراغ نداشت تا طرح هایش را به او بدهد و برای نمایش خود از آن کلاه ها استفاده کند، در عوض کیف های مدل موت که هر دو دست در داخل کیف قرار می گیرد به نمایش گذاشته شده بود و روی لباس های شب پولک و منجوق دوزی دیده می شد.
این لباس ها بیشتر به رنگ سیاه و قهوه ای و قیمتشان به عنوان مثال برای پیراهن بعدازظهر ۵۰ تومان و پالتوها ۱۰۰ تومان بود. نمایش دوساعت ونیم طول کشید و اتفاقاً نه تنها خانم های حاضر در مجلس، بلکه تمام آن ها که وصف نمایش خیره کننده خیاط خانه جهانشاه را شنیده بودند، استقبال زیادی از جادوی مد او کردند.

4

مدل ها و مانکن ها چه کسانی بودند؟
مانکن هایی که باید لباس های این برنامه بر تن آن ها نمایش داده می شد از بین خانم ها و دختران دوست و آشنا انتخاب شده بودند. چون محیط خیاطخانه و این برنامه خاص کاملاً زنانه بود، از طرف خانواده این مانکن های آماتور و خودشان مخالفتی صورت نگرفت، اما به هر حال آموزش طرز راه رفتن، ایستادن و نمایش لباس دردسرهای زیادی داشت.
این دخترخانم ها بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشتند و پرو و آماده کردن لباس های شان ۳ ماه طول کشید. البته خلاف تصور، گیسوان مانکن ها ساده و بی آرایش بود، چون در آن زمان، سلمانی رفتن و آرایش مثل امروز، امری عادی نبود. طفلی ها نه تنها بابت این مانکن شدن از زینت جهانشاه دستمزدی نگرفتند، بلکه تعدادی از لباس ها را هم خریدند و رفتند! البته تخفیف مناسبی به آن ها داده شد، ولی اجرت دوخت لباس در خیاط خانه برای دیگران به این شرح بود: لباس روز از ۱۱۰ تا ۱۵۰ تومان، لباس شب بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان، کت و دامن یا پالتو با روسری۳۰۰ تومان.

شیک پوشی خوب است اما آلامد…
۱۰سال پس از افتتاح خیاط خانه بود که او به فکر استفاده از طرح لباس های قدیمی در کار خود افتاد: «با الهام از لباس های موزه مردم شناسی، مانتویی طراحی کردم که شبیه ردای مردان قدیمی بود و آستین های راسته گشاد داشت. این مانتو با استقبال زیادی روبه رو شد». زینت جهانشاه عقیده جالبی درباره مد و بازگشت آن در دوره های زمانی متوالی دارد. او می گوید: «طی سال ها خیاطی به این نتیجه رسیدم که مد سیر دورانی دارد، مثلاً خیلی از مدل های مجموعه من بعد از سال ها دوباره متداول شدند».
اما نظر یک لیدر مد و طراحی که به مردم خوراک پوشاکی ! می دهد، درباره پدیده مد چیست؟ جهانشاه می گوید: «شیک پوشی خیلی خوب است ولی نباید خیلی آلامد شد و دربست و چشم بسته از مد پیروی کرد. همیشه پیرو مدبودن، زیبایی نمی آورد بلکه رعایت اعتدال و شخصیت در لباس پوشیدن است که یک خانم را برازنده جلوه می دهد. به اعتقاد من یکی از اصول شیک پوشی خانم ها، همان ساده پوشی و رعایت تعادل مد است».
حالا بیش از شصت سال از آن سال ها می گذرد؛ زینت جهانشاه تا سال ۱۳۴۷ کار خیاطی را ادامه داد. در این مدت چندباری محل خیاطخانه اش را تغییر داد، تا این که بالاخره بعد از تولد دخترش زهرا کم کم خود را بازنشسته کرد.

3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.