جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷

ارمانو اولمی فیلمساز برنده کن درگذشت

ارمانو اولمی فیلمساز برنده کن درگذشت

ارمانو اولمی کارگردان ایتالیایی برنده جایزه نخل طلای کن و شیر طلای ونیز و همچنین همکار عباس کیارستمی و کن لوچ در فیلم سه اپیزودی «بلیت ها» در سن ۸۷ سالگی درگذشت. اولمی از دهه ۱۹۸۰ اداره مدرسه فیلم «ایپوتسی چینما» را بر عهده گرفت. علت مرگ این سینماگر ایتالیایی دقیق مشخص نیست، اما ظاهرا مدتی درگیر بیماری بوده است. اولمی با فیلم «درخت چوب سندل» جایزه اصلی جشنواره کن ۱۹۷۸ را از آن خود کرد.

اولمی فعالیت حرفه ایش را با ساخت مستندهای کوتاه آغاز کرد و اغلب با نابازیگرها همکاری داشت. او همچنین در سال ۱۹۸۸، جایزه شیر طلای ونیز را برای فیلم «افسانه دایم الخمر مقدس» با بازی روتخر هاور به دست آورد.

داستان فیلم بر اساس تالیف نویسنده اتریشی یوزف روت روایت می شود و ماجرای مرد بی خانمانی را به تصویر می کشد که زیر پل های پاریس زندگی می کند. بعد از دریافت وامی کوچک از غریبه ای ناشناس، قهرمان داستان می کوشد قرضش را پس بدهد اما روند اتفاقات و اعتیادش به الکل مانع می شوند.

اولمی با ساخت «درخت چوب سندل» به دنیای رو به نابودی دهقانان ادای دین کرد. او در این فیلم سختی ها و زیبایی زندگی دهقانان اواخر قرن نوزدهم در شهر برگامو واقع در شمال ایتالیا را به تصویر کشیده است.

 

منبع: icinema.ir

بازدید کلی ۲۴ , بازدید امروز ۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.