یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

کارگردان ایرانی فیلم جدید مل گیبسن خواستار توقیف نسخه تهیه‌کننده شد

کارگردان ایرانی فیلم جدید مل گیبسن خواستار توقیف نسخه تهیه‌کننده شد

فرهاد صفی نیا نویسنده و کارگردان فیلم «پرفسور و دیوانه» با بازی مل گیبسن و شان پن روز گذشته (چهارشنبه) شکایتی را مبنی بر توقیف نسخه ای که توسط تهیه کننده تدوین شده، به دادگاه تسلیم کرد. این فیلمساز ایرانی مقیم امریکا کمپانی «ولتج پیکچرز» را به نقض حقوقش در مورد فیلمنامه این پروژه که روایتگر داستان شکل گیری واژه نامه انگلیسی آکسفورد است متهم کرده است. صفی نیا مدعی است هیچ گاه امتیاز فیلمنامه اش را به تهیه کنندگان این پروژه سینمایی واگذار نکرده و عجیب تر آن که اصلا قرارداد رسمی برای کارگردانی این فیلم امضا نکرده است.

به گزارش «ورایتی»، در دادخواستی که تسلیم دادگاه شده، صفی نیا کل فیلمنامه ۱۲۶ صفحه ایش را ضمیمه پرونده شکایتش کرده است. از آن جایی که سرنوشت اکران این فیلم با مانع جدی روبه روست و احتمالا روی پرده سینما دیده نخواهد شد، فیلمنامه اش از همین حالا در فضای مجازی در دسترس کاربران اینترنت قرار گرفته است.

صفی نیا همچنین اتهاماتی را مبنی بر خودداری ولتج پیکچرز از ضبط صحنه های ضروری در دانشگاه آکسفورد و نهایتا سلب اختیار ساخت فیلم از او مطرح کرده است. این فیلمنامه نویس و تهیه کننده مقیم امریکا می گوید نسخه ای از فیلم که به سلیقه تهیه کننده تدوین شده، با نسخه دلخواه او مغایر است.

همان طور که قبلا گزارش شد مل گیبسن بازیگر و تهیه کننده این پروژه سینمایی هم با کمپانی ولتج پیکچرز دچار اختلاف جدی شده و مدتی پیش، از این کمپانی به اتهام عدم پایبندی به تعهدات قراردادی پروژه «پرفسور و دیوانه» و همچنین در پیش گرفتن رفتارهای شیادانه شکایت کرده بود.

سال ۱۹۹۸، کارگردان برنده اسکار امتیاز اقتباس سینمایی از کتاب سایمن وینچستر را خریداری کرد. بیش از یک سال پیش اعلام شد گیبسن قصد دارد بعد از دو دهه انتظار، بالاخره پروژه اقتباسی مورد علاقه اش را مقابل دوربین ببرد. گیبسن تصمیم گرفت نویسندگی و کارگردانی این پروژه را به صفی نیا بسپارد. اولین همکاری مشترک این دو به نگارش فیلمنامه «آخرالزمان/ آپوکالیپتو» (۲۰۰۶) برمی گردد.

صفی نیا که نویسندگی سریال تلویزیونی «رییس» را در کارنامه دارد، کمپانی ولتج را به فروش غیرقانونی فیلم در بازار فیلم کن و بازار جشنواره بین المللی فیلم تورنتو متهم کرده است. او همچنین مدعی است این کمپانی حق پخش «پرفسور و دیوانه» را به «نتفلیکس» واگذار کرده است.

صفی نیا علاوه بر درخواست توقیف این فیلم، خواستار صدور مجوز انهدام نسخه تهیه کننده از سوی دادگاه شده است.

 

منبع: icinema.ir

بازدید کلی ۳۷ , بازدید امروز ۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.