یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

احتمال بازگشت کنسرت نمایش «سی» بعد از محرم و صفر

احتمال بازگشت کنسرت نمایش «سی» بعد از محرم و صفر

محمدحسین توتونچیان مدیر برگزاری پروژه «سی» می گوید در حال رایزنی و تلاش برای گرفتن مجوزِ اجرای مجدد هستند و احتمالا بعد از ماه های محرم و صفر بار دیگر روی صحنه می روند.
کنسرت- نمایش «سی» با حضور همایون شجریان خواننده، سهراب پورناظری نوازنده و سحر دولتشاهی، بهرام رادان، مهدی پاکدل، بانیپال شومون، حسین صوفیان، دلنیا آرام و صابر ابر بازیگران، روز گذشته سه شنبه ۲۱ شهریور، سی اُمین اجرای خود را در فضای باز مجموعه سعدآباد پشت سر گذاشت، این پروژه در هر شب از اجرای خود میزبان ۴۰۰۰ مخاطب و در مجموع ۱۲۰۰۰۰ نفر بوده است؛ با بلیتی مابین ۲۵ تا ۱۹۵ هزار تومان.
محمدحسین توتونچیان مدیر برگزاری این پروژه، موسسات فرهنگی- هنری دل آواز و بارانا تهیه کنندگان آن و اسپانسرشان شرکت سامسونگ بوده است، برگزارکنندگان این کنسرت- نمایش در تلاشند تا پس از محرم و صفر نیز اجرایشان را ادامه دهند و اگر مسئولان سیاسی و انتظامی شهرستان ها موافقت کنند، مایلند در اماکن فرهنگی- تاریخی سایر نقاط ایران هم روی صحنه بروند.
توتونچیان در مورد تعداد تماشاگرانی که در مجموع به تماشای این کنسرت- نمایش نشستند گفت: «ما «سی»  اجرا را پشت سر گذاشتیم و در هر شب، میزبان ۴۰۰۰ نفر بودیم و در مجموع ۱۲۰ هزار نفر از این برنامه دیدن کردند.»
او در مورد علت انتخاب مجموعه سعدآباد برای اجرای کنسرت- نمایش «سی»، جدا از آن چه در نشست خبری (اینجا بخوانید) اعلام شد، تصریح کرد: «نبودن سالنی سربسته با ظرفیت ۴۰۰۰ نفر در انتخاب مجموعه سعدآباد موثر بود اما این نه اولین دلیل که آخرین آن هاست. مسئله اول ماهیت فرهنگی- تاریخی این مکان و نسبت آن با ماهیت پروژه «سی» بود. یعنی فضایی که به واسطه مکان ساخته شد با فضایی که اثر می خواست برای مخاطب بسازد کاملا همخوانی داشت. مسئله دوم استفاده از تکنولوژی ۳D مپینگ بود که روی کاخ ملتِ مجموعه سعدآباد به خوبی جواب  داد و همین طور قابلیت بالای این بنا برای اجرای میزانسن های مدنظر کارگردان، دیگر مزیت آن بود. ظرفیت، مسئله سوم بود. بزرگترین سالن ما در تهران، تالار وزارت کشور است که با احتساب صندلی هایی که به علت ایراد در چیدمانشان قابل فروش نیستند ۲۸۵۰ نفر ظرفیت دارد و سالن سربسته دیگری هم نبود که به عنوان مثال ظرفیتی ۴۰۰۰ هزار نفری داشته باشد.»
توتونچیان ادامه داد: «در طول ۳۰ اجرا، هر شب ۴۰۰۰ نفر این اجرا را دیدند و من بازخوردی جز حیرت و شگفتی از آن ها نگرفتم و این نکته ای بود که همه مخاطبان اعم از هنرمندان و سیاستمداران در آن مشترک بودند. شبی که میزبان محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه بودیم، بعد از تمام شدن اجرا در ساعت یک بامداد وقتی به او خسته نباشید گفتیم، پاسخ داد؛ نه تنها خسته نیستم که از همیشه شاداب ترم!»
مدیر سایت  فروش بلیت ایران کنسرت در مورد انتقاداتی که نسبت به سطح بالای قیمتِ سقف این کنسرت- نمایش؛ ۱۹۵ هزار تومان، وجود داشت توضیح داد: «اولا این ماجرایی نیست که برای اولین بار رخ داده باشد و اگر به همان سایت ایران کنسرت مراجعه کنید می بینید که پیشتر در کنسرت شهرام ناظری بلیت ۱۹۵ هزار تومانی داشته ایم و همین الان نیز اُپرای «عشق و عقل و آدمی» سقف بلیتش ۲۰۰ هزار تومان است. نکته دیگر این که ما در «سی» کفِ بلیت را ۲۵ هزار تومان در نظر گرفتیم تا دانشجویان یا کسانی که می خواهند کم تر هزینه کنند هم به دلیل مسائل مالی با مشکلی مواجه نشوند. نکته سوم این که چرا هزینه هایی را که برای این پروژه شد نمی بینید و توجه نمی کنید کدام برنامه بوده که در این حد برای اجزای مختلفش هزینه شده باشد؟ و مسئله آخر این که اگر اعتراضی نسبت به این ماجرا از سمت مخاطبان وجود داشت قطعا شاهد استقبال مردم نبودیم و بلیت ها فروش نمی رفت که این طور نشد و عکسش را شاهد بودیم.»
توتونچیان در مورد نظر شخصی خودش نسبت به این که پروژه «سی» در کدام دسته بندی قرار می گیرد و نمایش موزیکال است یا اُپرا یا چیزی دیگر گفت: «قطعا هیچ کدام این ها نیست و نمی شود نامی جز کنسرت- نمایش برایش گذاشت. شما باید به وزن و جایگاه افراد توجه کنید، وقتی نام همایون شجریان در میان است نمی توان نام اثری را که او در آن می خواند، نمایشِ موزیکال گذاشت و من جز کنسرت- نمایش نام دیگری برایش نمی شناسم.»
او در مورد امکان تمدید اجرای پروژه «سی» در تهران هم توضیح داد: «قطعا با توجه به سرد شدن هوا دیگر امکان اجرا در مجموعه سعدآباد وجود ندارد و در حال رایزنی و تلاش برای گرفتن مجوزِ اجرا در جایی دیگر هستیم تا احتمالا بعد از ماه های محرم و صفر بار دیگر روی صحنه برویم.»
توتونچیان در مورد امکان اجرا در شهرستان ها هم افزود: «ما از این که این اثر را در دیگر مکان های فرهنگی و تاریخی کشورمان اجرا کنیم استقبال می کنیم ولی طبیعتا اجرا در شهرستان ها نیاز به همکاری استانداران، مراجع انتظامی، دادستانی و امامان جمعه دارد و ما پیشاپیش آمادگی مان را اعلام می کنیم.»
او در پایان گفت: «بی شک این سطح از استقبال مردم جای تشکر و قدردانی دارد.»
کنسرت- نمایش «سی» سه شنبه ۲۱ شهریور آخرین شب اجرای خود را در فضای باز کاخ سعدآباد پشت سر خواهد گذاشت و اگر شرایط آن گونه که برگزارکنندگانش می خواهند پیش برود، احتمالا بعد از محرم و صفر نیز روی صحنه خواهد رفت.

منبع: khabaronline.ir

بازدید کلی ۵۰ , بازدید امروز ۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.