شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶

محسن چاوشی ۳۸ ساله شد+بیوگرافی و آهنگ

محسن چاوشی ۳۸ ساله شد+بیوگرافی و آهنگ

محسن چاوشی حسینی (زادهٔ ۸ مرداد ۱۳۵۸ در خرمشهر) موسیقی دان، ترانه سرا، آهنگساز ،تنظیم کننده و خواننده پاپ و راک اهل ایران است.

زندگی نامه
محسن چاوشی متولد خرمشهر است، اما اصلیت پدر و مادر او به کردستان بر می گردد که با توجه به شرایط کاری پدرش که کارمند شرکت نفت بود به خرمشهر مهاجرت کردند و محسن در خرمشهر متولد شد. وی فرزند پنجم خانواده و دارای دو خواهر و سه برادر است. بعد از اشغال خرمشهر در زمان جنگ،خانواده او به شهرهای کرمانشاه،مشهد،قزوین،کرج و نهایتاً تهران مهاجرت کردند.

دوران فعالیت 

محسن چاوشی پس از دریافت دیپلم حسابداری و اتمام دوره سربازی، فعالیت حرفه ای خود را در زمینه موسیقی در سال ۱۳۸۲ با آلبوم نفرین آغاز کرد. از وی تا کنون بیش از ۱۴۰ قطعه موسیقی شنیده شده است، که شامل ۱۰ آلبوم و نیز چندین تک آهنگ است.

او همچنین آهنگساز و خواننده ترانه های فیلم سنتوری از ساخته های داریوش مهرجویی بوده است. محسن چاوشی درباره ی نحوهٔ ضبط صدایش برای آهنگهای فیلم سنتوری میگوید: «چاره ای جز این نداشتم که در خانه و در یکی از اتاق هایمان کار ضبط را انجام بدهم. به کمک مادرم یک پتو را با میخ به جلوی پنجره زدیم و دیوارها را هم با پتو پوشانیدم تا صدا نپیچد. مادرم از اتاق بیرون رفت و با یک پتو از بیرون، در اتاق را پوشاند. خودم هم از این طرف در، یک پتو آویزان کردم تا بتوانم در نهایت فضایی را در اختیار داشته باشم که در آن بشود وکال گرفت. بعد از همه این ماجراها، پتو را کشیدم روی سرم و در همان شرایط خواندم و همه وکال را ضبط کردم. از زیر پتو که بیرون آمدم، «علی سنتوری» به دنیا آمده بود. همان نسخه هم نهایی شد و پخش شد»

کنسرت

از زمان پخش آلبوم نفرین تا به امروز،شایعات زیادی مبنی بر برگزاری کنسرت توسط چاووشی شنیده شده است و عده ای دست به سوء استفاده های این چنینی زده اند.محسن چاووشی دلیل برگزار نکردن کنسرت را نداشتن مجوز (تا پیش از آلبوم یه شاخه نیلوفر) و امکانات کم (به طور کلی تر) معرفی می کند.با این حال،در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ طی نامه ای به هوادارانش اعلام کرد در حال جمع کردن بند و نوشتن پارت است و کنسرتی بعد از پخش آلبوم ژاکت برگزار خواهد کرد،اما بعد از گذشت مدتی از آن زمان و بیرون آمدن ژاکت این اتفاق رخ نداد و تاکنون رخ نداده است.در حال حاضر شهاب اکبری مسئول جمع کردن گروه برای چاووشی است.احتمال دارد که پیش از او فرد دیگری مسئولیت این کار را بر عهده داشته است.شاید هیچ خواننده مطرحی پیدا نشود که با گذشت ۱۰ سال از مطرح شدن نام و فعالیتش،کنسرتی برگزار نکرده باشد.همین باعث شده عده ای بگویند چاووشی توان اجرای زنده را ندارد.خود او اما گفته است،بهتر از هر کسی در اجرای زنده مهارت دارد.

جوایز

در هفتمین دوره جشنواره ی بین المللی کرافیلم،جایزه بهترین موسیقی متن فیلم به محسن چاووشی و اردوان کامکار برای فیلم سنتوری رسید.
در جشنواره حافظ، جایزه بهترین موسیقی متن فیلم به محسن چاووشی برای فیلم سنتوری رسید.
در نخستین جشنواره سالانه موسیقی ما، جوایز بهترین آهنگسازی پاپ، بهترین آلبوم پاپ (من خود آن سیزدهم)، بهترین ترانه پاپ (غلط کردم غلط) و بهترین تیتراژ (واسه آبروی مردمت بجنگ) به همراهی فرزاد فرزین، در بخش مردمی به محسن چاووشی تعلق گرفت.

آخرین آهنگ محسن چاوشی به نام «هوام دوباره پسه» که برای فصل دوم سریال «شهرزاد» ساخته شده را بشنوید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.