چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

نیکوکاران پرطرفدار

ورود به فعالیت های اجتماعی در قالب امور خیریه، برنامه های آموزشی، بالا بردن سطح آگاهی مردم در زمینه های ضروری، مبارزه با فقر، حمایت از افراد خاصی در جامعه (بیماران، افراد معتاد و..) و تمامی امور مشابه؛ اتفاقی است که شاید با حضور یک چهره شناخته شده، خیلی بیشتر در چشم انظار عمومی دیده، پذیرفته و البته مورد استقبال واقع شود.

برای ذکر مصداق های عینی، راه دوری نمی رویم. در ایران، هنرمندان و ورزشکاران بسیاری هستند که فعالیت جدید در زمینه مسائل اجتماعی چه در فضای خیریه و چه در دیگر زمینه ها داشته و دارند. حضور در قامت سفرای یونیسف، با عنوان های متفاوت هموراه نقش پررنگی در کنار فعالیت های حرفه ای آنها داشته و طبیعی است که این فعالیت ها با اقبال عمومی مواجه شده و چه بسا در بسیاری موارد برای حل معضلی یا دست کم تعدیل آن مسئله و جلب توجه عموم، تاثیرگذار بوده است.

علی دایی

در فاصله سال های ۱۹۹۷ میلادی تا ۱۹۹۹ علی دایی به عنوان سفیر صلح یونیسف برگزیده شد. عنوانی که چندی بعد مهتاب کرامتی از آن خود کرد. علی دایی اما در زمانی که پرچمدار سفیر صلح یونیسف بود، فعالیت های ویژه ای را در پی پیشبرد اهداف این موسسه در برنامه کارهای خود قرار داد. همین دو سال پیش بود که موسسه بین المللی «صلح»، به پاس خدمات علی دایی از او قدردانی کرد و نشان صلح یونیسف را بر سینه وی زد.
لازم به ذکر است، فعالیت های اجتماعی علی دایی تنها در برنامه های یونیسفی او خلاصه نشد. علی دایی و همسرش بارها با حضور در موسسات خیریه بهنام دهش پور، حضور پررنگی دارد. علی دایی کمک های بسیاری هم به موسسه محک می کند. گفته می شود آقا یگل جهان، بیش از ۱۰۰ کودک را به فرزندی پذیرفته است. شهریار همچنین مدرسه ساز معروفی هم هست. ضمن اینکه در ستاد دیه هم برای آزادی زندانیان غیرعمد دستی بر آتش دارد.

کتایون ریاحی

سال ۱۳۹۱ بود که خانم ریاحی، بنیاد «کیش مهر کتایون» یا همان بنیاد «کمک» را افتتاح کرد. این بنیاد با هدف کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی که نیازمند عمل جراحی و کاشت حلزون گوش هستند، راه اندازی شد. بیشترین فعالیت این بنیاد به مدیریت کتایون ریاحی، شناسایی کودکان ناشنوا البته به کمک سازمان بهزیستی است و در مرحله بعد، بیشترین هزینه جراحی این بچه ها از طریق این بنیاد پرداخت می شود.

البته خدماتی که بنیاد «کمک» ارائه می دهد تنها در این یک مورد خلاصه نمی شود. اهداف فرهنگی، هنری، پژوهشی و علمی که در قالب خدمات مشاوره ای، مددکاری و برگزاری کلاس های آموزشی ارائه می شود از دیگر فعالیت های اجتماعی بنیاد «کمک» کتایون ریاحی است که این روزها حسابی در عرصه بازیگری کم کار شده و بیشتر وقت خود را صرف این فعالیت ها می کند.

مهناز افشار

حضور مهناز افشار در خیریه های متعدد برای حمایت از افراد نیازمند در زمینه های مختلف اتفاقی نیست که به چشم مردم نیامده باشد. با این حال می توان جدی ترین فعالیت اجتماعی مهناز افشار را در موضوع کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» پررنگ کرد.

این کمپین که برای حمایت از کودکان بدسرپرست تشکیل شده است، با هدف آشنایی مردم با مصادیق بر سرپرستی و درخواست از قانون گذار جهت حمایت از کودکان بی پناه که تحت شکنجه روحی و جسمی خانواده های نالایق خود قرار می گیرند، برنامه های خود را با کمک هنرمندان پیش می برد که در این کمپین شاید فعال ترین عضو حاضر، مهناز افشار باشد.

حمید فرخ نژاد

هنوز چند روزی از دریافت جایزه سیمرغ بلورین حمید فرخ نژاد نگذشته بود که خبر حضور او در قامت سفیر حسن نیت بیماری هاینادر روی خروج خبرگزاری ها رفت. سال ۹۰ بود و علی داوودیان مدیرعامل این بنیاد در گفت و گویی اعلام کرد: «ما از آدم هایی که مردمی هستند و دغدغه های جامعه برایشان اهمیت دارد، خواستیم قدم رنجه کنند که خوشبختانه حمید فرخ نژادبا یک تماس، دعوت ما را قبول و چنین شرایطی را فراهم کرد.» به این ترتیب، حمید فرخ نژاد هم وارد عرصه فعالیت های اجتماعی متفاوتی شد که نام او را در فهرست فعالان این حوزه قرار داد.

تینا پاکروان

تینا پاکروان از جمله هنرمندانی است که حضور پررنگی در عرصه فعالیت های خیریه ای دارد. البته شاید با این تفاوت که وی فعالیت حرفه ای خودش را با این برنامه ها تلفیق کرده تا از توانایی هنری اش هم برای پیشبرد این فعالیت های اجتماعی نهایت بهره را برده باشد. او با خیریه «کامرانی» همکاری تنگاتنگی دارد. به جز حضور در برنامه های این خیریه، تینا پاکروان، مستندی را با عنوان «من هستم شما هم باشید» برای این بنیاد خیریه ساخته که اتفاقا عنوان آن را از عینا شعار همین خیریه گرفته است.

در این مستند هنرمندانی از جمله مهناز افشار، سحر دولتشاهی و پیمان معادی مقابل دوربین تینا پاکروان رفته اند و مشاهدات خود را از مجموعه فعالیت های خیریه «کامرانی» بازگو کرده اند. تینا پاکروان چندی پیش درباره فعالیت های خیریه «کامرانی» و نوع همکاری اش با آن این طور توضیح داد: مدتی مشغول برگزاری بازارچه خیریه «کامرانی» بودم که بعد از ۵۰ سال تصمیم گرفته شد بازارچه ای راه بیفتد.بنیاد خیریه «کامرانی» ۶۰۰ زن بی سرپرست و سالمند را نگهداری می کند که البته مراکز درمانی نیز دارد.

بهرام رادان

چند سال پیش بود که به عنوان اولین سفیر ایرانی برنامه جهانی غذا در مبارزه علیه گرسنگی منصوب شد. در همان زمان طی گفت و گویی اعلام کرد: «می خواهم سهمی در تلاش جهانی برای ساختن دنیای عاری از گرسنگی داشته باشم.» بازدیدهای میدانی از پروژه های برنامه جهانی غذا یکی از فعالیت های بهرام رادان بوده است. انتصاب بهرام رادان به این سمت، در سال ۱۳۸۹ اتفاق افتاد.

مهتاب کرامتی

اگرچه به عنوان سفیر حسن نیت یونیسف انتخاب شد اما فعالیت های اجتماعی اش تنها در این مسیر محدود نشد. فقط کافی است گریزی کوتاه به صفحه شخصی او در اینستاگرام بیندازید تا شدت فعالیت هایش را دریابید. فعالیت های مهتاب کرامتی در مسیر حمایت از حقوق کودکان بیش از سایر موارد پررنگ شد.

با این حال درباره سایر فعالیت های مهتاب کرامتی می توان به حضور در کمپین هنرمندان برای روز درختکاری، برنامه های خیریه مختلف مانند بازارچه های نوروزی، کمپین هایی درباره ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، جشنواره های خوراکی خیریه ای با عنوان «با دستان کوچک خانه ای بزرگ بسازیم»، سفیر یاری بیماران ام اس، همکاری با انجمن ام اس ایران، کمپین حمایت از سینمای ملی، فعالیت در هفته جهانی تغذیه با شیر مادر و همکاری با یونیسف در راستای حمایت از حقوق کودکان در خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره ای کرد. با این اوصاف با قطعیت می توان مدعی شد که مهتاب کرامتی یکی از فعال ترین چهره های سرشناس در زمینه برنامه های خیریه و اجتماعی است.

بهنوش بختیاری

بدون شک یکی از فعالان عرصه فعالیت های خیریه و البته برنامه های اجتماعی است. همین چند ماه پیش بود که در برنامه «ماه عسل»، شجاعت به خرج داد و از پشت تریبونی همچون رسانه ملی، از احسان علیخانی خواست تا برای حمایت از ترنس ها، تلاش کند. مصاحبه های متعدد بهنوش بختیاری علاوه بر اینکه حسابی در زمینه حمایت از ترنس ها فعال است، به عنوان سفیر انجمن ایدز هم انتخاب شده است.

سعید آقاخانی

شاید کمتر کسی از این موضوع خبر داشته باشد که سعید آقاخانی هم دستی بر آتش فعالیت های اجتماعی در قالب برنامه های خیریه دارد. موضوعی که اولین بار در برنامه «خندوانه» مطرح شد تا پرده از فعالیت های اجتماعی سعید آقاخانی را منحصر به خود کرده است. تلاش های سعید آقاخانی برای کمک به مشکل فراگیر اعتیاد تا جایی پیش رفت که فیلم «لامپ ۱۰۰» به کارگردانی او ساخته شد.

منبع: ماهنامه دیار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.