چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

محمد نادری: در سری جدید «دورهمی» حضور نخواهم داشت

محمد نادری: در سری جدید «دورهمی» حضور نخواهم داشت

محمد نادری در مورد دلیل حضور نداشتن در بخش جدید «دورهمی» تاکید کرد جنس کار به گونه ای بود که شاید در طولانی مدت تماشاگر را خسته می کرد و او در مقام بازیگر مایل نبوده به تکرار بیفتد.

نادری اگرچه تحصیلات آکادمیک و خاستگاهش تئاتر است، اما با نقش هوشنگ در سریال «شمعدونی» و نقش های کاپیتان و جانی در برنامه «دورهمی» به عموم مردم معرفی شد.

اولین اثری که موجب دیده شدن شما در تلویزیون شد نقش هوشنگ در سریال «شمعدونی» به کارگردانی سروش صحت بود. هوشنگِ «طپانچه خانم» و هوشنگ «شمعدونی» از نظر شما تنها در نام مشترک اند یا شباهت دیگری هم دارند؟

هوشنگِ «طپانچه خانم» مردی است که به خاطر مطامع مالی و میل به تصاحب ثروت اخترالسلطنه با او ازدواج کرده است. در حالی که از آن سو با قُمری کلفت تهرانی اخترالسلطنه هم ارتباط دارد و او را تهییج می کند که ماه منیر دختر اخترالسلطنه را مسموم کند.

هوشنگ از نظر من یک دون ژوان است که تلاش می کند زیرکانه به اهداف خود برسد و فاصله بسیار زیادی با هوشنگ مظاهری ساده دل ِ «شمعدونی» دارد که بیش از هر چیز براساس راهنمایی های کودک درونش حرکت می کرد.

در سری جدید آیتم های نمایشی برنامه «دورهمی» حضور خواهید داشت؟

خیر. در سری جدید حضور نخواهم داشت و این تصمیم را از چند وقت پیش و زمانی که حضور در نمایش «حادثه در ویشی» را پذیرفتم گرفتم. حضور در این نمایش به این منزله بود که دیگر نتوانم در «دورهمی» باشم چون اجرای آیتم های نمایشی «دورهمی» به این صورت بود که باید ریِل تایم اجرا می کردیم و نمی شد کات بدهند یا سکانس ها را این طرف و آن طرف کنند. شیوه کار این گونه بود که باید از ساعت هفت غروب جلوی دوربین و تماشاگران حاضر در استودیو شروع به اجرا می کردیم  و بدون قطع تا هشت و نیم یا نه شب ادامه می دادیم. این اتفاق سه روز در هفته رخ می داد و به واسطه آن نمی توانستم پیشنهادهای تئاتر را بپذیرم، اما چون تصمیم گرفته بودم در سری جدید نباشم پیشنهاد بازی در «حادثه در ویشی» را قبول کردم.

چه شد که به این تصمیم رسیدید؟

این تصمیم به چند دلیل گرفته شد. لازم است بگویم که به شدت از پدید آمدن امکان کار با مهران مدیری خرسندم و این همکاری جزو افتخارات کارنامه هنری ام است، اما دوست نداشتم به تکرار بیفتم. جنس کار به گونه ای بود که شاید در طولانی مدت تماشاگر را خسته کند از این منظر که باز بخواهد منِ محمد نادری را ببیند. این تصمیمی بود که در حیطه بازیگری گرفتم و ترجیح دادم تکرار نشوم و این فرصت را داشته باشم که بتوانم در نقش های دیگر اعم از تئاتر یا تصویر بازی کنم. اتفاقی که رخ می دهد این است که وقتی شما با یک نقش دیده می شوید باور کردنتان در نقش های دیگر برای مخاطب دشوار می شود. بنابراین این تصمیم را گرفتم.

البته خبردار هم شده ام که دوستان برای سری جدید «دورهمی» یک خانه تکانی هم انجام داده اند و به جز سروش جمشیدی و سیامک انصاری بقیه بازیگران عوض خواهند شد.

از این که نقش کاپیتان و جانی را بازی کردید پشیمان نیستید؟

خیر به هیچ عنوان. در بدو امر مهراب قاسم خانی از من دعوت به همکاری کرد و من به شدت هر دو نقش را دوست داشتم اگر چه کاپیتان را بیشتر. آن گروه و آن ترکیب بازیگران نیز واقعا مثل خانواده من بودند ولی بازیگر ناچار است در نقطه ای رنج کار نکردن با مهران مدیری را به جان بخرد تا بتواند برنامه ای را که برای آینده کاری اش دارد اجرا کند.

مدتی با «دورهمی» مهمان مردم بودم و امیدوارم با توجه به آسیب هایی که این جنس از کار را تهدید می کند از جمله نبود فرصت تمرین، دیر رسیدن متن و نبود فرصت برای پخته کردن متن ها مردم حاصل آن را دوست داشته باشند هر چند که رفتن مهراب قاسم خانی هم به عنوان نویسنده ای توانا برای ما اذیت کننده بود، اما مخاطبان کمی و کاستی ها را بر ما می بخشایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.