سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶

کارگردان نابغه سینمای جهان ۷۴ ساله شد

کارگردان نابغه سینمای جهان ۷۴ ساله شد

مارتین اسکورسیزی کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده، بازیگر و تاریخ دان ایتالیایی آمریکایی فیلم و سینما است. این کارگردان شهیر سینمای آمریکا، عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب، جایزه بفتا، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا و البته جشنواره کن، جشنواره فیلم ونیز و انجمن های مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروف ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه امی است.

اسکورسیزی ۱۷ نوامبر ۱۹۴۲ در کویینز نیویورک منطقه ایتالیایی های آمریکا به دنیا آمد. نیویورک دهه ۴۰ و ۵۰ محل جنایت کاران و گانگسترهای قومیت های مختلف بود. اسکورسیزی در محله هایی بزرگ شد که پاتوق ایتالیایی هایی خلاف کار بود و همین عامل باعث شد تا در شخصیت اسکورسیزی همیشه ردی از گانگسترها به جای بماند و نمود عینی این واقعیت هم دیالوگ معروف یکی از فیلمهایش به نام “رفقای خوب” است که شخصیت اصلی فیلم در بخشی که هنوز نوجوان است چنین می گوید که برای من گانگستر بودن بهتر از رئیس جمهور آمریکا شدن است. با دانستن این واقعیت که جامعه و اجتماع بی رحم است و با دانستن این واقعیت تلخ که همیشه ضعیف تر نابود می شود اسکورسیزی رشد کرد و به فیلم سازی محبوب بدل گشت.

او تنها فرزند خانواده اش بود و پدر و مادرش، چارلز و کاترین اسکورسیزی هر دو در صنعت پوشاک مشغول بودند. اما مارتین کودک نحیف و رنجوری بود که اکثر اوقات به خاطر بیماری آسم در خانه به سر می برد. در کودکی مذهب و حضور در کلیسا مهمترین وجه زندگی اسکورسیزی را تشکیل می دادند. اما در دوران نوجوانی با رفتن به سینما و دیدن فیلمهای آن زمان به همراه پدرش هوای سینما به سرش زد.

به همین خاطر آرزوی اصلی اش که کشیش شدن بود را رها کرد و از مدرسه علوم مذهبی مستقیماً به دانشگاه فیلمسازی نیویورک رفت تا در سال ۱۹۶۶ مدرک تحصیلی اش را دریافت کند. پدر و مادر اسکورسیزی که از همان ابتدا از فیلمساز شدن مارتی تعجب کرده بودند و حتی به طعنه می گفتند که او دیوانه شده هست! به تدریج در فیلمهای پسرشان، خودشان نیز نقشهای کوتاهی را بازی می کرده اند که از آن جمله می توان به بازی هر دو در “رفقای خوب” اشاره کرد.

در بسیاری از رده بندی های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنیان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می شود.

او را با فیلمهای ماندگارش، خیابان های پایین شهر، راننده تاکسی، گاو خشمگین، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می شناسند. اسکورسیزی اسکار کارگردانی اش را برای فیلم موفق “رفتگان” به دست آورد.

نکته جالب توجه در مورد رکورد منحصربه فرد او اینکه، از ۶ فیلم اسکورسیزی که در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده است، ۵ فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم جایزه بفتا، جایزه گلدن گلوب و جایزه اسکار شدند و در این بین جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای “رفتگان” و جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای سه فیلم “دار و دسته های نیویورکی” و “رفتگان” و “هوگو” دریافت کرده است.

منبع: ۲۴ آنلاین

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.