جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶

نکاتی جالب درباره مارلون براندو که نمی‌دانستید

نکاتی جالب درباره مارلون براندو که نمی‌دانستید

مارلون براندو را به عنوان یکی از مشهورترین بازیگران دنیا می شناسیم. این  بازیگر هالیوودی در ۳ آپریل ۱۹۲۴ متولد شد. نام او همیشه در فهرست بازیگران برتر تمام دوران به خاطر کارهای افسانه ای که انجام داده قرار می گیرد. در هنگام شروع به کار حرفه ای، مارلون براندو تحت تعلیماستلا ادلر Stella Adller در «اکتورز استودیو» Actors’ Studio به مدیریت لی استراسبرگ Lee Strasberg قرار گرفت. از میان برترین کارهای او می توان به «پدرخوانده» The Godfather، «اتوبوسی به نام هوس» A Streetcar Named Desire، «در بارانداز» On the Waterfront، «وحشی» The Wild One، «اینک آخرالزمان» Apocalypse Now، «انعکاس در چشمان طلایی» Reflections in a Golden Eye و «ژولیوس سزار» Julius Caeserاشاره کرد. قضیه نپذیرفتن جایزه اسکار براندو برای بازی حزن انگیزش در نقش ویتو کورلئونه در فیلم «پدرخوانده» به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا Francis Ford Coppola زبانزد همه بود. در واقع دلیل او اعتراض به رفتاری بود که صنعت فیلمسازی  با بومیان آمریکا داشت.

بی شک او با دارا بودن استعدادهای بسیار یکی از مشهورترین بازیگران در صنعت فیلمسازی به شمار می آید، اما در کنار این ها، براندو دمدمی مزاج نیز بود. به مناسب تولد او که در ماه آوریل است در اینجا لیستی از برخی عجیب ترین و دیوانه وارترین حقیقت ها درباره او را تهیه کرده ایم.

۱. مارلون براندو در دوران دبیرستان به خاطر موتورسواری در راهروی مدرسه اخراج شد.

۲. قبل از بازیگر شدن، او به عنوان تکنسین آسانسور در یک فروشگاه بزرگ برای چهار روز در هفته  مشغول به کار بود. اما به خاطر خجالتی بودن از اعلام ورودش به طبقه مخصوص لباس زیر شغلش را ترک کرد.

۳. براندو بعد از حضور در فیلم های سینمایی دارای دو اسم مستعار شد؛ باد Bud و آقای مامبلز  Mr. Mumbles (mumble یعنی با دهن بسته سخن گفتن). فرانک سیناترا Frank Sinatra خواننده معروف امریکایی لقب آقای مامبلز را به او داد.

۴. یک بار در یک مهمانی شام در دهه ۱۹۶۰ مارلون براندو بسیار عجیب و غیرعادی رفتار کرد. او از تک  تک مهمانان خواست که برهنه شوند و خودش نیز چنین کرد.

 

۵. همه بازیگران در آرزوی به دست آوردن جایزه اسکار هستند، و اگر بخت با آن ها یار باشد و زمانی برنده اسکار شوند با جایزه شان مثل یک گنج باارزش رفتار خواهند کرد. اما مارلون براندو از تندیسی که برای فیلم «در بارانداز» کسب کرده بود به عنوان زیردری استفاده کرد. به جز این، او از قبول کردن جایزه اش برای «پدرخوانده» درمقابل نشان دادن اعتراضش به رفتار سینماگران نسبت به بومی های آمریکا صرف نظر کرد.

۶. در  سال ۱۹۹۵، هنگام مصاحبه با برنامه «لری کینگ لایو»، مارلون براندو  آقای لری کینگ را بوسید.

۷. این یکی معرکه است! مارلون براندو به مایکل جکسون آموزش بازیگری می داد.

۸. اگرچه او بازیگر با استعدادی بود، اما از حفظ کردن دیالوگ هایش سرباز می زد و نسبت به استفاده از فلش کارت برای بیان کردن دیالوگ ها لجاجت می کرد.

۹. براندو صاحب یک جزیره شخصی در اقیانوس آرام بود.

۱۰. مارلون براندو برای کم کردن وزنش از شیوه سروته شدن استفاده کرد، اما این روش موفقیت آمیز نبود و نزدیک بود در اثر بازگشت چربی به گلویش خفه شود.

۱۱. یک بار که براندو به باغ وحش رفته بود، با یک بوزینه مسابقه پرتاب کردن آب دهان به راه انداخت و برنده شد!

۱۲. این بازیگر برای رفتارهای عجیب و غریبش مشهور بود. یک بار به پت کویین Pat Quinn بازیگر گردنبندی هدیه داد که از جمجمه واقعی انسان ساخته شده بود.

۱۳. مارلون براندو حس شوخ طبعی عجیبی داشت. او به باد درکردن علاقه داشت تا جایی که به فکر ساخت خط تلفن تجاری به نام Dial-a-Fart افتاد که تماس گیرندگان باید اشخاص معروف را از روی صدای باد دادنشان تشخیص می دادند!

۱۴. مارلون براندو اشتهایی سیری ناپذیر برای غذا داشت. به همین خاطر همسرش درب یخچال را قفل و زنجیر می کرد.

۱۵. به سبب مشکل پرخوری اش، در حین فیلمبرداری «شورش در کشتی بونتی» Mutiny on the Bounty براندو ۵۲ شلوار پاره کرد.

۱۶. در حین نوشتن زندگی نامه اش، مارلون براندو با اورزولا اندرس Ursula Andress  تماس گرفت تا ببیند آیا هرگز با او رابطه جنسی داشته یا نه.

۱۷. وقتی مارلون براندو سوار مترو می شد، تکه ای نان در گوش هایش قرار می داد.

در کنار بازیگری، مارلون براندو تجربه (البته ناموفق) کارگردانی چند فیلم را نیز در کارنامه خود دارد. اولین کار او «سربازان یک چشم» One-Eyed Jacks در ژانر وسترن است. براندو در زمان خودش یکی از بازیگران با دستمزد بسیار بالا در هالیوود به حساب می آمد. در ۱۹۹۹، مجله تایم مارلون براندو را در لیست ۱۰۰ شخصیت مهم قرن در کنار دیگر بزرگان مثل چارلی چاپلین و مرلین مونرو قرار داد. براندو در ۱ جولای ۲۰۰۴ در حالی که طرفدارانش در سراسر جهان را در غم و اندوه فرو برد چشم از جهان فرو بست. او در مرکز پزشکی رونالد ریگان در آمریکا به علت نارسایی تنفسی درگذشت.

 

منبع: namava.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.