پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶

به مناسبت سالروز درگذشت ژول ورن/ از بیست هزار فرسنگ زیر دریا تا دور دنیا در هشتاد روز

به مناسبت سالروز درگذشت ژول ورن/ از بیست هزار فرسنگ زیر دریا تا دور دنیا در هشتاد روز

“ژول گابریل ورن” نویسنده، شاعر و نمایش نامه نویس فرانسوی ۲۵ مارس ۱۹۰۵ در شهر امیان فرانسه چشم از جهان فروبست.

وی بیشتر شهرتش را مدیون نگارش کتاب های ماجرایی اش است. کتاب هایی که دنیای داستان های علمی تخیلی را دگرگون کرد.

ژول ورن در در یک خانوادهٔ مرفه در منطقهٔ بندری شهر نانت فرانسه متولد شد. به خواست پدرش تحصیلاتش را در رشتهٔ حقوق به پایان برد، اما ذوق نمایشنامه نویسی و رمان نویسی او را بر آن داشت که کم کم به سوی ادبیات کشیده شود. اگر چه در ابتدا در این کار موفق نبود و از دیدگاه مالی هم در مضیقه قرار گرفته بود، اما پس از آن به سرعت پیشرفت کرد.

پنج گانهٔ مشهور او که دربرگیرندهٔ کتاب های سفر به مرکز زمین، بیست هزار فرسنگ زیر دریا و دور دنیا در هشتاد روز است، شهرتی جهان گیر به وی داد. او در مقام دومین نویسنده ای است که کتاب هایشان از سال (۱۹۷۹) تاکنون، بیشترین بازگردانی را به زبان های گوناگون جهان داشته اند. پیش و پس از او به ترتیب آگاتا کریستی و شکسپیر، نویسنده های انگلیسی جا دارند.

در آغاز آثار ژول ورن تنها در میان کودکان طرفداران و علاقه مندانی داشت تا آن که منتقد و نویسنده ای به نام مارسل موره چندین کتاب و رساله دربارهٔ ژول ورن نوشت و او را چنان که بود به دنیا معرفی کرد.

مارسل موره در دو کتاب: «ژول ورن بسیار شگفت انگیز» و «اکتشافات ژول ورن» ژول ورن را به دنیا شناساند و از آن به بعد دوستداران ادب با نظر جدی تری به ژول ورن می نگرند.

ژول ورن که هفتاد و هفت سال زندگی کرد، نزدیک به هشتاد داستان بلند و کوتاه و رسالهٔ پژوهشی و مقاله نوشته است. مانند تاریخ مصر و فرانسه و مستعمره هایش، تاریخ رهنوردیهای بزرگ و رهنوردیهای بزرگ، کریستف کلمب و افزون بر آن پانزده نمایشنامه نوشته که در آن دوره بر روی صحنه رفته است.

شهرت او با سه داستان بلند مشهورش پنج هفته در بالن و رهنوردی به میان زمین و از ماه به زمین آغاز شد. در عصری که نویسندگان خوش قریحه و چیره دستی چون بالزاک، دیکنز، الکساندر دوما، تولستوی، داستایوفسکی، تورگنیف، فلوبر، استاندال، جورج الیوت و امیل زولا و ده ها نویسنده نامدار دیگر زندگی می کردند، ژول ورن موفق شد جایگاه خود را به عنوان نویسنده و گردآور ورزیده در میان این مشاهیر تثبیت کند.

وی با پیش بینی های ارزنده و روشن بینانهٔ خود، چراغ راهنمای نوآوران و دانشمندان در نیم و حتی یک سده پس از آن گردید. امروزه کشتی هسته ای ناتیلوس به افتخار کشتی افسانه ای به همین نام در اثر نامدار او بیست هزار فرسنگ زیر دریا نامگذاری گردیده است.

ژول ورن در ۲۴ مارس ۱۹۰۵ پس از سالها بیماری بر اثر بیماری دیابت، در شهر امیان فرانسه درگذشت.

منبع: mizanonline.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.