سه شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۶

«آندره بوچلی» مسحور نوای تار ایرانی

«آندره بوچلی» مسحور نوای تار ایرانی

«آندره بوچلی» خواننده ای محبوب در بین ایرانیان است. ویژگی های شخصی وی، صدای بم و گرم او که شنونده را به یاد خوانندگان محبوب و قدیمی ایران می اندازد و ویژگی ملودی ها و ترانه هایش در این اتفاق بی تاثیر نیست. او خواننده سبک تنور اپراست و صدایی قوی و بم دارد. متولد ۲۲ سپتامبر ۱۹۵۸ است. در روستایی در شهر لایاتیکو در توسکانی به دنیا آمد. در همان کودکی از تنبلی چشم زجر می کشید. آندره در شش سالگی به دلیل علاقه فراوان به موسیقی در آموزشگاهی به یادگیری پیانو پرداخت و همزمان به اپرا روی آورد. وی در کنار علاقه اش به موسیقی، ورزش را نیز دنبال می کرد و طی بازی فوتبال در ١٢سالگی با اصابت توپ به چشمش بینایی خود را کامل از دست داد. او در جواب این سوال که نگاه و میزان شناختش از موسیقی ایرانی چقدر است گفت:

عمیقا به موسیقی ایرانی احترام می گذارم. واقعیت این است که ایمان دارم این موسیقی نتیجه یک فرآیند است که از گذر چندین هزارسال ادامه یافته و از صافی بازخوردهای مختلفی گذشته است. اگر اشتباه نکنم در مورد شعر فارسی نیز همین مساله صدق می کند. گونه شناسی سیستم موسیقی مقامی در مورد مجموعه های اجرایی موسیقی ایران قابل ارایه است. این موسیقی همچنین برای گوش هایی که این موسیقی را تاکنون نشنیده اند جذاب است و من خود، افسون قدرت وصف ناشدنی آن هستم. از نظر من این موسیقی مفهوم ابدیت را در خود دارد و می تواند این مفهوم را فاش کند.

فکر می کنم درست باشد اگر بگویم این موسیقی تصورات و توهمات یک تمدن باستانی را درون خود دارد؛ تمدنی که غرب بسیار به آن مدیون است. به شخصه، علاقه فراوانی به ابزار موسیقایی دارم و تعداد زیادی از آنها را در خانه گردآوری کرده ام. باید اعتراف کنم که یادگیری سازها برایم خیلی آسان است. با این حال همیشه در برابر صداهایی که از «تار» در می آید (و در برابر عود خیلی اغواکننده تر است) همواره هیجان زده می شوم و مسحور آن هستم. خیلی امیدوارم که هرچه زودتر ردیف موسیقایی شما را عمیقا درک کنم و تعادل پیچیده ای را که موسیقیدان های ایرانی در اجرای سنتی و به صورت بداهه نوازی به کار می برند، دریابم. این موارد در دل موسیقی ایرانی ریشه دارد.

منبع: شرق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.