دوشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۶

علی معلم درگذشت

علی معلم درگذشت

علی معلم دامغانی شاعر سرشناس دقایقی پیش در سن ۶۵ سالگی دار فانی را وداع گفت. علی معلم دامغانی متولد ۱۳۳۰، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در دامغان و سپس در شاهرود وسمنان به پایان رساند و در ادامه برای تکمیل تحصیلات خود در دانشکده ادبیات و حقوق دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت.

معلم دامغانی همزمان به شعر و ادبیات و پژوهش های ادبی در زمینه بیدل شناسی نیز روی آورد.

وی در زمینه شعر و موسیقی همکاری های مؤثری با واحدهای ادبیات، شعر و موسیقی حوزه هنری داشت و به نوعی در برخی از مهم ترین تحولات و رخدادهای این سه حوزه این نهاد فرهنگی، هنری دخیل بود.

مدیریت گروه ادبی رادیو، ریاست شورای شعر و موسیقی سازمان صدا و سیما و مشاور هنری ریاست صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از دیگر فعالیت های ایشان است.

از آثار علی معلم می توان به کتاب «رجعت سرخ ستاره» و سری کتاب های «گزیده ادبیات معاصر» که توسط نشر نیستان منتشر شده است، اشاره کرد.

علی معلم در زمینه بیدل شناسی و نیز شناخت ظرفیت ها و ظرافت های شعر خاقانی دستی چیره دارد و برخی از درس گفتارهای وی درباره این دو شاعر از تلویزیون پخش می شود.

از ویژگی های شعر معلم می توان به ساختار منحصر به فرد و حماسی، استخدام وزن ها، اسطوره پردازی، ردیف های بلند، دشوارنویسی و به کارگیری واژگان مهجور و محلی و داشتن موسیقی درونی اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.