پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶

آنتونی هاپکینز ۷۹ ساله شد

آنتونی هاپکینز ۷۹ ساله شد

سِر فیلیپ آنتونی هاپکینز دیروز، ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ شمع تولد ۷۹ سالگی خود را فوت کرد. آنتونی هاپکینز بازیگر برنده اسکار و یکی از پرکارترین بازیگران هالیوود ۳۱ دسامبر سال ۱۹۳۷ در ولز به دنیا آمد.

وی  فرزند یک خانوادهٔ کارگر بود. پس از پایان دوران خدمت نظام در کالج هنرهای نمایشی کاردیف ثبت نام کرد و پس آن تحصیلاتش را در زمینهٔ بازیگری در آکادمی سلطنتی هنرهای نمایشی لندن ادامه داد.

آنتونی هاپکینز اولین بار در سال ۱۹۶۴ در لندن به صحنهٔ تئاتر وارد شد. در سال ۱۹۷۴ برای بازی در نمایشی به آمریکا رفت. او ده سال در آمریکا ماند و در این دوران در فیلم های سینمایی و تلویزیونی فراوانی بازی کرد.

وی در سال ۱۹۷۴ برای نخستین بار در برادوی روی صحنه رفت. در دومین فیلم بلند سینمایی خود شیر در زمستان در نقش ریچارد شیر دل بازی کرد و در تلوزیون نیز فعالیت داشت. برای بقایای روز و نیکسن کاندید دریافت اسکار بود و قبل تر برای سکوت بره ها همین جایزه را از آن خود کرده بود.

او که از تئاتر به سینما آمده بود خیلی زود موقعیتش را به عنوان یک بازیگر توانا تثبیت کرد و در نقش های متفاوت از ریچارد شیر دل گرفته تا لوید جرج و هانیبال؛ قاتل آدم خوار، کازیمودو، آدولف هیتلر، اسحاق رابین و  نیکسن رئیس جمهور آمریکا با موفقیت ظاهر شد.

لارنس اولیور که نخستین بار در اتللو نقشی به او داده بود آنچنان تحت تاثیر بازی اش قرارگرفته بود که به ستایش او پرداخت. هاپکینز از تجارب تئاتری به عنوان زیر بنای بازی خود در سینما و تلوزیون سود جست و در نقش پی یر در مجموعه تلوزیونی جنگ و صلح (۱۹۷۳) بازی فوق العاده ای ارائه داد و به خاطر آن جایزه آکادمی سینما و تلوزیون انگلستان را دریافت کرد .

موفقیت هاپکینز در آمریکا همراه بود با  بازی به یاد ماندنی او در محصول تلوزیونی پرونده آدم ربایی لیندبرگ و ایفای نقش ناخدا بلای در کشتی بونتی که تحسین مطبوعات را به دنبال داشت. استخوان بندی محکم و ظاهر همچون بوکسور او مناسب هم نقش های تاریخی و هم معاصر است. حضور، زمان سنجی و سبک هاپکینز روی پرده متمایز است.

وی توانست  لقب سر را نیز در انگلستان به دست آورد. این بازیگر بریتانیایی برنده جایزه اسکار است و از ۱۲ آوریل سال ۲۰۰۰ شهروندی دوگانه بریتانیا و آمریکا را دارا است.

آنتونی هاپکینز در سال ۱۹۹۲ بخاطر بازی در نقش هانیبال لکتر در فیلم سکوت بره ها برندهٔ جایزهٔ اسکار شد.

وی در سال اخیر نه تنها فعالیت خود را کاهش نداده بلکه از نظر بسیاری از منتقدین به بالاترین درجه کیفی در عرصه بازیگری خود رسیده است. هاپکینز سال ۲۰۱۶ با سریال وست ورلد نمایش خیره کننده ای از خود نشان داد و به عنوان یکی از برترین چهره های تلویزیون امریکا شناخته شد.

هاپکینز سال آینده میلادی را نیز با سه فیلم آغاز خواهد کرد. وی در سال ۲۰۱۷ با نسخه جدید فیلم “ثور”، “ترنسفورمرز” و “رازهای اداری” به سینما باز می گردد.

از جمله فیلم هایی که هاپکینز در آنها به ایفای نقش پرداخته می توان به سکوت بره ها، ثور، مرد فیلی، اژدهای سرخ، هانیبال، نوح، قرمز و نقاب زورو اشاره کرد.

منبع: میزان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.