جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶

رضا رفیع: مرگ بر قطار مرگ

رضا رفیع: مرگ بر قطار مرگ

رضا رفیع با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت:

«مرگ بر قطار مرگ!
جمعه تلخی بود پنج آذر. مرگ جمع زیادی از هموطنان عزیز ما در قطار تبریز- مشهد که به عشق زیارت امام هشتم(ع) عازم مشهدالرضا بودند. روز قبلش هم که شهادت مظلومانه جمع بیشماری از هموطنان حسینی مان در انفجار ناجوانمردانه و سبعانه داعشی های لعنتی در شهر حله، همه را داغدار کرده بود. اما یک فرق در این دو داستان بود. شهدای عزیز کربلا کاملا آگاه از خوف و خطرهای احتمالی راه عشق و زیارت مولای مظلوممان اباعبدالله الحسین(ع) بودند و عاشقانه انتخاب کرده بودند و به قول احمد شاملو: “آنان به چرا مرگ خود آگاهانند”؛ اما مسافرانی که عازم مشهد بودند، هرگز به خطرهایی این چنین نیندیشیده بودند و با اعتماد به امنیت شبکه حمل و نقل ریلی کشور و نبود داعشی های شیطان صفت، با خانواده، سوار بر قطاری شده بودند با شعار “آرامش سفر را با قطار تجربه کنید”….
اما داستان تلخی اتفاق افتاد. قطار تبریز به مشهد به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی سیستم ترمز در فاصله ۵ کیلومتری سمنان متوقف می شود. مورد را به سیستم ctc شاهرود به عنوان مرکز کنترل اطلاع می دهد و به کل سیستم توقف قطار اطلاع داده می شود و چراغ برای تردد قطارها در مسیر قرمز می شود. در همین زمان قطار سمنان به مشهد در مسیر متوقف می شود.
اینجا اما خطای انسانی تلخی به وقوع می پیوندد. متاسفانه در این زمان به دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل؛ فرد جایگزین شده، از سابقه قرمز شدن چراغ بی اطلاع بوده و وقتی رئیس قطار سمنان به مشهد مجددا کسب تکلیف می کند، به وی گفته می شود که مسیر باز است و مشکلی نیست. گویا خیال کرده که شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است. لذا به وی تلگراف می شود که حرکت کند……… و در صبح سرد آذر، دو قطار با هم تصادم می کنند و کوپه های انتهایی قطار تبریز به مشهد آتش می گیرد و داغ زیارت امام رضا بر دل کودک معصومی که نمی دانسته است مشهد چه شکلی است، می ماند……….
در پی این اتفاق شوم و شررانگیز، دلهای عزادار آخرصفر، دوباره داغدار شد از این سفر. و احساسات عمومی نیز جریحه دار. در واکنش به این اتفاق تلخ، اتفاقات دیگری هم افتاد که هر یک از زاویه ای می تواند تامل برانگیز باشد»

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.